Melyik hónapban milyen lakáskarbantartási és kertgondozási munkát érdemes végezni, hogy minden jól mutasson? Az országos hálózattal rendelkező Praktiker barkácsáruház szakértői éves karbantartási tippeket és részletes menetrendet állítottak össze, amelyből megtudhatjuk a részleteket.
Január-február
A tél utolsó hónapjaiban már nagyon várjuk a jó idő megérkezését, de még sok időt töltünk a lakásban, ezért ez nagyszerű alkalom a közös tervezésre. Gondoljuk át, ebben az évben mit szeretnénk megújítani a lakásunkban, és ennek megfelelően készítsünk éves menetrendet. Ne feledjük, hogy a jó eredményhez gondos tervezésre van szükség. Ha van kertünk, az ezzel kapcsolatos teendőket is gondoljuk át: készítsünk ültetési tervet, ennek megfelelően kezdjük meg a szükséges eszközök, magvak beszerzését. Februártól már készülhetünk a kert ébredésére: elkezdhetjük a gyümölcsfák, díszönvények és örökzöldek metszését, melegebb napokon pedig a lemosó permetezéseket, a fásszárú növények és rózsa ültetését.
A lakásban egy nem túl népszerű házimunka ajánlható a szürke és hideg januárban: olvasszuk le, tisztítsuk ki a hűtőszekrényt. Közben a hűtendő, fagyasztandó ételeket kitehetjük az erkélyre, ablakba.

Március-június
A tavasz a megújulás, a nagytakarítás időszaka, persze nem kell feltétlenül túlzásba vinni, de az állagmegóvás, a lakásunk általános állapota miatt érdemes évente legalább egyszer alaposabban kitakarítani. Az ablakpucolás sem a legtöbbünk kedvence, igyekezzünk szép, napos márciusi hétvégét választani hozzá.
A takarítás mellett érdemes néhány felújítási, karbantartási munkát is erre az időszakra időzíteni. A száradás elősegítése és a szellőztetés miatt a parketta csiszolásához, lakkozásához jó időre van szükség, a május-június közötti időszak ezért megfelelő lehet. A festési és tapétázási szezon korán kezdődik, és hosszúra nyúlik a tapasztalatok szerint: március végétől október közepéig tart. Ideálisnak azonban a májust és az augusztus-szeptembert lehet mondani, ugyanis jó idő kell hozzá főként a festék száradása miatt.
Márciustól felpörögnek az átépítések, felújítások, burkolások. A terasz, erkély burkolásához, kültéri falburkoláshoz a 10-30 Celsius-fok közötti hőmérséklet a legoptimálisabb, így célszerű tavaszra vagy őszre időzíteni.
Kerti teendőink is elkezdenek sokasodni: a jó idő beköszöntével megkezdhetjük a kerítésfestést, kültéri bútorok felújítását. Fontos, hogy időben kezdjük meg a talajelőkészítést, lazítást, gereblyézést, valamint a lemosó permetezést. Akad dolgunk az ültetéssel is: jöhet a gyümölcsfák, díszcserjék, évelők ültetése, a korai zöldségfélék vetése szabadföldbe (retek, tépősaláta, hagyma, korai karalábé), a fűszernövények és egynyári, valamint balkonnövények vetése. Idejében érdemes ellenőrizni a grillsütő és kapcsolódó eszközök állapotát, a gyerekes családoknál pedig előkerülhet a trambulin, és nyár elejéhez érkezve készülhetünk a medence-projektre is.

Június-augusztus
Noha a falfestés szezonja tavasszal kezdődik, sokan megvárják vele a szabadságolások idejét, és akkor vágnak bele az alapos előkészületet igénylő munkába. Miközben a falfestéshez a nyári hőség nem éppen ideális, a faljavításhoz, képek felfúrásához megfelelő lehet ez az időszak, hiszen feltehetően kevesebb szomszédot zavarunk ilyenkor a zajjal.
A nyári kánikulában fontos a lakás hűvösen tartása, a rendszeres szellőztetés. Legkésőbb nyár elején ellenőrizzük a redőnyök állapotát, ha szükséges, végezzük el a szükséges felújítási munkákat. Noha a kánikulában nem ez az első gondolatunk, a Praktiker szakértője szerint fontos tapasztalat, hogy érdemes ilyenkor elvégeztetni a fűtési rendszer éves karbantartását, mert szeptembertől már nehezebb lesz elérni a szakembereket.
A kertben az intenzív öntözés a felmelegedés miatt nagyon fontos, és figyeljünk a növények folyamatos tápanyagutánpótlására is. Akinek van lehetősége kisebb vagy nagyobb medencével hűsíteni magát, a víztisztításra, megfelelő pH értékre figyeljen rendszeresen.

Szeptember-október
Noha a fürdőszoba ráncfelvarrását bármikor elvégezhetjük, a kisebb munkákat érdemes lehet ősszel elkezdni, a szabadságokról visszaérkezve. A felszerelés és bútor cseréjét magunk is megoldhatjuk, de a komolyabb felújítás szakembert igényel, és fontos a sorrend. A vízvezetékek és szerelvények kiépítése, kádak és zuhanytálcák beállítása és szerelvényezése a hidegburkolás előtt, míg a szekrények, tükrök, fürdőszobai kiegészítők rögzítése a hidegburkolás után történik. A karbantartási munkálatokat (szifontisztítás, vízkőtelenítés) viszont rendszeresen, akár havonta végezzük el, mert elhanyagolásuk gondot okozhat. A Praktiker szakértői szerint csöpögő csap megjavításához a legtöbb esetben elegendő egy alapos vízkőtelenítés és a tömítőgyűrűk cseréje.
Még a nagy hidegek beköszönte előtt érdemes átnézni a szigeteléseket, beszerezni a szükséges eszközöket. A rezsiszámlán már az is meglátszik, ha ablakszigetelő fóliával, hőtükrös fóliával, ablaktömítő szalaggal támogatjuk a szigetelést. Jelentős megtakarítást otthonunk teljes kültéri szigetelésével (EPS, XPS, kőzet-, üveg- és ásványi gyapot) érhetünk el. Ennek pozitív hatásait nemcsak télen, hanem a nyári kánikulában is élvezhetjük.
A kertben használjuk ki minél tovább a jó időt, de időben kezdjük meg a téli előkészületeket, a metszést és a növények fagyvédelmét.

November-december
Az ünnepi időszak előtt érdemes ellenőrizni az otthoni szerszámkészletet: ha esetleg úgy látjuk, hiányzik valami, abból még nagyszerű karácsonyi ajándék is lehet. Ha van rá megfelelő helyünk, ilyenkor elvégezhetjük a kisebb-nagyobb bútorjavításokat, sőt, a Praktiker szakértői szerint a fugák, láblécek javítására, újraillesztésére is megfelelő időszak lehet a karácsonyt megelőző ünnepi ráncfelvarrás.
A karácsonyi hangulatot árasztó kerti világítást már novemberben érdemes felszerelni. Belső udvarokon, lépcsőházakban is egyre gyakoribb, sokféle színt, ünnepi hangulatot varázsol elénk, de fontos, hogy egyeztessünk róla a szomszédokkal.
Praktiker: 2023-as lakáskarbantartási és kertgondozási naptár | |
Január – február | |
Lakás | Ház, kert |
Essünk túl a nehezén
Mi is lehetne megfelelőbb a szürke és hideg januárban, mint egy mindenki által gyűlölt házimunka, a hűtő leolvasztásának elvégzése? Közben a hűtendő, fagyasztandó ételeket kitehetjük az erkélyre, ablakba. A leginkább családkímélő megoldás, ha a többiek addig kirándulni mennek. Pro tipp: ha már szétkapjuk a hűtőt, kössük össze a konyha nagytakarításával.
Tervezzük meg az évet Gondoljuk át, ebben az évben mit szeretnénk megújítani a lakásunkban, és ennek megfelelően készítsünk éves menetrendet. |
Örüljünk a hónak, ha van
Ha szükséges, távolítsuk el a havat a fás növényekről, hogy elkerüljük az ágak törését. Tegyük biztonságossá jégmentesítéssel a ház előtti járdát, beállókat. Etessük a madarakat, akár házi készítésű etetővel. Készítsünk ültetési tervet, ennek megfelelően kezdjük meg a szükséges eszközök, magvak beszerzését. Készüljünk a kert ébredésére Legfontosabb teendőink: · gyümölcsfák, dísznövények, örökzöldek metszése, · a tél folyamán lehullott ágak eltávolítása, · fagymentes napokon fás szárú növények és rózsaültetés, · melegebb napokon lemosó permetezések megkezdése, · talajelőkészítés: forgatás, · kúszónövények támasztékainak beszerzése, kihelyezése, · konyhakerti növények (pl. paradicsom, paprika) magvetése cserépbe, csíráztató, palántanevelő tálcába, · fűtés nélküli fóliaházakba a gyökérzöldségek, káposztafélék, leveles zöldségek vetése. |
Tippek
· Néhány alternatív fűtési eszközt vagy kapcsolódó terméket (pl. olajradiátor, hősugárzó) kiárusításon ilyenkor jó áron beszerezhetünk. · Tűzhelytisztításhoz kifejezetten erre kifejlesztett kaparót is lehet kapni, amely nagyszerűen eltávolítja az odaégett maradványokat. · Írjuk be a naptárunkba a teendőket és a szükséges eszközök beszerzésének időpontját. |
Tippek
· Könnyedén készíthetünk madáretetőt: egy üres műanyag palack aljától néhány centiméterre keresztbe szúrjunk egymásra merőlegesen két pálcikát vagy ceruzát úgy, hogy a végük kilógjon. Fúrjunk föléjük lyukat, a palackot pedig töltsük meg magokkal és akasszuk a fára. · Nézzük át, milyen állapotban vannak a kerti szerszámaink. Ilyenkor érdemes kiválasztani és beszerezni a veteményezésre és vágás-metszésre szükséges eszközöket (ásó, lapát, metszőolló, ágvágó, keretes fűrész, ágazófűrész, gereblye, lombseprű, kesztyű, permetező stb.). |
Március – június | |
Lakás | Ház, kert |
Ezt sem ússzuk meg: tavaszi nagytakarítás
Persze nem kell túlzásba vinni, de érdemes évente egyszer a szokásosnál alaposabban kitakarítani a lakást. Ha nem vagyunk maximalisták, készülhetünk úgy, hogy az adott évben kiválasztunk egy helyiséget, és arra koncentrálunk.
Átépítések, felújítások, burkolások Márciustól felpörögnek az átépítések, felújítások, burkolások. A terasz, erkély burkolásához, kültéri falburkoláshoz a 10-30 Celsius-fok közötti hőmérséklet a legoptimálisabb a Praktiker szakértői szerint, így célszerű tavaszra vagy őszre időzíteni.
Lakkozás, parkettafelújítás A száradás elősegítése és a szellőztetés miatt a parketta csiszolásához, lakkozásához jó időre van szükség, ezért érdemes a május-június közötti időszakot választani.
Falfestés, tapétázás A falfestő és tapétázási szezon korán kezdődik, és hosszúra nyúlik a tapasztalatok szerint: március végétől október közepéig tart. Ideálisnak azonban a májust és az augusztus-szeptembert lehetne mondani, ugyanis jó idő kell hozzá a festék száradása, illetve bútorok erkélyen való tárolása miatt.
Szobanövények tápoldatozása Áprilistól a szobanövényeket elkezdhetjük intenzívebben tápoldatozni egészen ősz közepéig, utána ismét csökkentsük az adagot. |
Fa- és fémfestés, kerti bútorok felújítása, kerítésfestés
Március végétől megkezdhetjük a kültéri bútoraink felújítását, lefestését, valamint a jó idő beköszöntével a kerítésfestésbe is belevághatunk. Zománcozásra (fémfestésre) az április-májusi időszak ideális, ilyenkor nekieshetünk a kerítésnek, korlátoknak.
Indulhat a kerti munka Teendőink: · talajelőkészítés, lazítás, gereblyézés, · védőtakarók eltávolítása, · magaságyás megépítése, · növényvédelem, lemosó permetezés, · gyepszellőztetés, gyeptrágyázás, · gyümölcsfák, díszcserjék, évelők ültetése, · korai zöldségfélék vetése szabadföldbe (retek, tépősaláta, hagyma, korai karalábé), · fűszernövények vetése, · egynyári és balkonnövények vetése (kakastaréj, estike, bohócvirág, viola, petúnia stb.), · díszfüvek visszavágása, · fóliasátorban a kihajtott palánták ritkítása, · koratavaszi növények beszerzése (árvácska, primula, boglárka, nefelejcs), · folyamatos magvetés szabadföldbe (borsó, konyhakömény, salátafélék, gyökérzöldségek), · trágyázás, füvesítés, mulcsozás, dekorkérgek kiszórása, · virághagymák ültetése, fagyok elmúltával mediterrán növények kihelyezése, · kültéri növények tápoldatozása, tápozása, · citrusfélék kihelyezése fagyosszentek elmúlásával,
Kezdődik a kerti buliszezon · Készüljünk a kerti grillezésre, ellenőrizzük a felszerelésünket, ha szükséges, tisztítsuk meg, vagy vásároljunk újat. · Gyerekeseknek ilyenkor alakul kültéri vidámparkká a kert: állítsuk össze vagy ha nincs még, vegyünk trambulint, kültéri medencét, kosárpalánkot és ping-pong asztalt. |
Tipp
· A tisztítószereket, tisztítóeszközöket szerezzük be már jó előre. Válogassunk, fogjuk kézbe a terméket az áruházban: nem is gondolnánk, hogy egy jó kialakítású ablaklehúzóval mennyivel könnyebb lesz a munka!
|
Tippek
· Érdemes ebben az időszakban szakember segítségét kérni a megfelelő rügyvédelem érdekében. · A veteményezéshez, faültetéshez elengedhetetlen a folyamatos vízutánpótlás az elmúlt években tapasztalható csapadékhiány miatt. (Szivattyú-házi vízmű, locsolótömlő, öntözéstechnika kiegészítők, öntözőkanna, esővíztároló stb.) · Szerezzük be a kertápoláshoz, kerti kényelemhez szükséges eszközöket, bútorokat. Fűnyíró, kerti bútorok, párnák, árnyékolók. Pro tipp: a robotfűnyíró sok kerttulajdonosnál bevált. |
Június – augusztus | |
Lakás | Ház, kert |
Hűtés, szellőztetés
A nyári kánikulában fontos a lakás hidegen tartása, a rendszeres szellőztetés. Engedjük le a redőnyöket, ha szükséges, szellőztessünk többször. Nyár elején vagy már késő tavasszal ellenőrizzük a redőnyök állapotát, ha szükséges, végezzük el a szükséges felújítási munkákat.
Falfestés, faljavítás Noha a falfestés szezonja tavasszal kezdődik, sokan megvárják vele a szabadságolások idejét, és akkor vágnak bele a sok előkészületet igénylő munkába. Miközben a falfestéshez a nyári hőség nem éppen ideális, a faljavításhoz, képek felfúrásához megfelelő lehet ez az időszak, hiszen feltehetően kevesebb szomszédot zavarunk ilyenkor a zajjal.
