spot_imgspot_img
spot_img

Hogyan éld túl a másnapot

-

Article Top Ad (AdSense)

Tegnap volt az a nap, amikor megünnepeltük, hogy eltelt egy esztendő. Ennek okán többnyire megemelkedik az alkohol tartalmú italok fogyasztása. Sok esetben a mennyiség megy a minőség rovására, és ezt nem igazán kultiválja a szervezetünk. A buli után eljő ugyanis a másnap, annak minden kellemetlen utóhatásával. Azért van rá megoldás!

Fotó: Pixabay

Furcsa ünnep a szilveszter

Különösebben senki nem csodálkozik azon, hogy minden 365. nap ünneplünk. Hogy mit? Azt, hogy a Föld pontosan 365,242199 nap alatt, az óramutatóval ellentétes irányban megkerüli egyszer a naprendszerünk közepén tartózkodó csillagot, mely gravitációs mezője egybe tartja azt.

Fotó: Pixabay

Kicsit viccesen azt is ünnepelhetnénk, ha ebből indulunk ki, hogy a Föld 24 óra alatt fordul meg a saját tengelye körül, ami elég sűrűn beiktatott italfogyasztást jelentene. De azt is ünnepelhetnénk, hogy a naprendszer mennyi idő alatt kerüli meg a galaxisunk (tejútrendszer) közepét. Ez viszont nem lenne jó buli mert a tudósok számítása szerint körülbelül 226 millió évre van ehhez szükségünk, pedig brutális sebességgel (220 kilométer per másodpercenként) haladunk. Elég ritkán fogyaszthatnánk alkoholos italokat és akkor is dinoszauruszoknak kéne lennünk.

Fotó: Pixabay

Mi történik C2H5OH -tól

Az alkoholos italok alkoholtartalmát térfogat százalékban adják meg. Ez azt mutatja meg hogy 100 ml italban, hány ml alkohol található. Mikor italozgatunk, a szervezetbe kerülő alkohol nagyjából 90 %-ban a májban bontódik le, és csak elhanyagolható 10 % választódik ki a vizeleten és a tüdőn keresztül. A máj lehetőségei viszont végesek, mert körülbelül óránként 9 -10 g lebontására képes! Az olyan tényezők, mint a testméret és a testsúly, az életkor, mind befolyásolják, hogyan dolgozzuk fel az alkoholt. Nagyon nehéz általánosítani, hogy kinek mennyit bír a szervezete, de senkinek nem tesz jót a túlzott mennyiségek bevitele. Amennyiben ez mégis bekövetkezik, a szervezetünk is reagál, csökkenek a memória és agyi funkciók, bizonytalan a mozgás, összevissza a beszéd, megszűnik a szociális kontroll, és nem lehet felmérni a további fogyasztás eredményét. Egy idő után már nincs visszaút, a testünk igyekszik kilökni magából a mérgező anyagot, rosszabb esetben bekövetkezhet az alkoholmérgezés, mely akár eszméletvesztéssel is járhat.

Fotó: Pixabay Gondzó

Két dolgot kerüljünk, a túl nagy mennyiségű alkohol fogyasztást, és a túl gyors, rövid idő alatt fogyasztott alkoholt! Ezek mellett érdemes nem keverni a vegyületeket, az az italokat, mivel tetézi a helyzetet.

Fotó: Pixabay

Ha túl vagyunk a szilveszter estén, itt a másnap

Amennyiben sikeresen befejeződött az este, és bár sokat fogyasztottunk, megúsztuk nagyobb probléma nélkül, a szervezetünk még sokáig fog küzdeni. Tompa fájdalom az egész testedben, fáradtság, fejfájás, koncentrációs nehézség, folyamatos szomjúság, szédülés, hányinger. Ezekhez még hozzá tevődik a kevés alvás, és a feltehetően minimális mennyiségű étel bevitele. Ezek összessége roppant kellemetlen.

Fotó: Pixabay

Itt is érdemes elgondolkodni a megelőzésen. Tehát soha ne fogyasszunk alkoholt üres gyomorral! A relatív magas zsírtartalommal, és magas fehérjetartalommal rendelkező ételek sokat segítenek a felszívódáson. Egy nagyon egyszerű népi / vendéglátós megfigyelés szerint, fogyasszunk zsíroskenyeret. Még időben csökkentsük a másnaposság kialakulásának kockázatát! Nagyon fontos a hidratálás, tehát a sima víz fogyasztása. A szervezet dehidratáltsága maga a másnaposság, melynek tünetei a következők: száj- és nyelvszárazság, szomjúság, fejfájás, fáradtság, izomgyengeség, szédülés.

Fotó: Pixabay

Mit tegyünk másnap

Víz! Ha már megtörtén a túlzott alkoholfogyasztás, bármennyire is nehéz abban a helyzetben, alvás előtt igyál 1-2 pohár vizet, hogy hidratált maradjon a szervezet. Mikor felkeltél „másnap”, ugyancsak kezdd egy pohár víz elfogyasztásával! Tehát a vízfogyasztás a legfontosabb! A „kutyaharapást szőrével” badarság! Hiszen újra dehidratáljuk vele magunkat! Minimális hatása ugyan van, de hosszabbá teszi a szervezet regenerálódását.

Ételek! Mivel ilyenkor az ételek bevitele és rendszeressége is felborul, a vércukorszintünk is megváltozik. Ezért nagyon fontos, hogy azon a bizonyos napon étkezzünk rendesen a megszokott rutin szerint, és ne összevissza, ahogy épp kívánjuk. Nem baj, ha keveset fogyasztunk, viszont azt ésszel tegyük! Fogyasszunk olyan ételeket, amik regenerálni tudják a vércukorszintet. A méz, banán, és a savtúltengés ellen pirítós, zabpehely javasolt. Jót tehetnek a savanyúságok, az A -vitamin pótlása. A klasszikus megoldás mindig beválik, ami a „gyógyleves” – az az a húsleves. Folyadékpótló, tele zöldséggel, vitaminnal, fehérjével, és ezt könnyen meg is tudjuk emészteni. Ugyancsak megfelelő lehet a Pho leves! Az egyik természetes gyomornyugtató a gyömbér. Émelygés és hányinger ellen megfelelő lehet. Készítsünk teát belőle! Ugyancsak jót tehet a kamilla vagy a levendulatea.

Mozgás! Ha bekövetkezik a másnaposság, a reggelizés és a hidratálás után, egy hosszú séta csodákra képes!

Vitaminpótlás! Ne vegyünk be fájdalomcsillapítót, mert a szervezetünknek épp elég dolga van az alkohol közömbösítésével! Pumpáljuk tele magunkat e helyett magnéziummal, rengeteg sok C-vitaminnal és cinkkel, és az omega-3 kapszulák is segítenek.

Fotó: Pixabay

Alvás! Ha már így alakult, és a szervezet küzd azért, hogy regenerálódjon, a legjobb ha segítünk neki és hagyjuk dolgozni. A másnapot nem baj, ha meg -megszakítjuk néhány órás szundikálásokkal. Minden alvás után pohár víz, és egyre jobban fogjuk magunkat érezni!

Újévi hagyományok a világ minden tájáról

 

 

 

 

 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!