Szinte mindenki szereti az olasz konyhát, nem véletlenül található a világ minden táján olasz étel, olasz étterem. Igaz, az ezekben kapható termékek gyakran egyáltalán nem hasonlítanak az eredetire, ám ennek ellenére finomak, ízletesek.
Tizenhárom évig éltem Olaszországban, a mai napig sok minden hiányzik onnan, többek között az ízek, a konyha. Több fogást el tudok itthon is készíteni, de ehhez szükségem van arra, ami nélkül nincs autentikus íz. San Franciscóban, az olasz negyedben mesélte egy ott letelepedett olasz maffiózó, hogy hiába tesz a felesége mindenből eredetit az ételbe, az íze mégsem lesz olyan, mint ahogy otthon megszokta, mert más a víz minősége, amiben fő a tészta. Sőt, még New Yorkban is más!
Valóban, néha egy banális apróságon múlik, hogy nem ugyanaz a gasztronómiai élmény.
Az eredeti ízek titka az alapanyag, amiből sokfélét már be lehet szerezni hazánkban is, gyakran eredeti verziót, pont az, amit az olaszok is használnak. Léteznek nem pont ugyanolyan alapanyagok, de nagyban hasonlóak, azokat is használjuk bátran, ha nem ragaszkodunk a 100 százalékig autentikus ízhez.
Az autentikus termékek, bárhol is légy a világon, felismerhetőek onnan, hogy mind el vannak látva D.O.P megjelöléssel, ami az oltalom alatt álló eredetmegjelölése. Ezt az Európai Unió olyan élelmiszereknek tulajdonítja, amelyek sajátos minőségi jellemzői alapvetően vagy kizárólag attól a területtől függenek, ahol azokat előállították. .
Itthon is elérhető élelmiszerek
A klasszikus olasz alapanyagok, amelyeket itthon is be tudunk szerezni, és ezek nélkül nincs olasz étel: az olivaolaj, a parmezán vagy grana sajt, az olasz hámozott paradicsom vagy paradicsompüré ( Muti márkájú) a RIO mare tonhal.
Ünnepekkor egyre gyakrabban bukkan fel az üzletek polcain a tipikus olasz sütemény, az eredeti Panettone vagy a Colomba nevű édesség (az első karácsonykor, a második húsvétkor), amit korábban kizárólag Olaszországban tudtam beszerezni. Ez nem egy extra dolog, vagy is az: egy hihetetlenül puha piskótatészta natúran, mazsolával vagy krémmel töltve.
Szerencsére már szinte minden nagyobb áruházban árulnak Barilla márkájú spagettit, ami az olaszok kedvenc tésztamárkája, és rizottóhoz alkalmas Scotti márkájú speciális rízst.
Mostanában Rana márkájú, többféle ízzel töltött tortellinihez is hozzá lehet jutni a nagyobb bevásárlóközpontban, ez valóban az olasz konyha része a földrajzi csizma minden szegletében.
Ételek, amik meghódították a világot
1.A pizza, elsősorban a nápolyi pizza, amit sehol a világon nem tudnak ugyanúgy megsütni, mint Nápolyban. A Margherita a klasszikus és a leggyakrabban fogyasztott változat: egyszerű és ízletes, kis bazsalikommal a tetején. Aki egyszer megkóstolta, soha többet nem tud máshol jóízűen pizzázni.
2. A spagetti, a két legklasszikusabb változatban:
– A carbonara spagetti, amit semmiképpen sem tejszínnel és gépsonkával készítenek az olaszok, mint ahogy itthon a legtöbb helyen kínálják. Az eredeti verzióban a felvert tojás adja a mártást, ehhez pancetta vagy kolozsvári szalonna, akár bakon illik. Érdemes utána olvasni, hogyan készül, nem komplikált, megéri megpróbálni, hisz ehhez tényleg mindent be lehet szerezni, a trükk az elkészítés módjában van.
–A bolognai ragús spagetti, ami semmiképpen sem felel meg az itthon bolognainak hívott ételnek, hisz nem egy szelet rántotthús fekszik a spagetti tetején, amire még trappista sajtot is reszeltek. Ez egészen más. A lényege az alap, amibe kerül vöröshagyma, sárgarépa, szárzeller, majd a paradicsom és a marhahús. Valami hasonlót lehet hazánkban is enni, és bár ízletes, nagyon ritkán felel meg a klasszikus verziónak.
3.A lasagne elvileg könnyen elkészíthető, de nekem sohasem sikerült olyat összehoznom, mint amit Olaszországban fogyasztottam. Hiába mondják, hogy csak egymásra kell pakolni a rétegeket, a tésztalapokat, besamel mártást és valamilyen ragut, vagy zöldséges tölteléket és sajtot, és betenni a sütőbe.
4.Mozarella friss paradicsommal és bazsalikommal. Ez az az étel, amire azt gondolnánk, hogy mi is tudunk ám pont olyat készíteni, hisz mindenhol kapható már mozarella. Valóban a hazai még távolról sem rokona az eredeti buffala mozarellának, ami Campania tartományból származik, és 1996-ban védetté nyilvánították. Ez szigorúan bivalytejből készül, míg az itthon kaphatóak tehéntejből.
5.Sárgadinnye pármai sonkával
A nyári fogás, amit valóban tudunk ugyanolyan minőségben fogyasztani, mintha egy olasz tengerparton lógatnánk a lábunkat. Ennek viszont az a feltétele, hogy a sonka valóban eredeti pármai legyen (DOC), vékonyra szeletelve, és ne elégedjünk meg a hazai szupermarketekben előttünk szeletelt verzióval. Soha nem tudják itthon olyan vékonyra vágni, mint az olaszok!
6.Parmezán vagy a távoli unokatestvére, a Grana padana sajt
A parmezánnak olaszul Parmigiano Reggiano-nak csak azokat a sajtokat nevezhetjük, amelyek Emiglia-Romagna és Lombardia régiókban készülnek és rájuk égették a D.O.P a Parmigiano Reggiano, azaz az oltalom alatt álló eredetmegjelölést is. Na, ilyet keveset találni itthon, ugyanis ez nagyon drága, viszont sokféle D.O. P megjelölés nélküli, ízében vagy keménységében hasonlót találunk, amik megpróbálnak az igazi parmezánra emlékeztetni. Viszont szintén D.O.P. védelme alatt álló másik két sajt is nagyon hasonló, a Pecorino Romano és a Grana Padano nevű. Ez utóbbi a világ egyik legrégibb kemény sajtja, immár 900 éve készítik Lombardiában. 1996 óta van rajta D.O.P. oltalom, ennél is bele van égetve a kéregbe.
Kevésbé ismert ételek
Van pár olyan tipikus étel, amit kevésbé ismerünk és nem is annyira elterjedtek külföldön, pedig valóban kiválóak, az olaszok szívesen fogyasztják.
1.Parmigiana di melanzana Sült padlizsánszeletek, minőségi paradicsomszósz, mozzarella és parmezán vannak egymásra rétegelve és összesütve. Ezzel is úgy vagyok, mint a jó lasagneval, soha nem sikerül olyanra, mint az olaszoknak. Ha sikerül kijutnom ebbe a csodás országba, biztos, hogy fogyasztok belőle.
2.Rizottó
Ez szintén az a műfaj, amit talán 2-3 magyar étteremben tudnak az eredetinek tökéletesen megfelelően elkészíteni. Egy magyar szakács sohasem fogja érezni, milyennek kell lennie, az olaszba pedig bele van kódolva. A rízs minősége az egyik titok, krémesnek kell lennie.
3.Osso buco – egy fura húsétel, aminek neve lyukas csont
A középen lyukkal rendelkező borjúlábszárat hosszú órákig főzik, közben pedig kijön a lukból a csontvelő, ami sűrű szaftot eredményez. A hatalmas csontot a tányérra fektetik általában sáfrányos rizottó körettel, amit a végén megszórnak egy speciális, finomra aprított petrezselyemből, reszelt citromhéjból és parmezánból álló keverékkel.
Jó étvágyat mindenkinek!