Életképeket megörökítő szobrok, minijelenetek kerültek ki Budapest több pontjára Plank Antal szobrászművésznek köszönhetően. A 3D nyomtatással készült színes szobrokat a digitalizáció és a személyes kapcsolatok alakulása, a járvány miatti bezárkózás időszaka ihlette. Videócsetelő nagymama, laptop előtt jógázó páros is van a városszerte felbukkanó alkotások közt.
A művész nem először tesz ki szobrocskákat a főváros utcáira, a Széll Kálmán téren is sok bronz alkotásával találkozhatunk.
3D nyomtatással készült életképek
A pandémia alatti online térbe való aktív jelenlétünkre reflektáló 3D nyomtatással készült szobrokkal találkozhatunk például a Madách téren, a Városligetben, a Dohány utcában, a Fény utcai piacnál és a Széll Kálmán téren is. A Családi összedolgozás 2.0 projekt darabjainak címét és jeleneteit nézve akár magunkra is ismerhetünk. Plank Antalnak a Telekom megbízásából készült miniszobrait a járvány miatti új életformák és életritmus ihlette. A szobrok elkészítéséhez a Datalyze Research által végzett kutatás eredményei adták az inspirációt. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, melyek azok a vonások a családok életében, amelyek a járványidőszakot követően is tartósan velünk maradnak. A közelmúlt sok újfajta digitális rutint hozott a mindennapokba.
Plank Antal bízik abban, hogy a modern eljárással előállított szobrok könnyen utat találnak a különböző generációk szívéhez, és azt is reméli, hogy nem kell az ellopásuk miatt aggódni.
Madárkák és csigák
A szobrász egyéb munkáival is találkozhatunk például a főváros egyik legforgalmasabb terén. Plank Antal ugyanis több tucat apró bronzszobrot készített a Széll Kálmán térre egyfelől azért mert aranyosak, meghökkentőek, kellemesen rájuk lehet csodálkozni, másfelől pedig azért vannak ott, hogy ne lehessen végigcsúszni gördeszkával például a padokon, virágtartókon.
Valószínűleg a rohanásban nagyon sokan észre sem veszik, hogy több kis madárka, csiga mellett haladnak el akár naponta is.
Esernyő és pénztárca
Ha megfordulsz errefelé, járj nyitott szemmel, mert például egy elhagyott pénztárcára és egy magányos esernyőre is felfigyelhetsz. A virágágyások melletti részekre elhelyezett tárgyakat fotózva magam is azt tapasztaltam, hogy sokan csak a fotózásom miatt vették észre, hogy mi mellett állnak, ülnek, várakoznak.
Ha érdekel, itt tudod megnézni, merre találsz Plank Antal-szobrokat: www.kozterkep.hu/alkotok/megtekintes/6261/plank-antal
Kolodko Mihály miniszobrait is szeretjük
A Széll Kálmán téren nézelődik Mekk Elek is, akit Koldoko Mihály alkotott és akit a járókelők gyakran felöltöztetnek, olykor sálat, maszkot tesznek rá. A Koldoko-szobrokról már írtunk mi is többször. Ezek a figurák olyannyira beépültek már Budapest nevezetességei közé, hogy kis könyvecske is jelent meg a lelőhelyeikről.
Ezekben a cikkeinkben megnézegetheted a szobrocskákat: