Manapság sokkal később alapítunk családot, mint nagyanyáink idején. Ebben egzisztenciális és praktikus szempontok is szerepet játszanak, pedig a biológiai óránk egyre csak ketyeg.
Olyan világban élünk, ahol a társadalom szeret mindent beskatulyázni: vannak a dolgozó anyukák, az otthonmaradó anyukák, a házas anyukák, az egyedülálló anyukák, a 20-as éveikben szülő anyukák és a 30-as (vagy a 40-es) éveikben gyermeket vállalók.
Vajon van ideális életkor a gyerekszülésre?
„A kérdésre nehéz egyértelmű választ adni, hiszen biológiai és egzisztenciális vonatkozása is van.” – kezdi Dr. Kiss Attila András, a budapesti Honvédkórház nőgyógyász főorvosa. A nők ma már járhatnak egyetemre, diplomát szereznek, majd jön a megfelelő munkahely megtalálása és a pénzkeresés, az anyagi háttér megteremtése, és a párkeresés is okozhat némi nehézséget. Így a babakérdés és a szülés könnyen kitolódik 30 éves korunkon túlra.
A fogamzásgátlásnak és a reprodukciós technológiák széles körű hozzáférhetőségének köszönhetően a párok ma jobban tudják tervezni, hogy mikor szeretnének családot alapítani. Lehet várni vele, de az kétségtelen, hogy az életkor előrehaladtával egyre nehezebb lesz teherbe esni, hiszen a termékenység az idő múlásával természetesen módon csökkenni kezd, és a későbbi életkorban történő babavárás megnövelheti a terhességi szövődmények kockázatát.
A nők a 20-as éveikben a legtermékenyebbek, a legnagyobb eséllyel ebben a korban lehet teherbe esni. Ez az az időszak, amikor a legtöbb jó minőségű petesejt áll rendelkezésre, a terhesség kockázata pedig a legalacsonyabb.
Az optimális kor
„Az optimális kor az első gyermek vállalására a nők biológiai jellemzői alapján a 20-35. életévük közé esik, de inkább a 30 éves kor előtt van. Hiszen, ahogy haladnak előre a korban csökken a valószínűsége a további terhességek kiviselésének, illetve szövődménymentességének.” – magyarázza a nőgyógyász.
30 éves korunk után a termékenység fokozatosan csökken, míg 35 éves korunk után pedig ez a csökkenés még jobban felgyorsul. Születésünkkor mi, nők a valaha létező összes petesejtünkkel rendelkezünk, ami kb. 1 millió petesejtet jelent. Ez az idő előrehaladtával fokozatosa fogyatkozik, 37 éves korunkra már csak nagyjából 25.000 petesejtünk marad. Ez elég ijesztően hangzik.
„35 évesnél idősebb korban az életkor előrehaladtával nem csak a megfelelő minőségű petesejtek száma csökken fokozatosan, hanem az egyéb elszenvedett betegségek (pl. kismedencei gyulladások, hüvely felől felszálló fertőzések) valószínűsége is fokozott. Az eltelt évek számának a meddőség is következménye lehet.” – hívja fel a figyelmet a nőgyógyász.
Mindezek ellenére mi, nők gyakran úgy érezzük, hogy jobb szülők leszünk, ha megvan az anyagi biztonság, a kellő iskolázottság és azt gondoljuk, hogy a korral tudatosabbak, érettebbek és türelmesebbek is leszünk.
Sajnos az idő nem nekünk dolgozik.
Bár tovább élünk, a termékenység nem alkalmazkodott ehhez, így pont ugyanannyival nehezebb teherbe esni 35 éves korunk után, mint évtizedekkel ezelőtt. Még annak ellenére is, hogy ma már a korszerű szűrővizsgálatoknak (pl. genetikai szűrővizsgálatok) és terhesgondozásnak köszönhetően biztonsággal kihordható egy baba akár negyvenen túl is.
A kor előrehaladtával megnőnek kockázati tényezők a Down-kór és más a kromoszóma rendellenességek kialakulására, amelyek idősebb nőknél gyakrabban fordulnak elő (már az is bebizonyosodott, hogy az ötvenöt évnél idősebb apa esetében is növekszik a Down-kór kockázata), hiszen idősebbek a petesejtjeik, életük során többször voltak kitéve fertőzéseknek, gyógyszereknek és röntgensugárzásnak. Az olyan betegségek, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás is gyakoribbak a 35 év feletti nőknél, amelyek további terhességi szövődményekhez vezethetnek.
Negyven éves korunk felett pedig már sokkal nagyobb szakadék tátong a teherbeesés tekintetében, három hónapos próbálkozás esetében mindössze 7%-ra csökken az esélye. Nem csak a petesejtek száma lesz lényesen kevesebb, de a meglévők is öregebbek, mint 20 vagy 30 éves korunkban, ennek következtében nagyobb eséllyel fordulhat elő kromoszómaprobléma. Ez pedig növeli annak az esélyét, hogy kisbabánk születési rendellenességgel jöjjön a világra.
A múló évek egyre nagyobb kihívást jelenthetnek a terhességre nézve, ám ez nem jelenti azt, hogy 30 felett ne születhetne egészséges kisbabánk. Végső soron akkor jön el a tökéletes idő a terhességre, amikor ezt mi megfelelőnek érezzük. Ugyanakkor nem érdemes ésszerűtlenül várni, amíg úgy nem érezzük, hogy minden együtt áll a baba fogadására.
Ha tetszett, olvasd el ezt is: