spot_imgspot_img
spot_img

Most már biztosan állítják lesz negyedik hullám

-

Article Top Ad (AdSense)

Ahogy tavaly szeptember végén, október elején robbant be a harmadik hullám, úgy a negyediknél is erre lehet majd számítani. 

Stagnál a szennyvízben lévő koronavírus-örökítőanyag mennyisége.

Az elmúlt időszak vizsgálati eredményeinek alapján, hazánkban a legtöbb településen még  alacsony a szennyvízben kimutatható, ártalmatlan koronavírus-örökítőanyag mennyisége. Ezeket az adatokat folyamatosan vizsgálják, hiszen sok következtetést lehet levonni belőle. Ez az előrejelző módszer 10 nappal a megbetegedések kialakulása előtt már kimutatja a szervezetből kiürülő koronavírus-örökítőanyagot. A vizsgálatokból kiderült, hogy Kaposváron és Tatabányán emelkedett a koronavírus koncentrációja a szennyvízben. Jó hír viszont, hogy alapvetően a legtöbb településen még alacsony kategóriába esik a kimutatható vírusmennyiség.

Fotó: Pixaby Érkezni fog a negyedik

Negyedik hullám? Még vissza sem tért a régi rend

A BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Magyar Intézetének kutatói már hónapok óta vizsgálják, miként tér vissza az életünkbe a régen alapvetőnek tűnő rend. A kutatás a brit The Economist gazdasági, politikai, üzleti hetilap által kialakított, úgynevezett normalitásindex alapán történt. Az a rendszer azt vizsgálja, hogy hány százalékban tudott visszatérni a régi rend mely a „vírus korszak” beköszönte elött volt tapasztalható. A kutatás nyolc tényezőt vesz figyelembe. A tömegközlekedés kihasználtságát, a forgalom mértékét, a repülőjáratok sűrűségét, a lakáson kívül töltött időt, a mozik bevételeit, a sportesemények látogatottságát, a kiskereskedelem forgalmát és az irodahelyiségek foglaltságát. Ezeket a tényezőket a 2019 es adatokhoz hasonlítva állapították meg a százalékos arányt.

Az Európai unió júliusi adatai alapján Románia áll a legjobban, ahol 85,4 százalékos a normalitásindex. Utána következik Ausztria 80,6-nal, Magyarország a harmadik helyen 79,9 százalékkal.

Ha a nagyobb képet nézzük a világon Nigéria 85 százalékkal és Egyiptom 81,6 százalékkal viszi a prímet. Malajziában 27,9, Vietnamban 37,2, Indonéziában pedig 43 százalékban tért vissza az élet a világjárvány előtti állapotokhoz. Spanyolországban 67, Franciaországban 72,7, Nagy Britanniában 65,8 százalékos a normalitásindex. Azért azt hozzá kell fűzni számos olyan ország van, főleg Afrika, és az európai régión kívüli területek, ahol nem tudták elvégezni ezt a mérés, így az adatok nem vetíthetők le a teljes világra.

Fotó: Pixabay Várható volt, hogy marad velünk a Covid…

Eddig csak pedzegették most már kimondják! Lesz negyedik hullám

Rusvai Miklós víruskutató véleménye, hogy el fog jönni a negyedik hullám. Bár a szennyvízben lévő koronavírus-örökítőanyag mennyisége nagyrészt stagnál, mégis a jelek arra utalnak, hogy erősödni fog a vírus jelenléte. A szakemberek eddig azt mondták, hogy a vírus „nyugalmi állapota” eltarthat akár októberig is most viszont már inkább szeptemberre jósolják a koronavírus járvány felerősödését.

Egy lassan növekvő fázis előtt állunk, ami több okból kifolyólag alakul ki. Egyrészről az utóbbi időszakban a megszorítások megszüntetése által az emberek jóval többet érintkeznek egymással, mint előtte. Másrészt sokan érkeznek haza külföldről, ami egy magas rizikótényező. Ezen kívül befolyásolja a vírus berobbanásának időpontját az őszi időjárás, a Delta- variáns markáns terjedése és természetesen az átoltottság.

Ahogy tavaly szeptember legvégén, október legelején robbant be a harmadik, úgy a negyediknél is erre lehet majd számítani. 

A víruskutató szerint még nem kell óvintézkedéseket tenni és megijedni. A maszk viselésével kapcsolatban elmondta:

„A maszkviselést is csak azoknak ajánlom jelenleg, akik valamilyen kockázati csoportba tartoznak vagy valamiért nem akarják oltatni magukat”

Fotó: Pixabay A harmadik oltás is fontos…itt vannak a szabályok

Kötelező az oltás az egészségügyben. Ha a dolgozó nincs beoltva az felmondást von maga után.

Orbán Viktor miniszterelnök még két héttel ezelőtt jelentette be, hogy mivel a koronavírus terjedését még nem sikerült megállítani, szükségesek lesznek további rendelkezések, megoldások. A Magyar Közlönyben múlt héten meg is jelent az új kormányrendelet, miszerint az egészségügyi dolgozóknak kötelezően oltottnak kell lenni. A rendelet alapján szeptember 1-ig fel kell venni mindenkinek az oltást. Mentesség ez alól csakis orvosi szakvélemény alapján lehetséges.

Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője a közmédiának elmondta, a rendelet augusztus 15-én lép hatályba.

Az egészségügyben dolgozó nem kaphat jogviszonyt, ha nem vette fel az oltását a következő területeken: alapellátás, ügyeleti ellátás, járóbeteg-szakellátás, diagnosztika, fekvőbeteg-szakellátás, mentést igénylő ellátás, betegszállítás, közvetlen lakossági gyógyszerellátás. Valamint a bentlakásos szociális vagy gyermekvédelmi intézményben szervezett egészségügyi ellátása és a fegyveres és rendvédelmi szervek egészségügyi ellátása (dolgozók és fogvatartottak alapellátása).

Amint a munkáltató kéri, az egészségügyi dolgozónak öt napja van arra, hogy hitelesen igazolja oltottságát. Ha a felszólítást követően 15 napon belül ez nem történik meg az oltottság igazolása- annak a foglalkoztatotti jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal meg kell szüntetni.

Kásler Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője egy videóinterjúban elmondta: A negyedik hullámra muszáj felkészülni! Hazánkban is egyre erősödik a vírushelyzet, és már a két oltással rendelkezők körében is fellelhetőek a fertőzések. A nyári időszak a megszorítások enyhítése és a Delta- variáns terjedése Európa szerte, mind óvatosságra int. Véleménye szerint a harmadik oltást mielőbb el kell kezdeni, és kiterjeszteni.

Covid cikhez hasznos linkeke

Oltásregisztráció

https://vakcinainfo.gov.hu/regisztracio-oltasra

Oltásfoglalás

https://www.eeszt.gov.hu/hu/web/guest/covid-oltas-idopontfoglalas

A Semmelweis Egyetemen bővíti a gyermekek poszt-Covid ellátását

Az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika és a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika után a Szent Rókus Klinikai Tömbben található Semmelweis Egyetemi Szakrendelő Intézetben (SESZI) is post-covid ellátás indul. Azon gyermekek részére bővítik ki az egészségügyi szolgáltatást, akik már átestek a koronavírus fertőzésen, viszont tartósan megmaradtak különböző tünetek. A 18 év alatti korosztályból azon gyermekeket várják, akiknél a koronavírus-fertőzés után akár még hónapok múlva is megmaradtak problémák.

A tünetek lehetnek: légúti panaszok (pl. nehézlégzés, köhögés), fáradékonyság, gyengeség, végtagzsibbadás, fejfájás, szívdobogás-érzés, mellkasi fájdalom. Ide tartozhatnak még a furcsa megmagyarázhatatlan kiütések, hasmenés vagy visszatérő hasi fájdalom. Ha ezen tüneteket észleljük a gyermeknél érdemes felkeresni a rendelést.

Dr. Keresztes Emília, főorvos elmondta: „Az eddigi tapasztalat szerint a jelentkezők nagyrészt a serdülő, kisiskolás és gimnazista korosztályból kerülnek ki. Vezető tünet náluk az általános fáradékonyság, a rossz fizikai vagy épp szellemi teljesítőképesség, valamint a nehézlégzés”

Forrás: infostart, MTI

Fotó: Pixaby

Olvass tovább:

Covid-19 -még mindig meghatározó

Covid-19 -még mindig meghatározó

 

 

 

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!