A fák titokzatos világában sokkal több a csoda, mint azt elsőre gondolnánk. Nem véletlen, hogy a fához kapcsolódó szimbólumrendszer egyidős az emberiséggel. A fa az egyik leggazdagabb önismereti szimbólum, miközben az ég és a föld összekötője, mágikus erővel bíró csendes óriás.
Most pár csodálatos példányt mutatunk, amelyeken keresztül rácsodálkozhatunk a természet varázsára és kreativitására.
A túlélés bajnokai
Bár a mindennapjaink részei, együtt élünk velük, mégis keveset tudunk róluk. Egyre többet lehet azonban olvasni és hallani arról, hogy a fák összedolgoznak, kommunikálnak, támogatják egymást. Érzékeik miatt képesek szagokat, ízeket és még fájdalmat is érezni. Vannak meglepően hosszú életciklusú fák. Döbbenetes, hogy több ezer évig is elélhet némelyik példány.
A fák és a természet iránti tisztelet jegyében irányítjuk most a figyelmet ezekre a büszke, elegáns óriásokra.
Nyírfa: a kecses és türelmes, gyógyító szent fa
Gyógyító szent fának is nevezik a nyírfát, ami annyira gyakori hazánkban is, hogy valószínűleg te is sokszor elsétálsz alatta.
Elegáns, karcsú testalkata, vékony ágai és jellegzetes barkavirágzata sok gyermekrajzról visszaköszön. A nyírfa akár 25 méterre is megnőhet, és jól viseli a szegényes talajt is, ráadásul a zord klímával szemben is rendkívül ellenálló, a fényt azonban értelemszerűen nagyon igényli.
A természetgyógyászatban a mai napig fontos szerepet tölt be, hiszen a fának szinte minden részét használják gyógyászati célokra. A gyógyászatban a nyírfa leveleit, rügyeit és nedvét leginkább vese- és hólyagbetegségek ellen, a szépségiparban pedig a szép bőrért és egészséges hajért alkalmazzák.
Hernyóselyemfa
Pamutfának is nevezik a kolibriket vonzó virágokkal büszkélkedő hernyóselyemfát. A Dél-Amerika trópusi és szubtrópusi őserdeiben honos fát a kinézete miatt bizony megannyi más néven is emlegetik: részeges fa, palackfa, gyapotfa vagy rózsás fa.
Törzse jellegzetesen palack alakú, a vizet remekül tudja a növény ebben a törzsben raktározni. A palackfa elérheti a 6 – 12 méter magasságot, de gyakoriak a 25 méter magasságot elérő példányok is.
Tűzvirágfa
A beszédes nevű tűzvirágfát, vagy más néven lángfát a trópusi fák királyának is tartják. Az egyik leggyakoribb díszfa, Madagaszkárról származik. Ernyő alakja és vibrálóan élénk színe dekoratívvá teszi.
Mimózalevelű zsakaranda
A göcsörtös törzsű, laza koronájú növény eredeti hazája Dél-Amerika. A virágok lombfakadáskor vagy közvetlenül előtte hajtásvégi bugákban jelennek meg. Bugavirágzata roppant látványos, a természet festőpalettájának élénk kékje és lilája jelenik meg rajta.
Japán cseresznyefavirágzás
Japán nemzeti jelképe és a japán identitás része a japáncseresznye. Az izgalmas cseresznyevirágzás Japánban rövid időre rózsaszínbe borítja a szigetet. Kis túlzással szinte az egész ország részt vesz a hanamin (gyönyörködés a virágokban). A rövid életű virágszirmok szemlélésének egy mélyebb filozófiai jelentősége is van. Azt a melankóliát testesítik meg ezek a virágszirmok, amit egy szépséges, de tünékeny dolog láttán érzünk.
Az erdőfürdőzésnek (ahogy a japánok nevezik:shinrin-yoku) stresszűző hatása is van. Itthon is csodálatos, elbűvölő parkjaink, erdeink vannak, sétálj néha a természet ingyenesen felkínált kincsei közt!
Ezeket a cikkeinket is nézd meg:
Töltődj fel a Dunakanyar szépségével – Bámulatos helyek, csodás tájak