Fókuszban a kókusz! Szeptember 2. napján ennek a finomságnak van a világnapja, ezáltal olyan érdekességeket gyűjtöttünk össze, amikkel még biztosan nem találkoztál eddig!
Trópusi vidékeken
2016-ban több mint 59 millió tonna kókuszdiót termeltek világszerte. A kókuszdió legnagyobb termelői egytől egyig trópusi országok, többek között Indonézia, a Fülöp-szigetek és India.
Rostban gazdag finomság
Átlagosan három és fél csésze kókuszdió 1 evőkanál (25 gramm) rostot tartalmaz. Ez az ajánlott napi rostmennyiség egy felnőttnek. A rostban gazdag finomság nagy segítséget nyújt az emésztési problémák kezelésében. Megtisztítja a beleket a lerakódott salakanyagtól, tehát méregteleníti az egész emésztőrendszert.
Mindenre is bevethető
Régen a Kiribati-szigetek bennszülöttei kókuszrostokat használtak páncélok készítésére, de bizonyos ruhadarabokat is ebből az anyagból alkottak meg. Nem csak erre, hanem építkezésnél is hatékony anyag lehet a kókusz: kutatók a Fülöp-szigeteken kutatók egy csoportja jelenleg vizsgálja, hogy a kókuszdió héja használható-e építőanyagként.
A kókuszdió héját el lehet égetni, ez pedig természetes szúnyogriasztóként működik – ezt a folyamatot a világ számos országában alkalmazzák.
A híres csokoládé
Valószínűleg mindannyian hallottunk már a Bountyról – az egyik, ha csak nem a leghíresebb kókuszos édesség a világon. Amellett, hogy híres, rendkívül népszerű is: egy brit közvélemény-kutatásban a Bountyt beválasztották Nagy-Britannia 3 kedvenc csokimárkája közé.
A híres hawaii viselet
A hawaii hula lányok emblematikus kókuszos melltartója számos filmben visszaköszönt már, pedig valójában nem is autentikus hawaii viselet. A kókuszmelltartó a nyugati divatvilág ötlete, csak valamiért az egzotikus országokban terjedt el a használata, a hula lányokkal hozza összefüggésbe a közvélemény.
A világháborúban is használták
A kókuszdió tényleg nagyon multifunkcionális – mint kiderült, még 2. világháborúban is használták. A kókuszgránát elsősorban a japánok fegyvere volt, amelyben a kókuszdiót megtöltötték tárgyakkal – például gránátokkal – majd az ellenségre dobták. A 2. világháború idején a kókuszvizet a kevés orvosi ellátás miatti kiszáradás kezelésére is használták.
Maldív-szigetek és a kókusz
A kókuszpálma – botanikai neve szerint Cocus Nucifer – valójában a Maldív-szigetek nemzeti fája. Körülbelül 25 méter magasra is megnőhet és egyetlen ilyen fán akár 180 kókuszdiót is betakaríthatunk.
Veszélyes is lehet
A kókuszdió nem egy pehelykönnyű gyümölcs, a fáról lehulló kókuszdió már halált is okozott, bár csak nagyon kevés alkalommal. A Pápua Új-Guineai Kórházban a sérülések 2,5%-át a lehulló kókuszdió okozta.
A szépségipar imádja
A kókuszolaj végigsöpört a szépségvilágon, rengeteg híresség és ikonikus figura esküszik rá, köztük Eva Mendes és Priyanka Chopra is. Megtalálható testápolóban, arckrémben, tusfürdőben – hirdatáló hatása verhetetlen.
Források: The Fact Site, Well and Fit