Rengetegen szerették, fogyasztották gyógyteáit, és követték bölcsességeit az egészségesebb életért. Akármennyire is vigyázott ránk – és persze magára -, sajnos 94 éves korában elhunyt Szabó György, akit sokan csak úgy ismertek: a bükki füvesember.
Otthonában, a legnagyobb békében távozott el Gyuri bácsi
Szabó György hivatalos oldalán osztotta meg halálának hírét lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa.
Ez áll a Györgytea hivatalos oldalán:
„Szomorú feladatom, hogy tudassam a világgal, hogy édesapám, a világ számára Gyuri bácsi eltávozott közülünk az angyalok világába.”
Lánya elmondása szerint édesapja „december 4-én, vasárnap este otthonában, nyugodtan, megbékélt lélekkel elaludt. Mellette voltam, fogtam a kezét. Kérte, vigyem haza. Mondtam, indulunk, amikor készen vagy. 6 óra után nem sokkal későbbre készült el.” – írja a közösségi oldalán
„Amit tudok, tőle tanultam. Nem csak a gyógynövényeket: azt is, hogy kell kanállal enni, és felvenni a cipőmet. Apának is olyan volt, mint füvesembernek: türelmes, nagylelkű, segítőkész, melegszívű és határozott. Hiányát semmi nem fogja pótolni, sem az én, sem az önök életében. Szelleme, tanításai, tudása viszont örökké fognak élni, amíg emlékezünk rá – és még annál is tovább”. – olvasható Zsuzsa bejegyzésében a Facebook oldalon
Nem mindig volt füvesember
Szabó György – vagy ahogy később az ország hívta, Gyuri bácsi – Miskolcon született 1928. április 15-én. Az iskolában könyvkereskedői képesítést szerzett, és dolgozott is a szakmájában. Később az élelmiszerkereskedelem területén helyezkedett el. 1988-ban vonult nyugdíjba.
Ezutén fordult a természetgyógyászat felé, és 2010-ben fitoterapeuta oklevelet szerzett, majd megalapította a Bükki Füvészmester és Népgyógyászati Egyesületet. Egy interjúban beszámolt arról, hogy Sajókazincon élt ősei javasasszonyok voltak, és hagyományos gyógyítással foglalkoztak.
2014-ben kezdte forgalmazni a saját nevével ellátott termékeket Györgytea márkanév alatt. Létrehozott egy másik egyesületet is, és a Gyógynövényekkel az Egészségért Egyesület célja megőrizni és kutatni a népi gyógyítás hagyományait, valamint a gyógynövények használatát. A szervezet legkiemelkedőbb feladatának a gyógynövényekkel kapcsolatos ismeretterjesztést tartják. Ezenfelül Szabó Györgynek saját gyógynövény kertjei vannak, amiket rendszeresen gondozott.
Élete második felében közel 100 előadást tartott a gyógynövényekről, és arról, melyik betegséget hogyan kezelhetjük. De nemcsak az előadásain fordulhattak hozzá, hanem 1991-től a bükkszentkereszti rendelőjébe is betérhettek a betegek a tanácsaiért, ám az utóbbi időben már visszavonultan élt. Élete során számos kitüntetésben és elismerésben részesült. Legutóbb, 2018-ban vette át a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét.
Érdemes megtekinteni a róla készült portréfilmet: