Simán lerúgja a magassarkúját egy díjátadón, hogy a maga írta beszédével az egész termet megnevetesse. Fütyül a hollywoodi standerdekre: nem hord alakformáló alsót a vörös szőnyegen, nyíltan felemeli a szavát a szexizmus ellen és mellesleg az egyetlen ember, aki színészként és forgatókönyvíróként is Oscar-díjat nyert. Emma Thompson ma ünnepli 62. születésnapját.
Phyllida Law skót színésznő és Eric Thompson színész, producer, narrátor gyerekeként otthonról hozza a kreativitást. Cambridge-ben tanult angol irodalomat és csatlakozott az egyetem legendás színtársulatához, a Footlights-hoz. Ennek a drámaklubnak olyan tagjai voltak, mint Douglas Adams író, a Downton Abbey megalkotója, Julian Fellowes, Salman Rushdie író vagy Dan Stevens színész. Itt találkozott többek között Graham Chapman, John Cleese és Eric Idle, vagyis a későbbi Monty Python ötven százaléka. Emma az egyetemen ismerkedett meg és kötött életre szóló barátságot Stephen Fry-jal és Hugh Laurie-val – utóbbival egy ideig jártak is.
Az egyetemi színpad és a barátság a pályaválasztása szempontjából is meghatározó volt: több televíziós vígjáték sorozatban is szerepeltek együtt. A színpadi áttörést a Me and My Girl című musical főszerepe hozta meg számára. A darab, amit Stephen Fry dolgozott át, tizenöt hónapig futott a West Enden és Thompson őszintén megutálta, hogy minden este ugyanazt kelljen csinálnia.
Nem véletlen, hogy átnyergelt a tévés produkciókhoz: a skót rock bandáról szóló Tutti Frutti, illetve a Fortunes of War nemcsak a sikert hozták meg a számára – utóbbi forgatásán találozott Kenneth Branagh-val. Hamarosan ők lettek a nyolcvanas-kilencvenes évek angol mozijának sztárpárja: az V. Henrik (1989), Ne nézz vissza haraggal! (1989), Meghalsz újra!(1991), Szilveszteri durranások (1992) és a Sok hűhó semmiért (1993). Számos közösen forgatott filmjük között több színdarab adaptációt is találunk a Shakespeare-őrült Branagh-nak köszönhetően.
Az Oscarjait is irodalmi adaptációknak köszönheti. 1992-ben az E.M.Foster regényéből készült Szellem a házban-ban főszerepéért jelölték. Később azt mesélte, hogy remekül érezte magát a gálán és az azt megelőző eseményeken, igaz, akkor még nem volt ekkora durranás az Oscar és igazából fogalma sem volt, hogy mi ez a felhajtás. A győzelme őszintén meglepetésként érte. A felvételek tanúsága szerint a döbbenettől alig talált el a díjat átadó Anthony Hopkinshoz, aki a filmben is a partnere volt.
Az eseményre az édesanyja kísérte el, akinek egy hosszú stóla egészítette ki az estélyiét, amire a vörös szőnyegen folyton rálépett valaki és visszarántotta az asszonyt. Ez azonban remek alkalom volt, hogy összeismerkedjenek a ruhára rálépő illetőkre, mint Placido Domingo vagy Al Pacino.
Az ezt követő alakításaiért aztán rendre érkeztek az Oscar-jelölések is: 1993-ban ismét Anthony Hopkins oldalán Kazuo Ishiguro Napok romjai című regényének adaptációjáért, melyet a közönség és a szakma is imádott. Majd az ugyanebben az évben bemutattott Apám nevében című filmjéért is, ahol Daniel Day-Lewis volt a partnere.
1995 azonban minden szempontból fordulópontot jelentett az életében. Véget ért hat évig tartó házassága Kenneth Branagh-val. A férfi viszonyt kezdett kolléganőjével, Helena Bonham Carterrel a Frankenstein forgatásán, majd öt évig egy párt alkottak. Emma Thompsont nagyon megviselték a történtek. Ebben az időszakban kezdett komolyabban foglalkozi az Értelem és érzelem forgatókönyvének megírásával. Saját bevallása szerint ez segített leküzdeni a depresszióját. A Jane Austen könyv megfilmesítése titkos projektje volt, öt éve dolgozott rajta anélkül, hogy bárkinek megmutatta volna.
Kicsin múlott, hogy senki sem ismerhette meg az írását, mivel egy alkalommal elromlott a számítógépe és nem fért hozzá a dokumentumhoz. Az éjszaka közepn rohant el a közismerten számítógéprajongó Stephen Fry-hoz, akinek hét órányi kemény munkával sikerült helyreállítani a kéziratot.
Az Értelem és érzelem pedig szintén sorsfordító lett számára. A forgatókönyvért ismét Oscar-díjat kapott, melyet ismét Anthony Hopkinstól vehetett át. Ezzel ő lett az egyetlen, aki a legjobb női főszerepért járó Oscar mellett a legjobb adaptált forgatókönyvért járót is szobrocskát is begyűjthette.
A film magánéleti szempontból is mérföldkő lett. A Jane Austen rajongóknak talán kissé nehezen emészthető módon talált rá jövendőbeli férjére. A filmben a húgát elhagyó Willoghbyt alakító Greg Wise-zal keveredett romantikus viszonyba a forgatást követően. 2003-ban össze is házasodtak, 1999-ben pedig megszületett lányuk, Gaia Romilly Wise. ezt követően Thompson kis időre visszavonult a filmezéstől. A 2000-es évek első felében főleg mellékszerepeket vállalt, mint a Harry Potter jóslástan tanára, Sybill Trelawney (ezt állítólag a kislánya kedvéért tette), vagy az Igazából szerelemben Alan Rickman felesége.
A Nanny McPhee-ben (2005) újra kettős szerepben találjuk; forgatókönyvíró és címszereplő egyben, olyan sztárok oldalán, mint Colin Firth és Angela Lansbury. A történet sikerét bizonyítja a 2010-ben bemutatott második részen túl balett változat is készül belőle. 2013-ban sűrű évet zárt. A szinte visszhangtalan Lenyűgöző teremtmények és a Banks úr megmentésében nyújtott alakítása mellett még belefért egy könnyed vígjáték Pierce Brosnan oldalán.
Az utóbbi években a Talk show című filmben és az Évek alatt című sorozatban nyújtott emlékezetes alakítást. Íróként pedig a Last christmas ihlette Múlt karácsony című filmet jegyzi.
További filmes cikkeinkért kattints!
A magányos vénlány, aki szexmentes románcokat írt – Mítoszok Jane Austenről – és a valóság!