Article Top Ad (AdSense)
Az ünnepi asztal egyik legfontosabb kelléke a sütemény! Hogy biztosra menjél, most segítünk néhány igazán házias recepttel.
Mit eszünk az ünnepek alatt?
A karácsony, a meghitt hangulat, a készülődés izgalma mindenkit átjár ebben az időszakban. Az is része viszont a szokásainknak, hogy milyen ételeket eszünk ilyenkor. Főleg a tradíciók és a családi szokások vezetik a háziasszonyok fakanalát és határozzák meg, mi fog az asztalra kerülni. Sütemények és egyéb nyalánkságok sorakoznak és fel van adva a lecke a háziasszonyoknak. Általában az elkészített ételek nagy része népi hagyományokból maradt fent és azt követjük, amit otthonról hozunk.
Sült alma
A világon szinte a legegyszerűbben elkészíthető édesség, vagy desszert, kinek mi. Amilyen könnyen és gyorsan meg lehet csinálni, annyira finom is. Persze itt is lehet hibákat véteni, de még annak is sikerülni fog, aki még életében nem lépte át egy konyha küszöbét sem. Kell hozzá alma, sütő, sütőpapír, fahéj és cukor. Ez ugye nem bonyolult?!
Első lépésben látogassunk el egy piacra, ahol beszerezzük az almát. Jöhet a kérdés, hogy milyet, de igazából csak attól függ, hogy ki-ki melyik fajtát szereti. Egy dologra kell csak ügyelni, hogy friss legyen! Aztán miután hazavittük, jó alaposan mossuk le és egy nagyobb tálba rakjuk (attól függ, mennyit készítünk) és 10 percig tartsuk víz alatt. Ez azért fontos, mert nyilvánvalóan nem nagyon szívja meg magát, de az apró pórusokon keresztül felvesz egy kis vizet. A sütés előkészítésénél fogjuk a tepsinket és béleljük ki sütőpapírral. A sütőt melegítsük elő 150-170 fokra. Az előkészített almákat helyezzük rá úgy, hogy legyen köztük legalább 3-4 cm távolság. Lényeges, mert a sütés közben levet fog ereszteni, némelyik ki is porszanhat és nem túl jó, ha összeragadnak az almáink. A sütési idő teljesen változó, ugyanis kész lehet akár 20-30 perc alatt is, úgyhogy érdemes folyamatosan figyelni. Mikor megsült, helyezzük tálcára az almákat és készítsünk egy porcukros-fahéjas elegyet, amivel szépen megszórjuk. Aki szeretné, meg is lehet szelni mielőtt tányérra raknánk és így az istenien finom, gőzölgő almaillat körbevesz minket. Ekkor is megszórhatjuk a cukros-fahéjas elegyünkkel még egyszer, ha szeretnénk.
Karácsonyi fatörzs
Hozzávalók: 1 kész piskóta tekercs (ha nincs kész, készíts), 4 evőkanál pikáns lekvár, 5 dkg mazsola, 10 dkg porcukor, 4 tojássárgája, 1 narancs, 25 dkg margarin, 1 csomag vaníliás cukor, 3 evőkanál rum, 5 dkg dió, 1 csokoládé
Díszítéshez: 2 evőkanál kókuszreszelék, cseresznye (lehet befőtt), vágott pisztácia, mandarin.
A lekvárt kis edényben felforrósítjuk, a mazsolát pedig langyos vízbe beáztatjuk. A piskótatekercset kitekerjük és megkenjük a felforrósított lekvárral. Ezután a naranccsal foglalkozunk: lereszeljük a héját és kicsavarjuk a levét, majd félretesszük. A porcukrot hozzáadjuk a tojás sárgákhoz és habosra keverjük, majd gőz fölött folyamatosan keverve besűrítjük, majd hideg fürdőben lehűtjük. A csokoládét felolvasztjuk és félretesszük. (Fontos, hogy ne dermedjen meg!) A margarint habosra keverjük a vaníliás cukorral, majd hozzáadjuk az olvasztott langyos csokoládét és a narancs levét és reszelt héját. Mikor ezt is összedolgoztuk, még hozzáadjuk a tojáskrémet és a rumot. A mazsolát lecsepegtetjük, a diót pedig apróra vágjuk. Újra elővesszük a már előkészített, lekvárral megkent piskótát, és a krémünk 2/3-ad részét a piskótára kenjük. Megszórjuk dióval, mazsolával és figyelve, hogy meg ne szakadjon, szorosan feltekerjük. Bevonjuk a maradék krémmel és villával megcifrázzuk. Kókuszreszelékkel, cseresznyével, illetve ízlés szerint díszítjük, majd tálaljuk.
Mézes zserbó karácsonyra
Hozzávalók
Tésztalap készítése: 50 dkg lisztet 5 dkg zsírral, 2 db tojással, 4 evőkanál olvasztott mézzel, 4 evőkanál tejjel, 16 dkg porcukorral és kiskanál szódabikarbónával összegyúrunk. Jó alaposan, minél homogénebb legyen. Ha ezzel megvagyunk, 5 db cipóra osztjuk.
Veszünk egy tepsit, kissé felmelegítjük, a hátára fordítjuk, és jól bezsírozzuk. Az egyik cipót a tepsi hátán szépen, méretre nyújtjuk és kisütjük. Ha kész van egy lap, lapos, széles késsel óvatosan megemelgetjük (Vigyázzunk, ez kritikus rész, nehogy megtörjön!), majd óvatosan lecsúsztatjuk róla. Ha kisült az összes lap, hagyjuk kihűlni.
Közben elkészítjük a krémet: 2 db tojás sárgáját kikeverünk 2 evőkanál liszttel, 3 evőkanál cukorral, 4 dl tejjel úgy, hogy a tejet keverés közben adagoljuk hozzá. Ha megvan, sűrűre főzzük, és hagyjuk kihűlni. 25 dkg margarint 18 dkg porcukorral és 2 db vaníliás cukorral habosra keverünk, hozzáadjuk a kihűlt alapot és együtt simára, jól elkeverjük. A krémet négyfelé osztjuk, és megkenjük az első lapot, majd ráhelyezzük a következőt, megint megkenjük, és ezt addig csináljuk, amíg az utolsó lap is a helyére került.
Ezután jön a tetejére a csokimáz. A csokimázhoz 15 dkg cukrot 3 evőkanál vízzel felforralunk, majd levéve a tűzről 3 evőkanál kakaót (jobb fajtából) belekeverünk és végül hozzáadunk körülbelül egy tojásnyi margarint, hogy elnyerje a fényességét. A megkapott mázat egyből a tésztára öntjük, lapos késsel elsimítjuk. Ekkor már csak annyi a dolgunk, hogy várunk 2-3 napot, hogy megpuhuljon.
Narancsos csillag
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 10 dkg porcukor, 2 tojás sárgája, só, 5 dkg cukrozott narancshéj, 20 dkg fagyos margarin
Töltelékhez és díszítéshez: 25 dkg narancslekvár, 10 dkg porcukor, 1 evőkanál narancslé, 1 evőkanál rum, 1 evőkanál pisztácia (natúr)
A narancs héját lehántjuk, cukrozott vízbe mártjuk és utána hagyjuk állni. Egy másik narancs héját lereszeljük és félretesszük. A lisztet tálba szitáljuk, beletesszük a porcukrot, a tojás sárgákat, 1 csipet sót, a finomra vágott cukrozott narancshéjat és a reszelt narancshéjat. Elővesszük a margarint és azt is beletesszük és utána alaposan összedolgozzuk. Cipót formálunk belőle, fóliába csomagoljuk, és hűtőben 1 órán át pihentetjük. A pihentetés után lisztezett deszkán 2 mm vastagságúra nyújtjuk és csillagokat szúrunk ki belőle. Előveszünk egy sütőlapot és sütőpapírral béleljük, majd a csillagokat a sütőlapra rakjuk. 180 fokos sütőben, 10-12 percig sütjük. Kihűlés után az egyik felét megkenjük narancslekvárral. A mázhoz a porcukrot, az átszűrt narancslét és a rumot sűrű krémmé verjük. A mázba belemártjuk a megmaradt csillagok szebbik oldalát és a lekvárral megkent csillagra helyezzük. Végül megszórjuk pisztáciával és hagyjuk megszáradni. Fontos tudnivaló, ha dobozba zártan tároljuk, akár 3-4 hétig is eláll. Van, aki azt mondja, igazán 1-2 hét állás után a legjobbak a csillagok.
Forrás : Budafoki Tamás / Airchef
Fotó: Pixabay