Hidegburkolás (csempézés, járólapozás) A hidegburkolás egész évben végezhető, ugyanakkor a Praktiker forgalmi adatai alapján márciusban, júniusban és októberben vágnak bele a legtöbben.
Ablakok és ajtók cseréje Nem egyszerű feladat, de ha belevágunk, érdemes valamikor a július-október közötti időszakot belőni.
Szobanövények szellőztetése A nyári hónapokban a beltéri növényeknél folyamatos szellőztetés, kártevők megjelenése esetén pedig növényvédelem szükséges a Praktiker szakértői szerint. |
A nyári melegben sem áll le a kerti munka
Teendőink: · gyümölcstermő növények kálium túlsúlyos trágyázása, · növények folyamatos tápanyagutánpótlása, (ebben az időszakban kezdenek a hiánytünetek megjelenni), · intenzívebb öntözés a felmelegedés miatt, · tavaszi hagymás növények felszedése, (felszedés után száraz, szellős helyen tároljuk), · ha van árnyékos helyünk, a nyári hónapok alatt is vethetünk fűszernövényeket és leveles zöldségeket.
Medencetisztítás Kis- és nagyobb medencék esetén egyaránt alapvető fontosságú a víz minőségének biztosítása. Ennek érdekében cseréljünk vizet rendszeresen, valamint alkalmazzuk a megfelelő mennyiségű klór-, és pH-értéket biztosító tablettákat. |
Tippek
· Készüljünk előre, végeztessük el nyáron a fűtési rendszer ellenőrzését, hiszen szeptembertől már kevésbé elérhetőek a szakemberek. · Gondoljuk át, milyen alternatív fűtési megoldásokat szeretnénk idén használni, és ha lehet, szerezzük be minél előbb – akár már nyár végén. |
Tipp
· Augusztusban már válogathatunk az őszi kerti gépek és kéziszerszámok, nyelezett kerti szerszámok nagy választékából (láncfűrész, láncélező, rönkhasító, ágaprító, kapálógép, lombszívó-fújó, fejsze, balta, gereblye, lombseprű, ásó, lapát, metszőolló, ágvágó, sövényvágó, kesztyű stb.). |
Szeptember – október | |
Lakás | Ház, kert |
Fürdőszobafelújítás, mosdó és lefolyótisztítás, vízkőtelenítés
Ha csak kisebb ráncfelvarrást szeretnénk, azt magunk is megoldhatjuk például a felszerelés és bútor cseréjével, a komolyabb felújítás viszont szakembert igényel. Fontos a sorrend: a vízvezetékek és szerelvények kiépítése, kádak és zuhanytálcák beállítása és szerelvényezése a hidegburkolás előtt, míg a szekrények, tükrök, fürdőszobai kiegészítők rögzítése a hidegburkolás után történik. A karbantartási munkálatokat (szifontisztítás, vízkőtelenítés) viszont rendszeresen, akár havonta végezzük el. A Praktiker szakértői szerint csöpögő csap megjavításához a legtöbb esetben elegendő egy alapos vízkőtelenítés és a tömítőgyűrűk cseréje.
Laminált- és vinyl padlóburkolás, szőnyegpadló lerakás A melegburkolási munkák egész évben végezhetőek, ugyanakkor a tapasztalatok szerint az április és október hónapokban állnak neki a legtöbben. Arra mindenképpen kell figyelni, hogy hidegben ne ragasszunk, és fontos a lakás folyamatos szellőztetése is.
