Napjaink egyik vezető halálozási oka a rák, amelyre évtizedes kutatások alatt sem sikerült ellenszert találni. Több millió embert diagnosztizálnak rákkal, amelybe legalább a betegek fele belehal. Hazánkban minden negyedik embert érint ez a betegség.
A világon 2018-ban 18,1 millió új daganatos beteget diagnosztizáltak, ez a szám 2040-ig 29,5 millióra, a daganatos halálozás 20 éven belül 9,6 millióról 15,6 millióra emelkedhet.
Amióta Karikó Katalin mRNS alapú koronavírus elleni vakcinája megjelent, a kutatók úgy tekintenek az új technológiára, mint a rák egyik lehetséges ellenszerére. A magyar tudós sokszor említette, hogy találmánya akár az autoimmun betegségek gyógyítására is megoldás lehet. Katalin a Brain Bar tavalyi podcastjában adásában arról beszélt, hogy egyértelmű, hogy a személyre szabott mRNS rákvakcina jelenti a jövőt. Ehhez a technológia pedig már a Sanofival együttműködésben a humán klinikai kutatási szakaszban van. A vakcinába bejuttatott hírvivő RNS segítségével megtanítják az immunrendszert a védekezésre, azaz a vakcinapont úgy működik a daganatos betegségeknél, mint a koronavírusnál.
„Az mRNS-ek olyan fehérejemolekulák, amelyek a probléma helyére hívják az immunsejteket, vagyis egy tumorba beinjektált RSN-ről beszélünk. Ebben az esetben a tumort munkára fogjuk, készítse el ezt a citokint, amely odahívja az immunsejteket, azok megnézik, hogy is néz ki ez a tumor és megölik, ha a szervezetben találnak metasztázist, vagyis tumorsejtet. Az állatkísérletekben ez a megoldás már működött” – részletezte a tudósnő az adásban.
„Egyes tumortípusok olyan antigéneket vagy fehérjéket tartalmaznak, amelyek az egészséges sejtekben nem találhatóak meg. Ha az immunrendszerünket ki tudjuk képezni arra, hogy ezeket a tumorokkal kapcsolatba hozható fehérjéket megtalálják, akkor az immunrendszer el tudja pusztítani a daganatos sejteket a feltételezések szerint” – tette közzé kutatását a World Economic Forum.
Tahát az mRNS alapú vakcinák rugalmasságnak köszönhetően olyan daganatos megbetegedések ellen is bevethetőek lesznek, amelyeket nem vírusok okoznak. Mindemellett biztonságosak és gyorsan előállíthatóak. Tulajdonságaik által a személyre szabott rákvakcinákelőállítására adnak lehetőséget. Már több cég is dolgozik rajta. A Moderna azt tanulmányozza, hogy a vakcina az adott daganat elleni harcra késztesse az immunrendszert.
BioNTech, ahol Karikó Katalin dolgozik, már jó eredményeket elérve teszteli az mRNS-vakcinák onkológiai felhasználását, például az előrehaladott melanómában szenvedő pácienseknél. A Pfizer tavaly megvásárolta a kanadai Trillium Therapeutics gyógyszercéget, amely a vérrák ellen fejlesztett eddig gyógyszereket.A CureVac pedig egy bizonyos típusú tüdőrák ellen kifejlesztett vakcináját teszteli.
Rangos nemzetközi szaklapban, a Cancer Control című folyóiratban publikálták magyar kutatók legfrissebb eredményei szerint a deutériummegvonás gátolja a rák kialakulásához köthető gének működését, a daganatok kifejlődését, és megelőzi a betegség kiújulását tumormentes betegekben. A deutériummegvonásra épülő eljárás új fejezetet nyithat a daganatos betegségek megelőzésében. Az eredmények megerősítik, hogy a deutériummegvonással jelentősen csökkenthető a daganatos betegségek kiújulásának kockázata, egészséges populáció esetében a rák kialakulásának esélye – írta az MTI.
Az Eau de Parfum egyik legfontosabb jellemzője a magas parfümolaj-koncentráció, amely általában 15-20 százalék között mozog. Ez az összetevő garantálja, hogy az illat hosszabb ideig marad a bőrön, mint más illatok, például az Eau de Toilette. Az Eau de Parfum illatok mélysége és komplexitása egyedülálló, mivel több rétegben bontakoznak ki, és az idő múlásával változnak.
Versenyt futnak az online randialkalmazások a mesterséges intelligencia-alapú asszisztensek fejlesztésében, amely a Z-generáció frusztált tagjait segítené a romantikus beszélgetésekben.