spot_imgspot_img
spot_img

Ezek lesznek a jövő “Superfoodjai”?! 

-

Article Top Ad (AdSense)

Kaktusz, rovarok, laborban előállított hús? Egyes előrejelzések szerint ezek a jövő ételei.

A távoli jövőben nem kizárt, hogy ezek az ételek is bekerülnek a mindennapjainkba, de vannak olyan őshonos vagy már itthon is könnyen termeszthető alapanyagok, amik a jövőben nagyobb hangsúlyt kaphatnak majd a táplálkozásunkban. Ezeket a terményeket mutatja be a Felelős Gasztrohős legújabb kampánya.

Az elmúlt években már a saját bőrünkön is tapasztalhatjuk az egyre forróbb és aszályosabb nyarakat és az elmaradó hideg, havas téli időszakot. Az előrejelzések szerint, ha sikerül is lassítani a felmelegedést, ezek az időjárási jellemzők a jövőben is velünk maradnak. Ez nemcsak nekünk, de a növényeknek, a mezőgazdaságnak is kihívást jelent, amire reagálni kell, azonban ehhez a fogyasztók nyitottsága is szükséges. Jelenleg globálisan csupán négy  terményt (kukorica, rizs, búza, szója)  fogyasztunk a leggyakrabban, melyek hozama jelentősen csökkenhet az évszázad végére.

“A kampányunk célja, hogy olyan alapanyagokat mutassunk be, melyek a szélsőséges időjárási körülmények között is jól termeszthetőek itthon és a beltartalmi értékük is kedvező, ráadásul termesztésükkel, fogyasztásukkal a biológiai sokféleséget is növelhetjük.” – mondta el Kiss-Szabó Eszter, az alapítvány kommunikációs vezetője.

Az alapítvány szakértőkkel (mezőgazdászok, biogazdák, ökológiai kutatók és dietetikusok) való egyeztetés után egy hét terményből álló listát állított össze. Eszerint a jövő “Superfoodja” lehet a cirok, a kender, a homoktövis, a porcsin, a csicseriborsó, az édesburgonya és a köles. A kampány során megismerhetjük az alapanyagokat fenntarthatósági szempontból, tanulhatunk beltartalmi értékeikről és információt kapunk arról is, hogyan érdemes előkészíteni, felhasználni a terményeket és hol juthatunk hozzá hazai vagy közeli forrásból az alapanyagokhoz. Ahogy már megszokhattuk a Gasztrohősöktől, készülnek infografikával, receptekkel, recept videókkal és számtalan tippel a témában.

Ha pedig elsőre inkább nem otthon kísérleteznénk, a Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel rendelkező éttermekben, kávézókban és cukrászdákban bele is kóstolhatunk a jövő ízeibe. Budapesten a Herbarban csicseriborsós, a Fourbitesnál csicseriborsós és édesburgonyás, a The Planteenben és a KIOSK-ban köleses és csicseriborsós, a La Mimosában és a Leoban homoktövises, a zebegényi Natura Hill naponta változó menüjében esetenként porcsinnal, kölessel és csicseriborsóval készült étellel is találkozhatunk. A sornak még nincs vége, a miskolci Süt a nap vegán bisztróban ciroklisztből készült péksüteménnyel, csicseriborsóból, édesburgonyából készült és kenderes fűszersóval ízesített fogásokat kóstolhatunk, a székesfehérvári Hatpöttyös étterem napi menüjében is felbukkannak a kampányban szereplő alapanyagok, a kétheli Lokal47 pisztrángot párosít homoktövissel, a pécsi Reggeliben pedig környékbeli csicseriborsóból és tökmagból készül a humusz.

A receptekért, információkért, ötletekért érdemes követni a Felelős Gasztrohős Alapítvány Facebook, Instagram és Tiktok oldalát.
Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!