2021. július 23-án és elkezdődnek a 32. nyári olimpiai játékok Tokióban. Nézzük meg, hogy melyek lesznek azok a sportágak, amelyekkel most először találkozhatunk majd az olimpiai játékok keretében.
Ezen az idei elhalasztott olimpián több hét alatt összesen 33 sportágban versenyeznek majd a világ legjobb sportolói. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság több tényezőt is figyelembe vett annak eldöntésekor, hogy melyek legyenek azok a sportágak, amelyek 2020-ban (vagyis 2021-ben) bekerülhetnek a nyári olimpiai játékok közé. Ilyen volt a nemek közötti egyenlőségre gyakorolt hatás vagy az, hogy az adott sportág mennyire vonzó az ifjúság számára, valamint hogy mennyit tud hozzátenni a tokiói olimpiai játékokhoz. Így került be a következő öt új sportág:
Sportmászás

A sportmászás vagy falmászás a sziklamászás egyik formája, amelyet mesterséges hegymászó falakon tartanak. A Nemzetközi Sportmászás Szövetség honlapja szerint ez az egyik legnépszerűbb sportág, becslések szerint világszerte közel 25 millió ember űzi rendszeresen. A tokiói olimpián három szakágban is versenyeznek majd: boulderezés, gyorsasági mászás és nehézségi mászás, és az aranyérmet a legmagasabb összesített pontszámmal rendelkező hegymászó kapja majd. Itt is 20 férfi és 20 női versenyző áll majd rajthoz, vagy falhoz – ahogy jobban tetszik.
A gyorsasági mászás során két hegymászók versenyez egymással egy fix útvonal egy 15m falon. Férfiak esetében a leggyorsabb idő körülbelül öt-hat másodperc, míg a nőknél általában hét vagy nyolc másodperc körüli a nyertes idő. A boulderezés esetén a hegymászók kötelek nélkül egy adott időn belül egy 4 méteres falon számos rögzített útvonalat másznak meg. Az esetlegesen leeső versenyzőt biztonsági szőnyegek védik a sérülésektől és balesetektől. A nehézégi mászás során a versenytársak hat perces határidőn belül megpróbálnak a lehető legmagasabbra mászni egy 15 méter magas falon. A versenyzők itt kötéllel vannak rögzítve és a legmagasabb pontra mászó sportoló nyer.
Gördeszkázás

Az olimpiai játékok valószínűleg ezzel a sportággal sok gyereket ültetnek le majd a televíziók képernyője elé. A sportág eseményeit Tokió parkjaiban és utcáin rendezik majd. Az utcai rendezvényen a versenyzők egyénileg lépnek fel, és a lépcsőkön, korlátokon, járdaszegélyeken, padokon, falakon és lejtőkön mutatják be trükkjeiket. A parkban a versenyek egy kiépített pályán folynak majd, ahol ívelt felületek és meredek emelkedők váltják egymást. A levegőben trükköket végrehajtó sebesen szárnyaló versenyzőket nehézségi szint és a produkció eredetisége alapján pontozzák majd.
Szörfözés

A világ legjobb szörfösei a Tokiótól nagyjából 64 kilométerre található Csendes-óceáni partszakaszon versenyezhetnek majd. Az egyik debütáló sportág versenyszámain 20 férfi és 20 női versenyző vesz részt. A szörf versenyeken általában a deszka mérete szerint vannak a különböző kategóriák, de most az olimpián egységesen 180 cm hosszú deszkákat használnak majd a versenyzők. Minden futamban négyen küzdenek egymással és a két legjobb jut majd tovább a következő fordulóba. A szokásos szörf etikett lesz érvényes, vagyis egy hullámot egyszerre egy versenyző lovagolhat meg, a csúcshoz legközelebb eső szörfösnek van elsőbbsége, illetve a másik versenyző bármilyen módon történő zavarása büntetőpontokkal jár. A győztes nem az lesz, aki a legtöbb hullámot meglovagolja, hanem az, aki a nagy hullámokon a legtöbb dinamikus mozgást végre tudja hajtani.
Karate

A sportág versenyein a versenyzőknek formagyakorlatokat (katákat) és küzdelmeket (kümite) kell bemutatniuk. A versenyekre a Nippon Budokan sportcsarnokban kerül majd sor, amelyet az ország tradicionális küzdősportjainak népszerűsítésének érdekében építették, és ahol a 80 versenyző küzd majd a két karate stílusban. Lesz férfi és női kata verseny, valamint kümitében három súlycsoport a férfiak és a nők számára. A kata egy olyan támadó és védekező mozgássorozat bemutatása, amelyet egyedül kell gyakorolni egy virtuális ellenfél megcélzásával. A kümite ezzel szemben egy páros küzdelem, ahol két ellenfél küzd meg egymással egy 8×8 méteres tatamin, és amelyben az egymással küzdő felek három technikát használhatnak: ütést, rúgást és védést.
Baseball és softball
