Az ünnepi szezon közeledtével nincs is jobb, mint egy nagy pohár forralt borral megkoronázni a napunkat. Ez a hagyományos meleg téli ital számtalan variációban elkészíthető, fenséges illatától pedig máris elmerülhetünk a karácsonyi hangulatban. Egy kis kreativitással pedig abszolút feldobhatjuk a klasszikus verziót – legyen az egy kis babérlevél, vagy egy rozéból készült változat.
Jamie Oliver receptje
A sztárséf különleges hozzávalókkal bolondítja meg a „tél italát”. Jamie Oliver is a vörösborra esküszik ha forralásról van szó, ezen belül pedig a Toscanaban található Chianti borvidéken termelt verzióra, de ha mostanság nem jártunk errefelé, bármilyen olasz vörösbor megteszi. Nem mindennapi összetevőket láthatunk, például babérlevelet (!) is használ az elkészítéshez.
Hozzávalók (10 adaghoz):
- 2 db mandarin
- 1 db citrom
- 1 db lime
- 200 g porcukor
- 6 egész szegfűszeg
- 1 fahéjrúd
- 3 friss babérlevél
- 1 egész szerecsendió reszeléshez
- 1 vaníliarúd
- 2 üveg Chianti vagy más olasz vörösbor
- 2 csillagos ánizs
Elkészítés:
A mandarinból, a citromból és a limeból hámozzunk le nagy héjas részeket gyorshámozóval.
Tegyük a cukrot egy nagy fazékba és adjuk hozzá a héjdarabokat, illetve nyomjuk bele a mandarin levét. Közepes lángon főzzük össze pár percig.
Ezután hozzáadjuk a szegfűszeget, a fahéjat, a babérlevelet és a 10-12 csipet szerecsendiót. A vaníliarudat felezzük el és szintén mehet a fazékba, majd keverjünk hozzá annyi vörösbort, hogy ellepje a cukrot.
Hagyjuk ezt az egyvelet alacsony lángon párologni, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik a vörösborban. Ha feloldódott, felvehetjük közepes lángra és körülbelül 4-5 percig forraljuk, vagy amíg szép szirup állagot nem kapunk.
Jamie tippje: „Azért csinálom meg a szirupot először, hogy csodálatos ízalapot teremtsek azáltal, hogy a cukrot és a fűszereket valóban jól elegyítem a borral. A szirupalapnak elég forrónak kell lennie, és ha mindkét üveg bort beleöntenénk, akkor leégetnénk az alkoholt – amit szeretnénk elkerülni.”
Amikor a szirup készen áll, állítsuk le a hőfokot alacsonyra, és adjuk hozzá a csillagánizst és a többi bort. Óvatosan melegítsük fel a bort, és kb. 5 perc után hőálló poharakba tálalhatjuk is!
Forralt rosé csoda
A rosé nagyon divatos mostanság és mint kiderült, ugyanolyan alkalmas forralt bor készítésre, mint a vörös vagy a fehér társai. A receptet egy kis grapefruittal, gyömbérrel, szegfűborssal és crème de cassis-szal kombinálják, hogy könnyed és gyümölcsös íz legyen a végeredmény. Mennyei alternatívája a hagyományos forralt bornak.
Hozzávalók:
- 750ml rozé bor
- 1 csillag ánizs
- 1 szár gyömbér, szeletelve
- ½ teáskanál fekete bors
- 5 szegfűbors
- ½ pink grapefruit, szeletelve
- 2 evőkanál Creme de Cassis (feketeribizli likőr, itt beszerezhető)
Elkészítés:
Öntsük a rosét egy nagy fazékba a csillagánizssal, a gyömbérrel, a fekete borssal, a szegfűbors bogyókkal és a szeletelt grapefruittal. Közepes lángon pároljuk meg, majd keverjük hozzá a crème de cassis-t, szűrjük át egy kancsóba, majd hőálló poharakban vagy csészékben tálaljuk.
Forralt mézbor
A mézbort inkább a középkor italaként ismerhetjük. Nem meglepő módon erjesztett mézből készül és abszolút reneszánszát éli, mivel a modern kézműveseknél sok esetben kapható ez az édes nedű. A receptünket szegfűszeggel, fahéjjal és gyömbérrel ízesítjük, na meg egy adag brandy-vel is. Ha nem találunk mézbort, almabor is megteszi.
Hozzávalók:
- 750 ml sör (vagy almabor)
- 3 evőkanál brandy
- 250ml almalé
- 1 csík citromhéj
- 3 szegfűszeg
- 1 fahéjrúd
- hüvelykujj nagyságú friss gyömbér, szeletelve
Elkészítés:
Öntsük a mézbort (vagy az almabort) egy fazékba, és adjuk hozzá a brandyt, az almalevet, a citromhéjat, a szegfűszeget, a fahéjat és a gyömbért. Óvatosan melegítsük át amíg párologni nem kezd, majd tálalás előtt távolítsuk el a fűszereket és a citrom héját az egyvelegből. Hőálló pohárban tálaljuk.
Alkoholmentes forralt ital
Ezt a változatot bátran kapjuk elő ha meglepnénk a gyerekeket egy kis ünnepi finomsággal, vagy még haza kell vezetnünk a baráti találkozóról. A bor helyett használjunk alma- vagy áfonyalevet, de adjuk hozzá ugyanazokat a fűszereket és gyümölcsöket. Az alábbi recept áfonyával és fagyasztott szederrel készül, ugyanúgy vöröses színvilágú, ízében pedig vetekszik a hagyományos forralt boréval.
Hozzávalók:
- 500ml gránátalma lé
- 25g barna cukor
- maroknyi fagyasztott szeder
- 250ml almalé
- 1 fahéjrúd
- 1 csillagánizs
- 4 szegfűszeg
- 3 fekete bors
- 1 narancs, szeletelve
Elkészítés:
Tegyük a gránátalma levét, cukrot, szedret és almalevet egy fazékba. Hozzáadjuk a fahéjat, a csillagánizst, a szegfűszeget, a borsot és a narancsot. Párolgásig óvatosan melegítsük. Kóstoljuk meg az édességet, majd szűrjük át hőálló poharakba. Fontos a szűrés, hogy ne maradjanak benne fűszerdarabok, mert ettől megsavanyodhat az ital.
Gránátalmás-vermutos forralt bor
Ha tényleg igazi ínyencek vagyunk és megbirkózunk a dupla alkoholtartalommal is, adjunk egy esélyt ennek a különleges receptnek! Akár egy téli koktélként is gondolhatunk erre a forralt bor variációra, ennek megfelelően akár elegáns koktélpoharakba is tálalhatjuk. A hatás nem marad el!
Hozzávalók:
- 5 dl 100%-os gránátalma lé
- 1 dl vörös vermut
- 2 dl vörösbor
- 2 narancs szeletelve
- 2 teáskanál méz
- 1 fahéjrúd
- 4 szegfűszeg
- 4 szegfűbors bogyó
Elkészítés:
Tegyünk minden összetevőt egy nagy fazékba és lassú tűzön kevergessük. Pároljuk óvatosan 10 percig, várjuk meg, hogy megolvadjon a méz. Kóstoljuk meg, majd szűrjük le hőálló poharakba, és extra narancsszeletekkel díszítsük. Ha koktélpohárban tálalnánk, várjuk meg amíg szobahőmérsékletűre hűl.
Desszert is jöhet a forralt bor mellé?
Isteni diós édességek, amikkel lenyűgözheted a vacsoravendégeket