spot_imgspot_img
spot_img

10 könnyű trükk a tökéletes nyári grillezéshez

-

Article Top Ad (AdSense)

Akár szakértők vagyunk, akár most szeretnénk először kipróbálni magunkat a grillezésben, ez a cikk mindenképp hasznunkra válhat. Ezek az egyszerű tippek segítenek abban, hogy az idei nyár a lehető legízletesebb legyen!

Gáz vagy faszén?

A vita ősrégi: melyik grllezési módszer a jobb? Sok tényezőt vehetünk alapul, gondolok itt a ízre, költségekre, kényelemre. Bár egyetlen tanulmány sem bizonyítja, hogy bármelyik egészségesebb, a gáz tisztábban ég. A faszénrácsok több szén-monoxidot, szilárd részecskéket és kormot bocsátanak ki a légkörbe, ami hozzájárul a megnövekedett szennyezéshez és a talajközeli ózon magasabb koncentrációjához. Ízvilágban viszont sokan a szénsütőn készült ételek füstösebb, gazdagabb ízét részesítik előnyben.

Grillezés alapszabály: tartsuk tisztán a grillezőnket!

Nagyon fontos odafigyelnünk a grillsütőnk megfelelő tisztán tartására. Cseppet sem higiénikus – finomnak meg végképp nem az – ha az előző napi „sütés” megjelenik az aznapi vacsora tányérján. Az egyenletes sütéshez és a pazar ízvilághoz is elengedhetetlen a tiszta grillfelület. Ez a videó segítségünkre lehet a hogyant tekintve:

Grillezés mesterfokon – használjunk drótkefét!

Érdemes beszerezni egy grilltisztító kefét, ezzel tudjuk leghatékonyabban rendben tartani az eszközünket. Könnyebb eltávolítani a szennyeződéseket, ha a grill forró, ezért ajánlott előmelegítés után használni a grillkefénket.

Grillezés
Alapszabály a tiszta grill! | Fotó: Envato Elements

A bemelegítés elengedhetetlen!

Minden esetben melegítsük elő a grillt 15-25 perccel a főzés megkezdése előtt, hogy biztosan elérje a megfelelő hőmérsékletet (és hogy a hő elpusztítsa a baktériumokat). A hőmérséklet a girll kívánt intenzitásától is függ: 120-150 Celsius-fok ideális, ha alacsony hőfokon sütögetnénk, közepes intenzitáshoz körülbelül 150-170 Celsius-fokra van szükség, ha pedig magas hőfokkal grilleznénk akár 200-250 Celsius-fokra is felmehet a hőmérséklet.

Olajozza fel!

Még a tiszta grillen is leragadhatnak az ételek, ha közvetlenül a rácsra helyezzük azokat. Úgy csökkenthetjük a ragadást, hogy a forró grillrácsot növényi olajjal átitatott papírtörlővel dörzsöljük át. Figyelem: ne használjunk olajsprayt, mert könnyen belobbanhat!

Szobahőmérsékletű húsok

Ha a húst grillezés előtt fél órát kivesszük a hűtőből és hagyjuk szobamérsékletűvé hűlni, akkor egyenletesebben sül majd. Ha hideg vagy akár fagyasztott húst próbálnánk grillezni, a főzési idő egy örökkévalóság lesz. Hidegen ne kerüljön semmi a grillre!

Grillezés
Hideg élelmiszer ne kerüljön a grillre! | Fotó: Envato Elements

Pácold be a húst!

A pácolásnak jóval több előnye van, mint hogy az ételeket ízletessé teszi – bár ez is kifejezetten fontos, ez tény. Ezen felül viszont gátolja a potenciálisan rákkeltő HCA-k (heterociklusos aminok) képződését is, amelyek baromfi, vörös hús és hal grillezése során is keletkeznek. Az American Institute for Cancer Research (AICR) szerint a pácolás akár 92-99 százalékkal is csökkentheti a HCA képződését, tehát az ízletességen túl az egészségünkre is jó hatással lesz egy finom pác!

Jöhet a konyhai hőmérő!

Hacsak nem rendelkezünk röngtenlátással, nem tudhatjuk pontosan mikor sült meg a grillrácsra helyezett hús. Persze a hús tapintása elég árulkodó, de ahelyett, hogy találgatnánk, és villával kísérleteznénk ki a hús állagát beszerezhetünk egy húshőmérőt is. A legjobb módja annak, hogy megtudjuk, hogy a hús elkészült-e, ha ellenőrizzük a belső hőmérsékletét egy azonnali leolvasású hőmérővel.

Grillezett ételek
Ínycsiklandozó, ugye? | Fotó: Envato Elements

Használjunk grillkosarat

A grillkosár egy nagyon praktikus kis találmány. Velem számtalanszor előfordult, hogy a kisebb mretű gombák a két grillrács között végezték és nem volt könnyű kihalászni őket onnan… Itt beszerezhetünk egy ilyen kosarat a hasonló kellemetlenségek elkerülésének érdekében. Olyan ételekhez ideális, amelyek áteshetnek a grillrácson, vagy túl nehézkesek ahhoz, hogy egyenként megfordítsuk őket (zöldségek, halak, tofu, gyümölcsök stb.)

Pihenés be!

Ha a húst a grillezés után 5-10 percig pihentetjük, a szaft újra eloszlik benne. Burgerek, csirke és steak… hagyjuk őket pihenni, miután levettük a grillről! (ez megakadályozza azt is, hogy megégessük a szánkat, ha egyből kedvünk támadna falatozni a gusztusos látvány miatt).

Forrás: Eating well

3+1 tipp a mesés hangulatú grillpartikhoz

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!