Article Top Ad (AdSense)
Ma ünnepli 75. születésnapját Markó Iván, Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, a Győri Balett és a Magyar Fesztivál Balett alapítója, érdemes művésze.
Budapesten, az Állami Balett Intézetben kapta meg diplomáját 1967-ben. 1971-ben a Magyar Állami Operaház tagja, 1971-ben pedig magántáncosa lett. 1972-től 1979-ig a világhírű francia koreográfus Maurice Béjartnak Brüsszelben működő társulatának „A XX. század balettjé”-nek volt vezető szólistája. A Béjart-féle Tűzmadár címszerepét, amellyel debütált, több alkalommal a budapesti Operaházban is eltáncolta.
1974-ben a világ 10 legjobb táncosa közé sorolták. A nemzetközi tánckritikusok egyedi stílusát, klasszikus tánctechnikáit díjazták ezzel.
A Győri Balett megalakítása
1979-ben tért haza, s megalakította a Győri Balettet. Az Állami Balettintézet abban az évben végzett balettművészeivel kezdett dolgozni és egészen 1991-ig annak igazgatója volt. A Győri Balett a modern (kortárs) táncművészet legszínvonalasabb, és legegyedibb képviselője lett hazánkban. Óriási sikereket értek el, meghódították szinte az egész világot. Turnéztak, vendégszerepeltek többek közt Bécsben, Párizsban, sőt Amerikában és Japánban is.
Markó Iván fontosnak tartotta az utánpótlásnevelést
Fontosnak tartotta az utánpótlás nevelést és ebben látta a balett jövőjét, ezért 1981-ben megalapította a Győri Tánc- és Képzőművészeti Szakközépiskolát, melynek 10 évig az igazgatója is volt. 1985-től a Bayreuthi Ünnepi Játékok állandó koreográfusa. 1991. nyarán szabadfoglalkozású művész lett, s 1992-ig a jeruzsálemi Rubin Akadémia balettmestere és koreográfusa. 1993-tól Bécsben, Párizsban és Sydneyben volt vendégkoreográfus. 1996-ban megalapította a Magyar Fesztivál Balettet. Liszt–Xenakisz–Sosztakovics–Markó: Jézus az ember fia című balettje címszerepét maga alakította, 2005-ben.
Markó Iván a művész
Nem csak egyedi és utánozhatatlan táncstílusával, hanem rendíthetetlen hitével is megajándékozta társulatait, tanítványait és barátait. Számára a balett az élet, és egy olyan kifejezőeszköz, ami által el tudta mondani gondolatait. Míves koreográfiái egészen a világhírig repítették. Kedvenc gondolatai közé tartozik, amihez mindig is tartotta magát, hogy nagyot kell álmodni! Egyszer megkérdezték tőle, hogy mennyit szokott táncolni, mire a válasz, „24 órát naponta”. Nem csak ébren, de még álmában is csak a tánc, ami leköti minden gondolatát.
Markó Iván díjai és elismerései: Érdemes művész (1981), Kossuth-díj (1983), SZOT-díj (1985), Hűségdíj – Bayreuthi Ünnepi Játékok (1994, 1999), Örökös tag a Halhatatlanok Társulatában (2005), A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2007) – több évtizedes, külföldön is nagyra becsült művészi pályája elismeréseként, Jeruzsálem-díj (2007), Radnóti Miklós antirasszista díj (2007), Balassagyarmat díszpolgára (2007), Prima Primissima díj (2008) – Magyar színház- és filmművészet kategóriában.
Szerző: Budafoki Tamás
Fotó: wikipédi.org