Dobja fel a hangulatát zenehallgatással! Úttörő tanulmány mutatja be, hogy a zene hogyan változtatja meg az érzelmi reakcióinkat
- A magyar emberek több mint 55 százaléka rosszabbul érzi magát a világjárvány idején, mint korábban valaha, valamint a magyarok 81 százaléka ismeri el, hogy a zene segített nekik átlendülni egy-egy nehéz időszakon.
- Az Emotion vs. Music tanulmány feltárja az érzelmek és a zene kapcsolatát: Dr. David Lewis, a Mindlab International-lel közösen mutatja meg a hang és a zene hangulatszabályzó erejét, valamint hogy hogyan segíti a jólétünket.
- Az eredményeket két gyönyörű és hatásos videóban illusztrálják; kísérletezzen és figyelje meg, mit érez, miután megnézte őket. Figyelje, hogyan reagál a teste a zenére – a Sony MHC-V83D nagy teljesítményű hangszóróval és a Cymatics segítségével illusztrálva – hogy a minden irányból érkező hanghullámok rendszertelenül ugyan, de lenyűgöző módon mozgatják ütemre a festéket, a homokot és a folyadékot.
- Magyarországon az emberek 89 százaléka úgy látja, hogy hangulatát a zene nagy mértékben befolyásolja (a boldogság és az izgalom érzésétől a nosztalgia és a szomorúság érzéséig), ennek alátámasztásához a második videóban látottak mutatják meg, hogy a lassabb tempójú zenék milyen erőteljes hatással lehetnek ránk.
Úttörő tanulmány tárta fel, hogy a zene milyen döbbenetes módon befolyásolja mindennapjainkat, valamint azt is, hogy mind fizikailag, mind pedig pszichológiai szempontból sokkal nagyobb hatással van ránk, mint azt korábban gondoltuk.
Számos tanulmány bizonyítja, hogy a zene hangulatszabályozó eszköz lehet, annak ritmusa pedig jelentősen megváltoztatja érzelmi reakciónkat. A moll és dúr dallamok határozzák meg azt, hogy az adott zene felemelő vagy melankolikus hangulatú.
Dr. David Lewis, a Mindlab International munkatársa elmondta: „A szomorú zene segíthet számunkra a nehéz időkben. A legintenzívebb érzelmi reakciók, legyen az boldogság vagy szomorúság, akkor következtek be, amikor az egyik dallam érzelmileg ellentétes volt a közvetlenül előtte hallott dallammal. Ezentúl, ha azt szeretnénk, hogy egy bizonyos zene energiával töltsön fel, keverjük a különböző dallamú zenéket. Hallgassunk meg egy szomorú számot, mielőtt meghallgatunk egy vidámabb, pozitívabb, optimistább dalt. Így az érzelmileg felemelő számok még hatásosabbak tudnak lenni.”
A zene szintén erőteljes a tekintetben, hogy gyakran élénken vissza tudja állítani a rég elfeledett érzelmi élményeket – a Magyarországon megkérdezettek 88 százaléka elismeri, hogy van olyan emléke, amiben a zene jelentős szerepet játszott.
A zene hatással lehet elménk működésére, de arra is, hogyan viselkedünk és reagálunk a körülöttünk élőkre.
Átlagosan évente több mint 285 órányi zenét hallgatunk (ez 12 teljes napot jelent), a magyarok pedig naponta átlagosan 51 percet töltenek el zenehallgatással, ami egyedülálló erőt adhat az életünk szebbé tételéhez ezekben a nehéz időkben. A magyarországi megkérdezettek 89 százaléka azt állítja, hogy több zenét szeretne hallgatni, amennyiben ez mind a testi, mind a szellemi jólétünkre pozitív hatással van.
Dr. David Lewis kutatása alapján a Sony két új vizuális ábrázolást készített arról, hogy az erőteljes zene milyen hatással lehet ránk fizikailag és érzelmileg. A Sony új nagy teljesítményű hangszórói az MHC-V83D és az MHC-V73D szerepelnek a videókban, amelyekben érzékeltetik, hogy a gyors és lassú tempójú zene, a hangszórók omnidirekcionális hang- és világítási technikái együttesen hatással vannak testünkre és a körülöttünk lévő tárgyakra.
Kísérletezzünk; próbáljuk ki a zene erejét, hogy lássuk, milyen érzelmeket vált ki
- Először nézzük meg a videót egy lassabb tempójú zeneszámmal, amelynek melankolikusabb érzéseket kellene kiváltania, mint például a Tails Jack Chown-tól, a The Music Lab-tól
- Ezután töltődjünk fel újra egy olyan dallal, amelynek gyorsabb a tempója, és amelynek boldogságot kell kiváltania; ilyen például a Gutenmorgen Jack Chown-tól, a The Music Lab-tól
A zene 10 ránk gyakorolt hatása
Dr. David Lewis megvizsgálta, hogy a zene milyen hatással van testünkre, elménkre és érzelmeinkre, a memóriafunkciónk fokozásától, a szívverés és a pupilla tágulásától kezdve a könnyek kiváltásáig, az alvás állapotáig és a boldogság érzéséig.
- Könnyek
- Memóriafunkciók növelése
- Boldogság érzése
- Lassítás, relaxálás vagy gyorsabb pulzusszám
- Tetteinkre való hatás
- Kapcsolatok és barátságok kialakítása, identitásunk meghatározása
- „Gyógyító” hatás
- Alvásban való segítés
- Libabőr
- Pupilla tágulása
„Fontos, és sokak számára elérhető lehetőség az otthoni zenehallgatás. Segítő, megtartó tevékenység lehet, a bezártság, a bizonytalanság, a veszteségek idején. Hiszen a zene által létrehozott belső képek, formát öltő érzelmek és élmények segíthetnek a körülöttünk zajló, de a bensőnkre erősen visszaható események elfogadásában, feldolgozásában” – árulta el Paár Julianna, a Magyar Zeneterápiás Egyesület zeneterapeutája.
„A zene, amit hallgatunk sokféle lehet. Van, aki relaxált állapotra vágyik, és a hangok, a ritmus keltette harmonikus hatás következtében, megnyugvásra lel. De a zenén keresztül meg tudunk élni erősebb, intenzívebb érzelmeket is, például a dühöt, fájdalmat, gyászt, stresszt vagy tehetetlenséget. Melyek a zenén keresztül projektálódva, érzékelhetővé, integrálhatóvá válhatnak. Az érzelmi levezetődés folyamatát meg tudja segíteni a hallgatott zenére történő képalkotás – festés, rajzolás, kollázs készítés. Egy ilyen alkotási folyamat során az esetenként feldolgozatlan belső tartalmaink válnak kifejezhetővé, megoszthatóvá másokkal. Egyrészt segítenek rátekinteni a saját belsőnkben zajló konfliktusokra, másrészt megkönnyíthetik a környezetünkben élőkkel való kapcsolódást.”
Angela de Klein, a Sony Video & Sound Europe vezető terméktervezési és marketing menedzsere elmondta: „Mindannyian vissza tudunk emlékezni életünk egy olyan pillanatára, amiben a zene jelentős szerepet játszott; érzéseket és emlékeket ébresztett, egyfajta utazásra hívott és vitt minket.”
„2020 nehéz év volt mindannyiunk számára, ezért szerettük volna elkészíteni ezt a tanulmány és a videót, hogy bemutassuk, milyen erős a zene hatása, ezzel arra ösztönözve az embereket, hogy minél többen használják az életükben, mint a pozitivitás eszközét. A nagy teljesítményű hangszórók kínálata hangosan és tisztán adja át a hang erejét, tökéletes azok számára, akik együtt akarják hallgatni a zenét. „
A Sony nagy teljesítményű hangrendszerkínálatának két izgalmas új modelljét, az MHC-V83D-t és az MHC-V73D-t úgy tervezték, hogy a hangszórók omnidirekcionális hang- és világítási technikáival, valamint hordozható kialakítással a bulik szerelmesei és a család is megtalálja a számukra legideálisabb szórakozási lehetőséget.