spot_imgspot_img
spot_img

A helyes felhasználói magatartás rengeteg pénzt spórolhat nekünk

-

Article Top Ad (AdSense)

Ha kiberbiztonságról van szó, a felhasználók túlnyomó része meg van győződve arról, hogy tökéletes biztonságban van. Ez egyértelműen rossz megközelítés. Többek között pont ez a hozzáállás teszi őket sebezhetővé a számítógépes bűnözők számára és eredményezi azt, hogy évről évre rekordszámú kibertámadás történik világszerte, állítja Földesi László a Systemfarmer elnök-vezérigazgatója.

Az utóbbi egy években átlagosan a felhasználók 44%-át érte valamilyen számítógépes támadás. A Systemfarmer összegyűjtötte azokat a bűncselekményeket, amelyekkel leggyakrabban találkoznak az emberek:

  • Vírussal fertőzött eszközök
  • Hitelkártyát, bankkártyát érintő csalások
  • Közösségi média fiók vagy e-mail fiók feltörése
  • Online vásárlás, amelyről kiderült, hogy átverés
  • Adathalász e-mailre való válasz, személyes információk megadása

Ennek eredményeképpen a számítógépes bűnözés áldozatául esett felhasználók globálisan 172 milliárd dollárt (áldozatonként átlagosan 142 dollárt) és közel 24 órát vesztettek világszerte.

„A kiberbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak nem mindig társulnak a megfelelő magatartásformával. Ha ugyanis erre is ügyelni kellene, az megváltoztatná a felhasználók internetezési rutinját, korábbi berögzült szokásaikat. Ezt kevesen akarják bevállalni, pedig eléggé alacsony ár ez ahhoz képest, amit támadás esetén áldozatként fizet az ember. Megdöbbentő megfigyelés tehát, hogy aki szavakkal gyakran hangsúlyozza a számítógépes biztonság fontosságát, az a helytelen felhasználói magatartásával éppen, hogy hatványozottan sebezhetővé teszi magát, és nagyságrendekkel könnyebben válik kibertámadás áldozatává” – mondja Földesi László, Systemfarmer elnök-vezérigazgatója.

A áldozatainak három közös jellemzője van:

1. Azt hiszik biztonságban vannak

Azok a felhasználók, akik kiberbűnözés áldozatává váltak,kiberbűnözés  inkább hangoztatni szerették a számítógépes biztonság fontosságát, mintsem, hogy tegyenek is érte. Pedig internetes szokásaik átalakításával nagy valószínűséggel megelőzhető lett volna a baj. Érdekes, hogy bár a felhasználók 44%-a saját bőrén tapasztalta a kiberbűnözést, 39%-uk mégis úgy érzi, hogy képes minden változtatás nélkül megvédeni érzékeny adatait.

2. Több eszközt használnak

Azok a felhasználók, akik több eszközzel is rendelkeznek, nagyobb valószínűséggel lesznek kiberbűnözés áldozatai. Az áldozatok 37%-a rendelkezik okos eszközzel és játékkonzollal egyaránt. A csatlakoztatott otthoni eszközök is jelentős veszélyfaktorok. Ezt fokozott óvatossággal és körültekintéssel hatékonyan lehet kezelni a digitális világban töltött idő során.

Fotó: unsplash

3. Mellőzik az új biztonsági technológiákat

A kibertámadást elszenvedettek nagy része nem él az ujjlenyomat azonosítás, az arcfelismerés, a mintapárosítás, a személyes VPN, a hangazonosító vagy a kétfaktoros hitelesítés lehetőségével. Emellett 20%-uk ugyanazt a jelszót használja az összes online fiókban, 58%-uk pedig legalább egy eszköz vagy fiók jelszavát megosztotta másokkal. Ezek hatalmas hibák, ne kövessük el őket!

„Fontos, hogy az élet minden területén – így internethasználat közben – is tudatosak legyük. Folyamatosan frissítsük ismereteinek, hiszen a digitális transzformáció korában rendkívül gyorsan mennek végbe változások. A kibertámadások megelőzése részben saját felelősségünk is, így fokozott figyelmet kell tanúsítanunk a saját biztonságunk érdekében” – állítja Földesi László, a Systemfarmer elnök-vezérigazgatója.

Háttérinformáció:

A Systemfarmer 2005-ben egyetemi spin-off startupként indult el Magyarországon, 2011-ben vált nemzetközi vállalkozássá. Felhőmegoldásokra fókuszálva, Microsoft Cloud és Gold partnerként világszerte több mint 400 szervezetnek segít a digitális átalakulás kivitelezésében. A konzultációtól kezdve a megvalósításon át a karbantartásig, teljeskörű informatikai szolgáltatást nyújt kis- és középvállalatoknak és nagyvállalatoknak egyaránt.

5 könnyen betartható, de annál fontosabb biztonsági tipp okostelefonodhoz

Érdemes visszavinni a régi telefonodat a Yettelhez: akár 40 ezer forintot is érhet

 

 

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!