A nyolcvanas évek divatja a mai napig emlékezetes. Sok mindenért lehetünk hálásak, bár egy-két darab sokáig ciki volt. Aztán mintha sok minden visszatért volna…
A nyolcvanas évek az az évtized volt, amikor sok olyan divatirányzat jött létre, amelyet az emberek szeretnek utálni. Tény, hogy voltak cifra „outfitek”. Ebben a korszakban az ingek lazábbak, a nadrágok szűkebbek lettek, a váll túl hangúlyos lett , és jött még egy-két olyan ruhadarab, ami ma már nagyon cikinek számít, de olyan is, ami ugyan kicsit átalakult, de azóta is velünk van.
A márványkoptatott farmer
Egyes alkotások szerencsés véletleneknek köszönhetik létüket, ami a márványkoptatott farmerek esetében is igaz. Az olasz Rifle farmergyártó cég készítette először ezt a divatos darabot fehérítőből és habkőből jóformán víz nélkül. Ennek a receptnek az egyszerűsége azt jelentette, hogy sokan leutánozhatták, és maguk is előállíthatták ezt a hamisítatlna 1980-as évekbeli darabot.
Válltömések
A válltömések már korábban is jelen voltak a női blézerekben, de a nyolcvanas években szinte minden ilyen ruhadarabban eltúlzott méretűek voltak. A későbbi évtizedekben újra konszolidálódott a méretük, de az utóbbi években újra velünk vannak, és valahogy már nem is tűnnek olyan cikinek.
A susogós szabadidő
Szerencsére hosszú időre nem varázsoltak el senkit ezek az anyagok és darabok, de azért aki a nyolcvanas években volt általános iskolás, annak a szekrényében biztos, hogy megfordult egy-egy ilyen szett. A legmenőbbeknek akár világítós neon színekben is…
Fordos blúzok és ingek
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az 1980-90-es évek divatjának egyik jellegzetességei a fodros ingek és blúzok voltak, amelyeket férfiak és nők is hordtak. Emlékszem egy ideig én is boldogan és büszkén hordtam az elöl fodros kis blúzomat és állati menőnek éreztem magam benne. Aztán egy-két év és már inkább szabadultam volna tőle. Nem tudtam, hogy 25-30 év múlva újra visszaköszön. Gyakran művészeket is láttunk benne – Prince például imádta a feltűnő és drámai hatású fodros ingeket.
Fordros szoknyák
Semmiképp ne feledkezzünk meg arról, hogy a fodrok nem csak a felsőruházat divatos elemei voltak, hanem a miniszoknyáké is. A többrétegű fordros szoknya nyolcvanas-kilencvenes évek egyik slágerterméke, volt, amelyik csak háromrétegben volt fordos, de olyan is, ami ennél több réteget is elbírt.
A magas derekú farmer
A ’70-es években az alacsony derekú nadrágjai után eljött a magas derekú farmer ideje, amit a divatdiktátork, mint Freddy Mercury vagy Tina Turner az 1980-as évek divatjának alappilléreivé tették. Közben praktikus is volt, mert derékrész megnövelésével a zsebek is nagyobbak lettek és tényleg elfértek benne dolgok.
Cicanadrág vagyis leggings
A leggings már a nyolcvanas években elkezdtett szárnyalni, csak akkor mi még cicanadrágnak hívtuk. Kicsit vastagabb volt, ezáltal melegebb is, de kényelmes volt már akkor is.
Lábszármelegítők
Bevallom nekem nosztalgiából még mindig megvan a lábszármelegítőm. Amikor a 80-as évek végén és a kilencvenes évek elején az aerobik ruhák és tornadresszek fénykorukat élték, egy lábszármelegítő elengedhetetlen volt minden kamaszlányos háztartásban. Nekem speciel lila van, de az akkori aerobik és dzsesszbalett világának öltözete olyan volt, mint ma a futóké: vagyis minél élénkebb és rikítóbb volt a ruha, annál menőbb volt.
Túlméretes zakók és dzsekik
Mindegy, hogy farmerdzseki, bomberdzseki vagy zakó, a lényeg az volt, hogy lógjon. A menő popsztárok ezt még egy hangsúlyos nyaklánccal fokozni is tudták, és valljuk be, ez is egy olyan kombináció, amit ma is szívesen hordunk.
Itt további érdekes olvasnivalót találsz: