Article Top Ad (AdSense)
A vendéglátás a vendégekből él, és akármennyire bagatell egyértelműségről beszélünk, mindig ki kell szolgálni az igényeket. Az éttermeknek tehát több okból kifolyólag is érdekükben áll olyan választékot nyújtani, ami a vendégek számára kecsegtető. Ennek egyik módszere nyilvánvalóan az étlapváltás.

Miért váltanak étlapot és miért pont tavasz
Ha bármilyen vendéglátóhely kifejezetten hangsúlyozza a szezonalitásra épülő koncepcióját, az egyértelműsíti, hogy 3-4 havonta étlapot is változtat. A friss évszaknak megfelelő alapanyagok egy teljesen más vonalat is adnak a kínálatnak, ezzel már alapvetően is életteli aktualitást vihetnek bele a már megfáradt felhozatalba.
Jó a vendégnek, hiszen zsenge alapanyagokból készült ételeket fogyaszthat, amelyek egyrészt szebbek, másrész tápanyagban dúsabbak, harmadrészt ízletesebbek. Élénk és kívánatos étlappal találkozhat rajta mindazokkal a finomságokkal, amit már rég kóstolhatott.
Jó a vendéglátósnak, mivel a már megszokott étlap- melyet hónapok óta készít- egy idő után már nem annyira izgalmas. A friss szezonális anyagokkal új „játék” veszi kezdetét, újra kreatívan alkothatja meg az ételeket. Mindig felpezsdít egy szakácsot, ha újra használhatja szaktudását, alapanyag- és technikai ismereteit. A legleleményesebb ételek leginkább a szezon váltásnál jönne létre, ami tele van ötletgazdag megoldásokkal.
Jó az üzletnek, ami nem is kérdéses. A törzsvendégek már csak azért is el fognak menni, hogy kipróbálják az új étlap adta kulináris élményeket, a betérő vendégek pedig elégedetten fogják szemlélni az szezonálisan felépített ételsorokat. Van még egy fontos vonatkozás az étlap- váltásnak, mégpedig ilyenkor van bőven téma. Újra meg lehet mutatni mit tud a séf, illetve az étterem, és a marketing különféle eszköztárát alkalmazva ezt közzé is lehet tenni. Ezzel pedig új vendégekre lehet szert tenni.

Miért érdemes követni a szezonalitást
Abban az esetben, ha nem csak az éttermek, hanem saját magunk is követjük a szezonalitást, sok pozitív hatást érhetünk el. A szervezetünknek és még a gazdaságnak is jót teszünk vele. Egyértelmű, hogy ha friss szezonális gyümölcsökből, zöldségekből készítünk ételt, mindig a leginkább vitamindús táplálékhoz juttatjuk hozzá a szervezetünket. Az meg felettébb fontos, hogy- a téli szürkeség után- felüdülés a színek illatok játéka és nem csak egészségesebb, de még lelket melengető is ilyen ételeket fogyasztani. Abban is biztosak lehetünk ilyenkor, hogy mivel nem hosszan utaztatott zöldségekről, gyümölcsökről van szó, hanem szinte egyből a termelőtől eljuthat az ”asztalunkig” konyhánkig, megmarad a magas tápértékük. Elméletileg a szezonális alapanyagok- nagy általánosságban- még olcsóbban is beszerezhető. A gazdasági szempont pedig egyszerű, ha helyi termelőktől, árusoktól szerezzük be az alapanyagokat- ezzel támogatjuk is őket.

A tavasz ízei alapanyagai
Tavasszal leginkább a zöldségeken van a hangsúly, zsengék frissek és magukban hordozzák az erőt és a vitaminokat. Kiváló ez a szezon az üde ízeket nyújtó pompázatosan friss leveseknek.
Zöldségparádé
Bazsalikom, Hónapos retek, Karalábé, Petrezselyem, Római saláta, Sárgarépa, Snidling, Sóska, Spárga, Újburgonya, Újhagyma, Zöldborsó, Zöldhagyma, Édeskömény, Articsóka.
A spárga a tavaszi időszak legnagyobb kedvence. Lehet fehér vagy zöld, emblematikus szereplője a tavaszi menüsoroknak. Ez mellett a tavaszi friss tök, és a zsenge karalábé- kifejezetten ennek az időszaknak a jellemző alapanyagai. Érdemes ilyenkor tormát is használni, de vigyázni kell, csak módjával, mert roppant intenzív csípős íze van, viszont kiváló kiegészítője a főtt húsoknak és természetesen a sonkának.

Elengedhetetlen kelléke a tavaszi konyhának a spenót, bár mindenkinek a főzelék jut eszébe, kiváló salátákhoz, vagy burgonyapüréhez. Sült húsok mellé szórva egyedi ízeket kreálhatunk belőle. Mivel magas a folsavtartalma, vérnyomás problémák ellen roppan alkalmas segítsége a szervezetnek.
Amit ebben az időszakban nem szabad kihagyni a főzésből, az a medvehagyma! Rendkívül sokoldalú alapanyag. Ízesíthetünk vele, főzelékekbe, szószokba, mártásokba használhatjuk. Húsok ízesítésének egyik legfontosabb kelléke lehet, ha csak éppen finoman ráreszeljük, miközben süldögél.

Bár kicsit később érkezik a retek, igazi kincs. Ez az alapanyag is szinte mindenhez alkalmazható. Szendvicskehez, hidegtálakhoz, salátákhoz kiváló, de reszelékét érdemes használni szószok, köretek készítéséhez is. Ha pedig grill partit rendezünk, nehogy kihagyjuk a kínálatból, hiszen fantasztikusan jól áll frissítőnek a különféle húsok mellé.
Gyümölcsök
Tavasz elején még nem sok friss gyümölcs áll rendelkezésre, da ami van- alaposan ki lehet használni. A rebarbara és a szamóca az első igazán használható. Azért nem kell szomorkodni, a legegyszerűbb, ha a mindenkor kapható trópusi gyümölcsök felé fordulunk (banán, narancs, mandarin, ananász, mangó).

A tavaszi ételeknél fontos
Tavasszal azt kell figyelembe venni, hogy a hosszú téli időszak, a tömény nehéz ételek után, a szervezetnek nincs szüksége annyi energiára. Ezért érdemes könnyedebb, emészthetőbb, a szervezetünket nem megterhelő ételeket fogyasztani. Már nem kell a rengeteg zsír és fehérje, (legalább is nem töménytelen mennyiségben), persze azért ne adjuk fel a jó töltött káposztát, ha akad még belőle! Ilyenkor ideális -egy úgymond- tavaszi méregtelenítést tartani. Alapvetően a szervezetünk ezt magától is tudja, melynek mentális jele lehet az úgynevezett tavaszi fáradtság. Igyunk friss gyümölcsleveket, sok folyadékot és adjunk egy kis szusszanásnyi pihenőt a szervezetünknek. Már csak azért is, mert ahogy telik az idő, szépen belefutunk megint a húsos élvezetekbe, hiszen a grill szezonnal is számolni kell.
Szerző: Budafoki Tamás
Fotó: Pixabay
Ez az almás recept tarol most a neten: egy finom minipalacsinta