spot_imgspot_img
spot_img

Úgy esszük a rovarfehérjét, hogy nem is tudunk róla

-

Article Top Ad (AdSense)

Joghurt, csoki, desszert, ital, húskészítmény. Rengeteg élelmiszerben megtalálhatóak már a rovareredetű összetevők, amiket napi szinten fogyasztunk.

Februárban napirendi kérdés volt az: kerülhetnek-e rovareredetű összetevők az élelmiszerekbe Európában. Az Európai Bizottság döntése szerint a házi tücsökkel együtt már négy olyan rovar van, ami a kereskedelmi forgalomban élelmiszerként és élelmiszer-összetevőként jelenhet meg az Európai Unióban.

Mi a jó hír?

Február elsején jelentette be Nagy István agrárminiszter: módosítják az élelmiszerek jelölési rendeletét, vagyis jól megkülönböztethetőnek lesznek a rovarfehérjéket tartalmazó termékek a boltok polcain. Továbbá minden rovareredetű összetevőt meg kell jelölni az élelmiszerek csomagolásán.

Ám az igazi jó hír az, ahogy a Pénzcentrum cikkéből kiderül, hogy a rovaralapú élelmiszereket kizárólag szigorú ellenőrzés alapján, uniós szintű engedélyeztetést követően kerülnek forgalomba. Az EFSA végzi az új összetevők biztonságosságának átfogó értékelését, és a jóváhagyásról egy tagállami képviselőkből álló testület dönt, és csak az EU Bizottság adhatja ki a forgalomba hozatali engedélyt. Mindezt azt jelenti: nem kerülhet bele sutyiba rovar az ételünkbe, hanem kötelezően fel lesznek tüntetve.

fotó: freepik

Már régóta esszük a rovarokat

Az igazság az: már most is rengeteg csokiban, édességben, hús- és gyümölcskészítményben vannak rovareredetű összetevők. Ilyen például a széles körben használt adalék a kármin és a sellak, ami a már említett termékek – plusz lekvárok, italok – piros árnyalatáért, valamint gyümölcsök esetén a fényes hatásért felelősek. A kármin E120 jelzéssel, míg a sellak E904-es kóddal jelenik meg a csomagolásokon. Most pedig meg lehet kapaszkodni, ugyanis jönnek a súlyos tények: a kármint, valamint kárminsavat a bíbortetű (Dactylopius coccus Costa rovar) nőnemű példányainak szárított testéből állítják elő. Ezzel színezik meg a desszerteket, az italokat, a joghurtokat, a gyümölcs- és húskészítményeket.

A sellak az indiai pajzstetű (Laccifer lacca) gyantás váladékából készül, amit kozmetikai termékekhez használnak, valamint padló- és bútorfényező szerekben, de gyógyszerekhez és élelmiszerekhez is hozzáadják, hogy fényes legyen a felületük.

De ne essünk kétségbe! Sok esetben nem kárminnal színezik a kedvenc piros finomságaidat, hanem likopinnal, amit a paradicsomból vagy a céklából vonnak ki. Ám ettől még kétségtelenül ott vannak a boltok polcain a rovarkivonatok felhasználásával készült finomságok.

fotó: freepik

Miben van kármin és sellak?

Készen állsz a sokkoló tényekre (a teljesség igénye nélkül)? Akkor rajta:

Sok esetben kárminnak köszönhetik a cukorkák a piros színüket, például az M&M’s, a franciadrazsé meg a dunakavics. Ezenfelül a gyümölcsös töltött csokikban is előfordul, mint például a Tibi termékeknél. Sőt, a baconízesítésű Tuc kekszhez is felhasználják. Kárminsav van többek között a Pick Harmóniában, PICK Pickolinoban, a Finonimoban, de még a Kaiser májkrémben is.

Sellakot adnak például a Perle d’Or Belgian Seashells belga csokihoz, a Kalifa Granada csokiba mártott termékeihez, valamint a Harry Potter Bertie Bott’s Beans ízesítettcukorkáihoz is.

fotó: freepik

Miért érné meg rovart fogyasztani?

Nem véletlenül volt megint téma a rovarfogyasztás az Unióban, és sokan azzal érvelnek, hogy rengeteg előnye van a rovarfogyasztásnak. Ázsiában abszolút hétköznapi szokásnak számít.  John Coupland élelmezéstudományi professzor és az Élelmiszertechnológiai Intézet (IFT) tagja összefoglalta 7 pontban, miért érné meg rovart fogyasztani:

Magas fehérjetartalom – A tücsök 65 százaléka fehérje, míg a marhahúsnak körülbelül 50 százaléka.

Magas az egyéb tápanyagok tartalma – A rovarfehérje aminosavak széles skáláját tartalmazza, emellett vitaminokat, ásványi anyagokat, telítetlen zsírsavakat és többszörösen telítetlen zsírsavakat is tartalmaz.

Alacsony zsírtartalmú – Sok rovarfajnál kevesebb, mint 5 gramm zsír található bennük

Kedvező a környezet számára – A rovartenyésztés fenntarthatóbb gyakorlat lehet, mivel a rovarok nem igényelnek sok helyet, mindenféle körülmények között élhetnek és könnyen táplálhatók.

Sokféleképpen fogyaszthatóak – a rovarokat serpenyőben süthetjük, főzhetjük, piríthatjuk. Lisztet is készíthetünk belőlük, és felhasználhatjuk kenyerekhez, kekszekhez és süteményekhez.

Rengeteg van belőlük – a világ egyes részein több mint 300 rovarfaj él.

Remek ízűek – Az emberek a rovarok ízét diósnak mondják, mások szerint a garnélarákhoz és a csirkéhez hasonlít.

Ennek ellenére teljesen érhető, ha magad is viszolyogsz annak a gondolatától, hogy rovarral táplálkozz vagy, hogy bármilyen formában is bele kerüljön az ételedbe, habár minden jel arra utal, hogy jó páran a tudtunkon kívül: de már fogyasztjuk őket. Azt mondják, érdemes szoktatni magunkat a gondolathoz, mert a világ abba az irányba tart, amikor rákényszerülhetünk a rovarfogyasztásra. De valószínűleg még nem holnap fogod kisütni életed első tücsökburgerét, és szolgálod fel a családnak.

25 éve használják a híres magyar találmányt

Függőséget okozhat a kóla? A szakember megmondja.

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!