spot_img
spot_img
spot_img

Legendás nőcsábászról szól a Magyar Nemzeti Balett új premierje

-

Article Top Ad (AdSense)

A kortárs francia táncművészet kiemelkedő alkotója, Thierry Malandain Don Juan című koreográfiájának bemutatójával folytatódik 2021. március 6-án a Magyar Állami Operaház Opera Otthonra online fizetős közvetítéssorozata. A 20:00 órától látható, Crème brûlée névre keresztelt műsorban újra megtekinthető a Magyar Nemzeti Balett idei évadnyitó premierjének, Alexander Ekman nagy sikerű Cacti című előadásának felvétele is.

Don Juan, a vakmerő, arrogáns nőfaló, akit – miután nem tanúsít megbánást – egy megelevenedett kőszobor ragad magával a pokolba, csaknem ötszáz éve szolgál témával a legváltozatosabb művészeti ágak alkotói számára. A 18. században Christoph Willibald Gluck írt balettzenét Molière majd’ száz évvel korábbi komédiája nyomán Gasparo Angiolini 1761-es, formabontónak számító bécsi balettpantomimjéhez. Thierry Malandain 2006-ban hasonló újító szándékkal kívánta feldolgozni a jól ismert történetet, a mai kor hiteles formanyelvén, a normákat feszegetve, mégis esztétikus módon, ugyancsak Gluck zenéjére.

Az 1959-es születésű neves francia koreográfus a ’70-es, ’80-as években a Párizsi Operában, valamint Mulhouse-ban és Nancyban töltött, csaknem egy évtizedes balettművészi pályája során tette meg első koreográfusi szárnypróbálgatásait. A kezdeti sikerek nyomán saját együttest hozott létre Compagnie Temps Présent néven, ami a ’90-es években operaházi együttessé nőtte ki magát Saint-Etienne-ben. Munkája elismeréseként a francia állam 1997-ben nemzeti kortárs koreográfusi központ létrehozásával bízta meg, ebből született legfontosabb alkotói műhelye, a Malandain Ballet Biarritz, amely számára Don Juan című koreográfiáját is készítette. Három és fél évtizedes alkotói pályafutása során munkásságát számos nemzetközi szakmai és kritikai elismeréssel jutalmazták, műveit Európa, Ázsia és Amerika rangos balettegyüttesei tűzik műsorukra, 2019-ben pedig a párizsi Szépművészeti Akadémia is soraiba választotta.

A Magyar Nemzeti Balett bemutatójában, aminek próbafolyamatát Malandain személyesen is nyomon követi, a főbb szerepeket Balázsi Gergő Ármin, Leblanc Gergely és Morimoto Ryosuke (Don Juan), Kovtun Maksym (Kormányzó), valamint Bourg Théo (A halál) alakítják, közreműködnek a Magyar Nemzeti Balett művészei. A Magyar Állami Operaház Zenekarát Thomas Kornél vezényli.

Az Opera 2020/21-es, A Francia Múzsa Szezonjában, a Crème brûlée est keretében 2021. március 6-án mindössze egyetlen alkalommal látható premier párdarabja a Magyar Nemzeti Balett idei évadának egy másik kortárs bemutatója, Alexander Ekman Cacti című művének felvétele. A vezető balettegyüttesek egyik megkerülhetetlen repertoárdarabjának számító alkotás Haydn, Beethoven és Schubert zenéje nyomán, ironikus és önironikus reflexiókkal vizsgálja a kortárs tánc műfaját, illetve annak értelmezésében és félreértelmezésében rejlő lehetőségeket. A 2020. szeptember 11-én rögzített előadás szólószerepeiben Furuhashi-Huber Inès és Rónai András láthatók, közreműködnek a Magyar Nemzeti Balett táncosai és a Magyar Állami Operaház Zenekarának művészei. 

 

 

FRISS CIKKEINK

Mindenki a mesterséges intelligenciát akarja a társkeresőknél

Versenyt futnak az online randialkalmazások a mesterséges intelligencia-alapú asszisztensek fejlesztésében, amely a Z-generáció frusztált tagjait segítené a romantikus beszélgetésekben.

Brutálisan jó funkciót kap a mobilos Gmail

Első körben az Android felhasználók kapják meg a mobilos Gmail újítást, ami igazán nagy segítség lesz a levelek kezelésében.

Csúnyán köhög? Majd a Google megmondja, mi a baj

A bioakusztika egy új, izgalmas terület, amely a biológia és az akusztika kombinációján alapszik, és amelynek segítségével – akár állati, akár emberi hangokból – számtalan információt nyerhetünk. Főleg, ha mindezt a mesterséges intelligencia segítségével tesszük, és ha a projektet a világ egyik legnagyobb tech-cége vezeti.

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!