spot_imgspot_img
spot_img

5 laktató krumplis recept a hideg téli napokra

-

Article Top Ad (AdSense)

Kislánykoromban iskola után mindig a nagymamámhoz mentem, mert a szüleim dolgoztak. A nagyszüleim nem voltak tehetősek, de a Nagyi mindig gondoskodott arról, hogy tápláló, finom étel kerüljön az asztalra, amikor az unokája megérkezik. A krumpli alap összetevője volt ezeknek a fogásoknak. Összeszedtem, mely finomságokkal kényeztetett engem gyerekkoromban a nagymamám.

1. Krumplis derelye

A nagymamám ezt a receptet egy barátnőjétől kapta még fiatal lánykorában. A derelye hagyományos palóc étel, ám a krumplis változata nagyon hasonlít egy tradicionális lengyel fogásra, a pierogira.

Derelye (Fotó: iStockphoto)

Hozzávalók: 1 kg krumpli, 4 tojás, 60 dkg liszt, 2 közepes hagyma, étolaj, só, 25 dkg füstölt szalonna, tejföl

Elkészítése: A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk és sós vízben megfőzzük. A hagymát pucoljuk meg, vágjuk apró darabokra és egy serpenyőben pároljuk üvegesre. Rakjuk hozzá a már megfőtt krumplit, 2 tojást és jól keverjük össze. Ez lesz a tészta tölteléke.

A liszthez hozzáadunk 2 tojást, egy pici sót, némi vizet és jól összedolgozzuk. Ha összeáll a tészta, osszuk 3-4 darabra, aztán hagyjuk pihenni minimum negyed órát. A pihentetés után kb. 1 mm vastag lapokká nyújtsuk a tésztacipókat. A kinyújtott tésztát a felénél hajtsuk meg. Az alsó részre evőkanálnyi tölteléket rakjunk egymástól kb. 2 ujjnyi távolságra. Ezután borítsuk be a tészta üres felével és ujjainkkal nyomkodjuk körbe az üres részeket mind a 4 irányba. Ezután derelyeszaggatóval válasszuk el egymástól a töltött tészta batyúkat. Forrásban lévő vízbe rakjuk bele a batyukat, mikor feljönnek a víz tetejére, emeljük ki őket. Tálaláshoz pirítsuk meg a füstölt szalonnát, és szórjuk a derelyékre, a tetejére pedig rakjunk 1-2 kanál tejfölt.

2. Nagyhaluska leves

Ez a leves egy tipikus Jászsági fogás. Mivel a nagymamám is erről a tájegységről származik, nem véletlen, hogy gyakran került az asztalra az ínycsiklandó krumpligombócleves.

Krumpli gombóc leves (Fotó: iStockphoto)

Hozzávalók: 4 közepes burgonya, 2 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 kis fej hagyma, 1 csokor petrezselyem, 1 evőkanál étolaj, 10 dkg liszt, só, étkezési pirospaprika

Elkészítése: A hagymát és a zöldségeket vágjuk apró darabokra. Egy lábosba öntsük bele az olajat és adjuk hozzá a hagymát. Pirítsuk addig a hagymát, amíg üveges nem lesz. Ezután adjuk hozzá a zöldségeket és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. A krumplit hámozzuk meg és főzzük meg sós vízben. Ha megfőtt a krumpli, krumplinyomó segítségével törjük össze. Hagyjuk hűlni egy kicsit. Ezután adjuk hozzá a lisztet és keverjük össze. Az így kapott masszából formázzunk gombócokat. A leveshez adjunk hozzá még a vizet és kezdjük el forralni. A kész gombócokat rakjuk bele a forrásban lévő levesbe. Amikor a gombócok feljönnek a leves tetejére, akkor tekinthetjük késznek.

3. Tócsni

Talán a legtöbb néven ismert krumplis étel szerte Magyarországon. Vidéki rokonaim lapcsánkának hívják a mai napig. Bárhogy is nevezzük, még mindig az egyik legkönnyebben elkészíthető krumplis fogás.

Tócsni (Fotó: iStockphoto)

Hozzávalók: 50 dkg burgonya, 10 dkg liszt, 1 tojás, só

Elkészítése: A burgonyát nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Hozzá adjuk a lisztet és a tojást, majd alaposan összekeverjük. A krumpli levet fog ereszteni, ekkor adjunk hozzá még egy kis lisztet, hogy a massza lágy, de semmiképp ne folyós legyen. Melegítsünk egy serpenyőben egy kevés zsiradékot. Ha felforrósodott a zsiradék, egy evőkanál segítségével rakjunk egy adagot a masszából és egyengessük szét, hogy ne legyen púpos. Ismételjük a folyamatot, amíg a serpenyő tele nem lesz. Ezután süssük aranybarnára mindkét oldalát a tócsninak. Ha elkészült, sózzuk meg a tetejét. Tálaljuk fokhagymás tejföllel.

4. Burgonyás nudli

Aki azt gondolja, krumpliból csak sós étel készíthető, az biztosan nem próbálta még ki a krumplis nudlit. Ez a krumplis étel az osztrákoktól került át a magyar gasztronómiába, nekem pedig gyerekkorom egyik kedvenc csemegéje volt.

Nudli lekvárral (Fotó: Shutterstock)

Hozzávalók: 50 dkg krumpli, 30 dkg liszt, 1 tojás, 3 evőkanál zsemlemorzsa, só, vaj, porcukor, fahéj

Elkészítése: A krumplit hámozzuk meg, vágjuk apró kockákra és főzzük meg sós vízben. Ha megfőtt, adjuk hozzá a lisztet és a tojást, keverjük jól össze. Ha nagyon száraz, adjunk hozzá egy kis vizet. A tésztát ezután nyújtsuk ki kb. 1 cm vastagra. Vágjuk 2 cm széles csíkokra. Ezután vágjuk kisebb darabokra a csíkokat majd sodorjuk azokat henger alakúra. Rakjuk forrásban lévő vízbe, amikor a nudlik feljönnek a tetejére, emeljük ki és csöpögtessük le őket. Egy serpenyőbe egy kevés vajon pirítsuk meg a zsemlemorzsát, ezután rakjuk hozzá a nudlikat és keverjük össze őket, hogy a tészta egész felületét beborítsa a morzsa. Ha elkészült szórjuk meg egy kevés porcukorral és fahéjjal. Almalekvárral a legfinomabb.

5. Krumpli-pite (vagy Macok)

Ezt az elnevezésű ételt valószínűleg kevesen ismerik. Lényege, hogy a vasárnapi ebédről maradt krumplipürét sütjük meg. Az én családomban ez tipikusan kedd esti fogás volt. Addigra elfogyott a sült, de maradt még krumplipüré, amit nem akartunk kidobni.

Krumpli-pite (Fotó: iStockphoto)

Elkészítése: Megmaradt krumplipürét (a főtt krumplit vajjal és tejföllel készítjük) megszórom egy kevés liszttel. Összekeverem, hogy a krumpli massza ne ragadjon. Ezután a masszát tenyérnyi nagyságú pogácsákká gyúrom. A krumplipogácsákat forró zsírban vagy olajban kisütöm. Akkor van kész, ha a kérge aranybarna színű lesz. Fogyasztható magában, köretnek vagy fokhagymás tejföllel.

Ezt is ajánljuk még:

Vitaminokban gazdag tartalmas téli saláták

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!