spot_imgspot_img
spot_img

Megfázás elleni italok, ételek, csodaszerek

-

Article Top Ad (AdSense)

Eljött a tipikus megfázós, köhögős, náthás időszak. Az emberek ilyenkor gyakran szenvedő alanyai ezeknek a megbetegedéseknek. A nátha, köznyelvi nevén a megfázás, azon betegségek gyűjtőfogalma, amelyet a felső légutakban vírusok okoznak. Ezek többnyire komplikációmentes, komolyabb problémák nélkül lezajló megbetegedések, viszont közérzetünk kellemetlen tőlük, és mindennapjainkat megkeseríthetik.

Fotó: Pixabay

Mit csinálunk, ha megfázunk

Nagy általánosságban ezekkel a problémákkal egyáltalán nem fordulunk orvoshoz, hanem különféle „házi” megoldásokat alkalmazunk. Előnyben részesítjük a népi praktikákat, amiket még nagyszüleinktől lestünk el, és halomra szedjük a rengeteg vitamint, gondolkodás nélkül. A szakemberek szerint e „nátha” gyógyszer szedése nélkül egy-, akár két hétig is eltarthat, míg immunrendszerünk megharcolja a magáét, gyógyszerekkel pedig néhány nap alatt túl eshetünk rajta. Így vagy úgy, de kétségtelenül kellemetlen, ezért megpróbálunk tenni ellene. Persze a legjobb az lenne, ha mindenkinek roppant egészséges, ahogy régen mondták – vasszervezete lenne. Tökéletes immunrendszerrel, és rengeteg vitaminnal feltankolva, amitől ezek a problémák messzire elkerülnének minket. Ebből adódóan két megoldás lehet, a megelőzés, és gyógyítás. Utánajártunk milyen alternatív megoldások léteznek ezekre a problémákra.

Fotó: Pixabay

A megoldások

A víz! sokan alábecsülik ezt az egyszerű megoldást, pedig a szervezetünk megfelelő hidratáltsága rendkívül fontos a gyógyuláshoz. A megszokott napi 2-3 liter elfogyasztása feletti mennyiség segít a méreganyagok kiválasztásában.

Citrusfélék, gyümölcslevek, gyümölcsök, ellenállóbbá tesznek minket, hiszen sok benne a C-vitamin. Meggyógyítani nem fogja a megfázást, de a megelőzéshez, s a betegség lefolyásának meggyorsításában nagy szerepe van. Cukortartalmuk energiával tölt fel minket, segítve a regenerálódást.

Mézes, citromos ital, akár teával. Roppant egyszerű és hatékony megoldás, ha forró vízbe „igazi” mézet teszünk, majd friss citromot facsarunk bele. Ha valakinek ez nem elég ízes, teafűvel is elkészítheti, ízlése szerint. A méz immunrendszer erősítő, hatása régóta köztudott, a citrom pedig sok C-vitamint tartalmaz.

Gyömbértea, bodzatea Ha frissen készítjük, kifejezetten nagy segítség. Gyulladáscsökkentő, segíti az emésztést, és erős vírusölő hatással bír. Megfázás esetén napi 2-3 alkalommal fogyasszuk!

Fotó: Pixabay

Ganoderma gomba – valóságos csodát tehet. A szervezet számára fontos aminosavakat, B- és D-vitamint tartalmaz, hozzájárul a természetes immunvédelemhez. Erős gyulladáscsökkentő, vírusölő hatású. Megszünteti a levertséget, fáradtságot, energetizáló hatású. Néhány nap alatt segíthet megszüntetni a tüneteket. Érdemes tiszta forrásból beszerezni, olyan termékekben fogyasztani, ahol magas koncentrációban található. A keleti gyógyászat 4000 éve használja.

Hagyma és fokhagyma. Nem csak boszorkányűzésre, és ártó lények ellen jó, hanem a népi gyógyászat alapelemei. Baktérium- és vírusölő hatásukról régóta ismertek. Segítenek csillapítani a köhögést, csillapítják a gyulladást, és feloldják az orrdugulást. Igazán jó fegyver a megfázás elleni küzdelemben mindkettő. Egy reggeli recept: Fokhagymás pirítós, hagymateával!

A savanyú káposzta nyersen kifejezetten jó, de ételként elkészítve is támogatja a szervezet megfázás elleni küzdelmét, rengeteg C-vitamint tartalmaz, illetve probiotikus hatású. Segít stabilizálni a bélflóra egyensúlyát, ezáltal az immunrendszer működését támogatja.

Fotó: Pixabay

Húsleves, a klasszikus, ahogy nagyszüleink hívták – a gyógyleves. Az igazán tartalmas húsleves, legyen az marhahúsból vagy csirkéből, nem csak isteni finom, és tápláló, hanem egészséges is. A sok fajta zöldség, répa, karalábé, paprika, paradicsom, hagyma, zeller…stb. igazi vitaminbomba. Rengeteg nyomelemet, ásványi anyagot is tartalmaz, amit imád a szervezetünk. A lényeg csak annyi, hogy szépen lassan (pöcögtetve) rövid lángon főzzük, hogy minden értékes tápanyagot kinyerjünk. Mindezek mellet bőséges folyadékpótlást is jelent.

Fotó: Pixabay

Illatok, gőzök a légutakra

A citrusos illóolajok (100% -os), és a himalájai (felmelegített) só, fertőtlenítik a levegőt, harcba kelnek a baktériumokkal, ez által segítenek megtisztítja a légutakat. A gyógynövény boltokba is érdemes betérni, és beszerezni egy levendula párnácskát. Tegyük a párnánk közelébe, ez alvás közben sokat javít a bedugult orron. Ugyancsak klasszikus a kamillás gőzölés, teljesen kitisztítja a légutakat, csak arra kell ügyelni, hogy ne legyen túl forró, mikor belélegezzük, mert könnyen leforrázhatjuk a légutakat, ellentétes hatást elérve vele. Az eukaliptusszal, mentollal, hibiszkusszal és kámforral való inhalálás is fantasztikus eredményeket hozhat.

Így óvhatjuk ősszel is a hajunk egészségét

5 tipp az egészségtudatos étkezéshez

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!