spot_imgspot_img
spot_img

Tíz tény, amit a Cosa Nostráról tudni kell

-

Article Top Ad (AdSense)

Az elmúlt egy hónapban két, évtizedek óta keresett maffiózót tartóztattak le. Matteo Messina Denaro több, mint harminc, Gioacchino Gammino pedig húsz évig rejtőzködött. Azt, hogy ilyen hosszú ideig láthatatlanok tudtak maradni a hatóságok előtt egy egész bűnszervezet, a Cosa Nostra és annak védőhálója tette lehetővé.

Decemberben a hírhedt és több gyilkosság miatt utoljára 1998-ban elítélt Gioacchino Gammino-t elfogták a Madridtól nem messze fekvő Galapar nevű városban, ahol álnéven élt és dolgozott. Néhány nappal ezelőtt pedig – harminc év keresés után – letartóztatták a Cosa Nostra hírhedt maffiavezérét, Matteo Messina Denarót, akit korábban azért ítéltek el, mert ő tehető felelőssé az ország legborzalmasabb gyilkosságaiért.

Matteo Messina Denarót annak idején távollétében állították bíróság elé, és több tucat gyilkosságért ítélték el. Ő az egyik felelőse (a Cosa Nostra több másik főnökével együtt) azért a robbantásért, amelyben 1992-ben több olasz maffiaellenes ügyész vesztette életét.  A robbantások után bujkálni kezdett, de még szökevényként is a Cosa Nostra egyik vezető főnökének számított. Az évek során több száz rendőr próbálta követni a nyomát, mégis harminc évnek kellett eltelnie, mire kézre került. Jelenleg 60 éves, és egészségi állapota sokat segített a nyomozóknak a nyomára bukkanni miközben éppen egy közeli magánklinikára tartott, ahol hamis személyazonossággal onkológiai kezelésen vett volna részt.

Íme néhány tény, amit tudni kell az olasz maffiáról és a Cosa Nostráról:

Kaotikus viszonyok miatt alakult ki

Szicíliát, ezt az egyébként lélegzetelállító a Földközi-tengeri szigetet, amely Észak-Afrika és az olasz szárazföld között található, évszázadokon át külföldi megszállók hosszú sora uralta, köztük föníciaiak, rómaiak, arabok, franciák és spanyolok. A kis sziget lakói csoportokat alkottak, hogy megvédjék magukat a gyakran ellenséges megszálló erőktől, valamint a szicíliaiak más regionális csoportjaitól. Ezek a csoportok, amelyek később klánok vagy családok néven váltak ismertté, saját igazságszolgáltatási és megtorlási rendszert alakítottak ki, tetteiket mindig titokban végrehajtva. A 19. századra a „maffia” néven ismert kis magánhadseregek kihasználták a gyakran erőszakos, kaotikus szicíliai viszonyokat, és védelmi pénzt csikartak ki a földbirtokosoktól.

A maffia szó egy szleng kifejezésből ered

Bár pontos eredetük nem ismert, a maffia kifejezés egy szicíliai-arab szleng kifejezésből származik, ami azt jelenti, hogy „védőként kell fellépni a hatalmasok arroganciájával szemben”.

A Cosa Nostra az 1800-as években alakult

A szicíliai maffiát Cosa Nostrának is nevezik, ami szó szerint annyit tesz: „a mi dolgunk”. A szicíliai maffia eredete természetes következménye annak az alacsony figyelemnek, amelyet az állami intézmények Olaszország déli régióira fordítottak. A központi kormányzat távol volt, így könnyen létrejöhetett egy helyi uralkodó csoport, amely főleg erőszakkal és megfélemlítéssel érte le, amit szeretett volna.  1861-ben Szicília a közelmúltban egyesült Olaszország tartományává vált. A káosz és a bűnözés azonban az egész szigeten eluralkodott, miközben a megszületett olasz kormány megpróbálta megerősíteni magát.

Tisztviselők és az egyház is szemet huny a maffia tevékenysége felett

Az 1870-es években a római tisztviselők még a szicíliai maffia klánokat is felkérték, hogy segítsenek nekik veszélyes, független bűnözői bandák ellen; cserébe a tisztviselők másfelé néznek, miközben a maffia folytatja a földtulajdonosok védelmét. A kormány úgy gondolta, hogy ez a megállapodás átmeneti lesz, és éppen elég hosszú ideig tart ahhoz, hogy Róma megszerezze az irányítást. Ehelyett azonban a klánok kiterjesztették bűnözői tevékenységüket, és tovább erősítették magukat a szicíliai politikában és gazdaságban. A maffia egyre ügyesebbé vált a politikai korrupcióban, megfélemlítette az embereket, hogy bizonyos jelöltekre szavazzanak, akik viszont a maffiának tartoztak. Még a katolikus egyház is kapcsolatban állt a klánokkal.

Az egyik legfontosabb törvénye az omertá

Hogy tovább erősítsék magukat, a szicíliai klánok beavatási szertartásokat kezdtek tartani, amelyek során az új tagok titkos hűségesküt tettek. A klánok számára kiemelten fontos volt az omertá, vagyis „a hallgatás törvénye”. Ez a rendkívül fontos magatartási kódex azt az ősi szicíliai hitet tükrözi, hogy soha senkinek nem szabad a kormányzati hatóságokhoz fordulnia, hogy igazságot kérjen egy bűncselekmény miatt, és semmilyen körülmények között nem szabad együttműködni a hatóságokkal. Az omertát minden klántagnak gyakorolnia kell, és az állampolgárokra is vonatkozik, akiknek titokban kell tartaniuk a tevékenységeiket. Más szóval, soha senki ne próbáljon az igazság nyomába eredni vagy a hatóságoknak bármilyen ügy kivizsgálásában segíteni.

Mussolini megpróbálta felszámolni

A maffia befolyása Szicíliában egészen az 1920-as évekig nőtt, amikor is Benito Mussolini miniszterelnök hatalomra került, és brutális fellépést indított a maffiózók ellen, akiket a fasiszta rendszerére nézve fenyegetésnek tekintett.

A második világháború után építőipari cégekkel indult újra virágzásnak

A háború után a maffia új erőre kapott. Ismét azt használták ki, hogy az olasz hatóságok nem törődtek Szicíliával, amikor a háború sújtotta területen nagy szükség lett volna új otthonokra. Az 1950-es években a maffia által támogatott építőipari cégek uralni kezdték a háború utáni szicíliai építési piacot. A következő néhány évtizedben a szicíliai maffia egyre jobban kiterjesztette bűnös birodalmát, és az 1970-es évekre a nemzetközi kábítószer-kereskedelem egyik fő szereplőjévé vált.

Akik felléptek ellene mind meghaltak

Az 1980-as évek végén az olasz kormány igyekezett minél nagyobb erőkkel fellépni ellenük, különösen Giovanni Falcone és Paolo Borsellino bíró erőfeszítései révén. Ekkor indult az egyik legjelentősebb per a szicíliai maffia ellen, és több száz maffiózó ellen emeltek vádat több bűncselekmény miatt. Ám Giovanni Falcone-t és Paolo Borsellinót a szervezett bûnözés elleni harcuk miatt meggyilkolták.

Családok vagy másnéven klánok irányítják

Általánosságban elmondható, hogy a maffia illegális tevékenységekkel, például zsarolással (pénzfizetésre kényszerítve és megfenyegetve) és csempészettel keres pénzt. A szervezett bűnözői csoportok klánokra oszlanak, amelyek egy területet (egy falut, egy várost vagy egy nagyobb környéket) irányítanak.  A klán egy hierarchián alapuló rendszer, ahol a főnök a vezető. A klánba való belépéshez az adott személynek át kell mennie egy beavatási szertartáson, hogy megmutassa, méltó és hűséges tagja a klánnak.

Nem csak a Cosa Nostra létezik: Camorra, Ndrangheta, Sacra Corona Unita

A szicíliai Cosa Nostra csak egyike annak a négy nagy bűnözői hálózatnak, amelyek jelenleg Olaszországban létezik. A másik három a nápolyi Camorra, a calabriai Ndrangheta és a pugliai Sacra Corona Unita.

A bűnüldöző szervek a 20. század első felében nem voltak túl hatékonyak a maffia megállításában. Az 1980-as és 1990-es években azonban Amerikában és Olaszországban az ügyészek egyre sikeresebben tudták kihasználni a törvény adta lehetőségeiket. Ezenkívül néhány maffiózó, hogy elkerüljék a hosszú börtönbüntetést, elkezdték megszegni az omertá egykori szent kódexét, és egyre többen kezdtek maffiatársaik ellen tanúskodni. A 21. század elejére, több száz nagy horderejű letartóztatás után több évtizeden keresztül, úgy tűnt, hogy a maffia mindkét országban meggyengült; azonban nem szűntek meg teljesen, és a maffia a mai napig működik.

 

 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!