Felkészülés a fűtési szezonra, szigetelések javítása Még a nagy hidegek beköszönte előtt érdemes átnézni a szigeteléseket, beszerezni a szükséges eszközöket. A rezsiszámlán már az is meglátszik, ha ablakszigetelő fóliával, hőtükrös fóliával, ablaktömítő szalaggal támogatjuk a szigetelést. Jelentős megtakarítást otthonunk teljes kültéri szigetelésével (EPS, XPS, kőzet-, üveg- és ásványi gyapot) érhetünk el. Ennek pozitív hatásait nemcsak télen, hanem a nyári kánikulában is élvezhetjük. |
Őszi kerti munkák, felkészítés a téli időszakra
Teendőink: · gyökérzöldségek felszedése, megfelelő tárolása, · zöldségfélék és burgonya végleges betakarítása, · szarvasmarhatrágya, komposzt bedolgozása a földbe, · gyümölcsfák, díszfák, díszcserjék ültetése, · gyeptrágyázás, gyep felkészítése a téli időszakra, · örökzöldek tápozása, téli felkészítése, · őszi lemosó permetezések elvégzése, · metszés, · lehullott levelek összegyűjtése, · növények fagyvédelme, · talajelőkészítés a veteményeshez.
Homlokzatfestés Mivel nagy melegben nem ideális, a homlokzatfestésre a szeptember-október lehet leginkább alkalmas időszak. |
Tipp
· A lefolyótisztításhoz nagyon hatékony vegyszerek kaphatóak, azonban van, aki a hagyományos pumpára esküszik. Pro tipp: a nagyon elkötelezettek a csőgörényt is kipróbálhatják, de komolyabb dugulás esetén szakembert érdemes hívni. |
Tipp
· Időben szerezzük be a téli kerti szerszámokat és kiegészítőket (hólapát, hótoló, útszórósó, jégtörő, sószóró eszközök). |
November – december | |
Lakás | Ház, kert |
Házi szerszámkészlet ellenőrzése, bútorjavítás
Az ünnepi időszak előtt érdemes ellenőrizni az otthoni szerszámkészletet: ha esetleg úgy látjuk, hiányzik valami, abból még nagyszerű karácsonyi ajándék is lehet. Ha van rá megfelelő helyünk, ilyenkor elvégezhetjük a kisebb-nagyobb bútorjavításokat, sőt, a fugák, láblécek javítására, újraillesztésére is megfelelő időszak lehet a karácsonyt megelőző ünnepi ráncfelvarrás. A bútorfestés kevésbé javasolt, de kisebb felületek ilyenkor is könnyen száradnak, különösen, ha nem nedves kint a levegő. Figyeljünk arra, hogy a ragasztást, festést követően szellőztessünk.
Karácsonyi dekorációs előkészületek A karácsonyi dekorációs elemek, világítás felhelyezése előtt érdemes alaposan körbenézni: nem szükséges valahol kijavítani az eddig észre sem vett régi hibákat? Ha szükséges, tisztítsuk le a falat, esetleg használjunk falmatricát. |
Kert téliesítése
A remélhetőleg hosszúra nyúló ősszel használjuk még ki jó sokáig a kert nyújtotta örömöket, azonban november elejétől vagy időjárástól függően ne halasszuk sokáig az alábbiakat: · kerti bútorok elpakolása, lefedése, · kerti csap elzárása, fagyvédelme.
Karácsonyi külső világítás A karácsonyi hangulatot árasztó világítást már novemberben érdemes felszerelni. Belső udvarokon, lépcsőházakban is egyre gyakoribb, sokféle színt, ünnepi hangulatot varázsol elénk, de fontos, hogy egyeztessünk róla a szomszédokkal. |
Tipp
· Régi ragasztómaradványok, fennmaradt celluxok eltávolítása a Praktiker szakértői szerint hatékonyan megoldható a ragasztó- és matrica-eltávolító spray használatával. |
Tippek
· A fagyvédelem egyik leggyakoribb módszere a szövetes takarás. Nagy előnye, hogy lég- és vízáteresztő. · Használjunk időzítővel ellátott kapcsolót a világítás szabályozásához, a környezetbarát izzók mellett ezzel is energiát takarítunk meg. |