spot_imgspot_img
spot_img

Mi is az a méregtelenítés és mire jó?

-

Article Top Ad (AdSense)

A karácsonyi lakmározások és a szilveszteri koccintások nem nagyon támogatják a kiegyensúlyozott és mértéktartó életmódra tett törekvéseinket, az ünnepek után jelentősen felhalmozódhatnak a méreganyagok a testünkben. Az Újév pedig egyébként is a testi és lelki megtisztulás időszaka sok ember számára. Tisztítókúra, böjt, méregtelenítés. Manapság nagyon divatos fogalmak, de mégis mik ezek és milyen hatással vannak a szervezetünkre?

Méregtelenítő szerveink

Mindennapi életünk során rengeteg biokémiai melléktermék keletkezik bennünk, mely a beleken, a vesén és a bőrön keresztül távozik el a testünkből. Ehhez jön a tüdőnket mérgező, kikerülhetetlen szmog, a passzív vagy aktív cigarettafüst okozta káros anyagok, az étkezés során gyomrunkba kerülő műtrágya-maradványok, az ivóvíz káros elemei, az alkohol, a különböző tabletták. Tehát összességében kijelenthető, hogy szervezetünk számos méreganyagnak van kitéve a nap 24 órájában.

A méregtelenítés folyamatait többek közt a máj, a vese, a tüdő, a bélrendszer és a nyirokkeringés végzik. Fontos kiemelni, hogy egészséges életmód mellett szervezetünk szépen elvégzi feladatát, a máj és a vesék átalakítják és kiválasztják azokat az anyagokat, amelyek nem szükségesek testünk működéséhez. Tehát az emberi test okos gépezet, tökéletesen figyel arra, hogy önmagában is elvégezze ezt a tevékenységet.

Fotó: Life Line Screening

A méregtelenítés során az összes, a méreganyagok kiürítésben és feldolgozásában résztvevő szervünket támogatjuk. Segítségével számos betegségtől megszabadulhatunk, de a mentális egészségünkre is jó hatással van. Két legfontosabb méregtelenítő szervünk a vese és a máj. Utóbbi felel mindenféle kemikália – többek között a gyógyszerek és az alkohol – lebontásáért is. Támogathatjuk a működésüket például a máriatövis- és a csalántea rendszeres fogyasztásával. Ezek a teák önmagukban nem „méregtelenítenek”, a máriatövis védi a májsejteket bizonyos káros hatásoktól, a csalán pedig vizelethajtó hatású.

Napjainkban rendkívül felkapottak a szigorú léböjt- vagy tisztítókúrák, azonban sokszor felesleges az alkalmazásuk. Az élelmiszerekkel nem vagyunk képesek akkora mennyiségű adalékanyagot, tartósítószert, ízfokozót – tehát káros anyagot – elfogyasztani, amely gondot okozhatna a szervezetünknek és amelynek lebontásával ne tudna megbirkózni. Egy bizonyos koncentrációban minden táplálék-összetevőre lehetne mondani, hogy „méreg”, de ez a koncentráció általában olyan nagy mennyiségű élelmiszerben található meg, amelyet egy ember képtelen elfogyasztani egy étkezés alkalmával, vagy akár egy nap alatt.

Mi is a méregtelenítés?

Fotó: Runnersworld

A bélrendszerben történik a tápanyagok és a vitaminok felszívódása és itt élnek olyan, szervezetünk számára ‘jótékony’ baktériumok (úgynevezett normál bélflóra), amelyek fontos szerepet töltenek be a kórokozók elleni védelemben. Táplálkozásunk során sajnos egyre több káros anyagot juttatunk szervezetünkbe. Egy bizonyos időszak alatt a táplálékainkkal és folyadékkal bevitt méreganyagok, toxinok, káros táplálék-összetevők felhalmozódnak a szervezetünkben, „mérgezik a testünket”, különböző megbetegedéseket okoznak, és ezektől bizonyos időközönként ajánlott megtisztítani a testünket.

A méregtelenítés célja, hogy eltávolítsa a szervezetükből a felhalmozódott salakanyagokat és méreganyagokat, ennek során a méregtelenítést elvégző szervek működését támogatjuk.

A böjt már egy másik fogalom, általában nem kúra-szerű, hanem egy hosszabb időszakot jelöl. Egy vagy több tápanyag vagy élelmiszer-féleség elkerülését jelenti, például a személy nem fogyaszt semmit, ami állati eredetű – ennek oka lehet vallási vagy alternatív szemlélet. A tartós böjtölőknek meggyőződésük, hogy ez a helyes életmód – a mértékletes táplálkozás, a teljes vagy részleges tartózkodás a húsféléktől vagy az édességektől. Itt sok átfedést találhatunk a dietetikusok által is ajánlott táplálkozási móddal. Azoknak, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, zsíros, fűszeres ételeket – azaz leterheltek a méregtelenítésért felelős szerveik – azoknak valóban érdemes lehet méregtelenítésbe fogni, de a szakemberek egyet értenek abban, hogy a teljes életmódváltás szükséges a hosszútávú eredményhez.

Fotó: Namasta

Orvosi berkekben a méregtelenítés fogalma a szervezetbe került életveszélyes vagy toxikus anyagok eltávolítását jelenti, amelyhez kórházi körülmények és orvosi felügyelet szükséges. Ha gyógyszerről, kábítószerről, vagy a testbe került vegyi anyagról van szó, annak eltávolítása minden esetben orvost igényel.

Az alternatív gyógyászatban fellelhető méregtelenítő kúra egy egészen más nézőpontból közelít a témához. Népszerűsége azért nem lankad, mert egy ilyen után az emberek rendszerint felüdülnek, jobb a közérzetük, elhiszik, hogy tettek az egészségük érdekében valamit, esetleg leadtak pár kilogrammot a folyadékvesztéssel. Ezek a kúrák általában csak az emésztőrendszerre hatnak. A béltisztítással átlagosan 2-4 kilogrammtól szabadulhatunk meg, de ez az esetek döntő többségében ez csak pár hétig marad így.

Hogyan csináljuk?

A belek és a húgyutak tulajdonképpen a máj és a vese meghosszabbításai, rajtuk keresztül ürülnek ki a toxinok a szervezetből. A bőrt és a tüdőt szintén méregtelenítő szerveknek kell tekinteni. A legegyszerűbb módszer a méregtelenítésre, ha ezeket a szerveket tehermentesítjük.

Számos méregtelenítési módszer létezik: böjtök, különböző étel és ital kúrák, szauna és masszázs kúrák és vannak kifejezetten méregtelenítési célból kifejlesztett étrend-kiegészítő termékek. Ezekben a termékekben természetes eredetű növényi rostok találhatóak, melyek nemcsak a bél tartalmát takarítják ki, hanem a bélfalról is eltávolítják a lerakódott anyagokat. Találkozhatunk béltisztító porokkal, hashajtó és vizelethajtó tablettákkal, teákkal, méregtelenítő tapaszokkal, lábfürdővel és masszázstechnikákkal, de akár egész hetes tisztító programokon vagy wellness táborokban is részt vehetnek a testi megtisztulásra vágyók.

Fotó: Pinterest

Érdemes olyan méregtelenítő kúrát választani, ami gondoskodik a felgyorsult anyagcsere miatt a megfelelő vitamin- és ásványi anyag pótlásról, valamint a bélflóra helyreállításához nélkülözhetetlen probiotikumokat is tartalmazza. Kellő elővigyázatossággal álljunk ezekhez a kúrákhoz – minden esetben olvassunk utána, kérjük egy szakember véleményét, mert néhány módszer többet árt, mint használ. Bizonyos tabletták és beöntések rövid idő alatt nagy mennyiségű folyadék- és tápanyagvesztést okoznak, ezáltal kiszáradáshoz vezethetnek, teljesen felborul a bélrendszer működése, a jótékony baktériumok száma nagymértékben lecsökken, a szervezet ásványianyag- és elektrolit-háztartása felborul, szárazabbá válik a bőr, sápadtság, fejfájás, szívritmuszavar jelentkezik.

Áldott állapot, időskor és bizonyos betegségek, mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, veseelégtelenség, cukorbetegség, krónikus betegségek esetén semmilyen tisztítókúra tartása nem ajánlott!

Források: Webbeteg, Benu Gyógyszertár oldala, Méregtelenítés-béltisztítás

További egészség témájú tartalmakért kattints ide!

Télen is odakint – így maradj egészséges mozgással a vírus idején

 

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!