Hogy pontosan meddig marad bent a karácsonyfa az a fafajtájának és a család béketűrésének együtthatójából adódik. Én szívem szerint bent tartom a fát és vele a karácsonyi díszeket, amíg elviselhető mértéken belül marad a tűlevélvesztés. Nézzük, mi a valódi válasz!
A karácsonyfaállítás időpontja országonként eltérő, ahogy a lebontásának a javasolt dátuma is. Amerikában többen már hálaadás hétvégéjén beviszik a fenyőt és karácsony másnapján meg is szabadulnak tőle. Európában azonban később hozzuk be az egész fát. Adventre még csak koszorút kerül a házban, december 24-én estére érkezik a karácsonyfa a kis Jézus segítségével.
A hagyomány szerint a karácsonyi ünnepek január hatodikáig tartanak, eddig lehet fent hagyni a díszeket.
Ahogy a dal is karácsony 12 napját említi, az ünnep december 25-től január 5-ig tart. Ezt követően veszi kezdetét a farsangi időszak, mely egészen húsvétig tart.

Január 6-át vízkeresztnek, korábban szentkeresztnek hívták, a „karácsonyi tizenketted” (12 napos ünnep) zárónapja. Nevezik epifániának vagy háromkirályok napjának is. A vízkereszt ünnepe három jelentést hordoz: a napkeleti bölcsek eljövetelét, Jézus megkereszteltetését, illetve csodatételét a kánai menyegzőn. A katolikus tradíció szerint január 6-án érkeztek meg a háromkirályok Betlehembe, ez jelzi az ünnepek végét. Van, ahol legalább akkora ünnep, mint a karácsony. Spanyolországban például az ajándékozás is ezen a napon történik.
A karácsonyfa lebontásának szokása a viktoriánus korhoz fűződik.
Korábban Gyertyaszentelő Boldogasszony napjáig, február másodikáig tartották meg a díszeket. A 19. század közepétől terjedt el, hogy ha vízkereszt éjjelén még fent vannak a díszek, akkor egész évben úgy kell maradniuk. A fentiek szerint nemcsak kifogás hogy eddig fent hagyjuk a díszeket – egyenesen balszerencsét hoz, ha hamarabb vagy később kerülnek le.

A hagyomány a pogány kultúrákból ered. Úgy vélték, az örökzöldekben áldást hozó jó szellemek lakoznak, amit a fény (azaz a napforduló és az új év) győzedelmeskedésével vissza kell adni a természetnek, hogy a nyárra jó termést hozzanak.
Január 6-án érkeztek meg Betlehembe a napkeleti bölcsek.
Az őket vezető csillagot jelképezi a fa tetején lévő csillagdísz.
Ha korábban bontják le a fát, akkor a bölcsek elvesztik iránymutatójukat.
(via blikk, alfahír, www.marthastewart.com)