A Nagy Fa, azaz a Várban élő körülbelül 250 éves japánakác elképesztően sok dolgot túlélt. A budai várlejtőn, a Déli rondella tövéből szemlélhette és szemlélheti a főváros életét. A gazdag múltú, legendás fában még Sisi is gyönyörködhetett.
Matuzsálem csodás panorámával
Számtalanszor elmentem már én is a Várkert Bazáros sétáim során a japánakác mellett, s nem is sejtettem, hogy mennyi emléket tudhat magáénak ez a több száz éves fa. Mikor megtudtam, hogy Budapest egyik matuzsáleme, elkezdett érdekelni a története. Most ugyan nem a legesztétikusabb a környezete a Várban zajló felújítási munkák miatt, de a fa kényelmesen éli mindennapjait a csodás panorámájú helyen.
Kilátás a fától
Sokszor megújult körülötte a város
Nem lehet pontosan rekonstruálni, hogy a Nagy Fát mikor ültethették, de valószínűsíthetően az 1790-es évek végén. József nádor hozta Budára a bécsi udvar kertészét, Tost Antalt, s vélhetőleg ő hozta el hazánkba – a nevével ellentétben kínai – japánakácot. Divatos és egzotikus fafajta volt ez akkor. Túlélte az 1848-as forradalmat, nem vágta ki senki a harcok alatt sem, ahogyan később is megúszta a világháborúk alatti pusztításokat is. Csodaként tartják számon, hogy a második világháborúban nem érte bombatalálat, holott a Várat letarolták.
Gondoljunk bele, hogy ez a fa láthatta ahogyan kiépül a pesti oldal, elkészül az Országház, a Halászbástya, a Lánchíd, a Szent István Bazilika. A budai dombok szőlőtőkéiről is lehetnek emlékei.
Érdekes módon a fa még bírósági iratokba is bekerült. Mikor még Ifiparkként működött a Várkert Bazár, sok fiatal gyűlt össze a fánál egy-egy koncert alkalmával. A Nagy Fa tövében és ágain iszogató lázadókat az állambiztonság veszélyes elemeknek tartotta. A Nagyfa Galeri társaságával az állambiztonság leszámolt. Több fiatalt is elkaptak és börtönbüntetésre ítéltek.
A közösségi médiában is jelen van
A fa ma is szépséges, noha kicsit odvas. Felmászni már nem lehet rá, de sokan fotózkodnak vele. A közösségi médiában is találkozhatunk a legendás akáccal.
Kordos Szabolcs Egy város titkai című könyvében láttam meg a Vár oldalában gyökeret eresztett fát, ha érdekel, itt megnézheted a könyvet, amiben egyéb, fővárosról szóló érdekességekre lelhetsz : Egy város titkai
Ezeket is nézd meg: