spot_img
spot_img
spot_img

Legyen egyre népszerűbb a kültéri tanulás!

-

Article Top Ad (AdSense)

Idén szeptemberben szabadtéri konferencián vehetünk részt a CAN Architects szervezésben Tihanyban.

Vissza a természethez! jeligével új rendezvénysorozatot indít idén ősszel a hazai iskolaépítészetet megújító CAN Architects építésziroda csapata, akik a kezdeményezéssel a kültéri tanulás és tanítás fontosságára szeretnék felhívni a figyelmet. A  Tanulni szabad! nevet viselő konferencia legelső eseményére szeptember 23-án (szombaton) kerül sor, a helyszínt pedig a központi témához illeszkedve a  Magyar Képzőművészeti Egyetem Tihanyi Művésztelepe adja. A tihanyi belső tó partján fekvő művésztelep közel 2000 négyzetméteres, szabadtéri területén egészen reggeltől estig több helyszínen zajlanak majd a programok

A természeti környezet tudatos érzékelése az attól való eltávolodás során egyre intenzívebb igényként merül fel a kortárs pedagógiákban. A “Vissza a természethez!” reneszánszának legfőbb oka és mozgatója, hogy a természet-kapcsolat integrálja az otthon és az oktatási rendszer kettős univerzumát, ahol az iskola sok esetben a mindennapi élettől leválasztott virtuális térként működik. A kültéri tanulás (újra)integrálása a közoktatásba lényegében egy arra irányuló kísérlet, hogy a gyermekeket visszakapcsolja abba a természeti és épített környezetbe, amely az emberiség történelmének szinte teljes idejében a mindennapok közegét jelentette.

“Minden iskolának van valamekkora udvara, külterei és közterekkel kapcsolódik a település többi részéhez. Ezek tanulási felületként való használata nemcsak fiziológiailag előnyös (friss levegő, természetes fény, mozgás), de a 21. század kihívásaira választ kereső reformpedagógiák alapján az iskola és a mindennapi élet célzott integrációját, a szociális és érzelmi kompetenciák fejlesztését is biztosítja. A magyar közoktatásban a környezet-használat rengeteg csírája jelenik meg, ezek felmutatása, elemzése, kipróbálása mentén nem csak a tudásátadásról szól, hanem hálózatépítésről és közös stratégiai folyamatok meghatározásáról, hogy a kültéri tanulás beépüljön a közoktatás rendszerébe, kitágítva a következő évtizedekben tanuló gyermekek lehetőségeit a világ pontosabb, mélyebb megismerésére.” – mondta Köninger Szilárd építész, a CAN Architects társalapítója

A Tanulni szabad! konferencia a hazai kültéri tanulás jógyakorlatainak tárháza, elméleti kutatások és gyakorlati foglalkozások gyűjteménye, némi külföldi kitekintéssel. Az egész napos rendezvény célja a kültéri tanulás és tanítás iránt érdeklődő pedagógusok, diákok, szülők, valamint a környezet hatásaival és alakításával foglalkozó szakemberek, pszichológusok, környezetpszichológusok, építészek, tájépítészek megszólítása és a számukra elérhető lehetőségek felmutatása. A kezdeményezés példát mutat: az előadások, kerekasztal-beszélgetések és minta-foglalkozások átmeneti és külső terekben történnek, az épített kültér és a természeti környezet, mint tanulási felületek használatával.

A szeptemberi eseményen (ami az előzetes regisztráció alapján már biztosan teltházas) jellemzően 20 perces előadások és 40 perces gyakorlati workshopok váltják majd egymást, a közoktatás jellemző napirendjét követve. A konferencián többek között szó lesz a környezetpedagógia helyéről a magyar köznevelésben, megismerkedhetünk a tanulás komplex tereivel, hallhatunk az iskolaudvarok tervezéséről és az iskolakertekről, de a tanári szerepek változása is terítékre kerül a szabadtéri tanulás vonatkozásában. Emellett olyan projektek is bemutatkoznak, mint a MOME Balatorium, a Kupola Projekt, a STAMP by DEMO és a Gyík Műhely, a finnországi ARKKI, vagy a kültéri tanulás Kodály-módszereként aposztrofált Bazalt Iskola. A témák sorát gazdagítja a fiatalokkal végzett közösségi tervezések lehetősége, részt vehetünk továbbá a tanulás demokratikus körében, a Pajtában előadásokat hallgathatunk, míg a Juhodály elnevezésű helyszínen délután interaktív workshopokon vehetünk részt. 

A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program által támogatott konferencia azzal a szándékkal jött létre, mi szerint hosszú távon is szeretne lehetőséget adni a kültéri tanulás és tanítás iránt érdeklődők (szakmai) párbeszédére. 

A Tanulni szabad! részletes programja itt tekinthető meg a legelső konferencia kapcsán: www.canarchitects.hu/tanulni-szabad

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Mi teszi különlegessé az Eau de Parfumöt?

Az Eau de Parfum egyik legfontosabb jellemzője a magas parfümolaj-koncentráció, amely általában 15-20 százalék között mozog. Ez az összetevő garantálja, hogy az illat hosszabb ideig marad a bőrön, mint más illatok, például az Eau de Toilette. Az Eau de Parfum illatok mélysége és komplexitása egyedülálló, mivel több rétegben bontakoznak ki, és az idő múlásával változnak.

Mindenki a mesterséges intelligenciát akarja a társkeresőknél

Versenyt futnak az online randialkalmazások a mesterséges intelligencia-alapú asszisztensek fejlesztésében, amely a Z-generáció frusztált tagjait segítené a romantikus beszélgetésekben.

Brutálisan jó funkciót kap a mobilos Gmail

Első körben az Android felhasználók kapják meg a mobilos Gmail újítást, ami igazán nagy segítség lesz a levelek kezelésében.

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!