1961. április 12-én indult útjára Jurij Gagarin, az első ember az űrbe, és azóta számos kollégája követte. Számunkra a legemlékezetesebb mégis Farkas Bertalan, az egyetlen magyar űrhajós, aki 1980.május 26-án indult a világűrbe a szovjet Szojuz-36 fedélzetén.
Pár évtizeddel később már nem csak a hivatásos orosz, amerikai és kínai űrhajósok jutnak el az űrbe, hanem már űrturisták is szemlélhetik a távolból a Földet. Az első űrturistát, az amerikai Dennis Tito amerikai üzletembert, aki 2001-ben nyolc napot töltött az űrállomáson 20 millió dollárért, napjainkig számos civil követte. Köztük a magyar származású Charles Simonyi amerikai szoftverfejlesztő és üzletember, aki kétszer is megjárta a kozmoszt. Elon Musk űrkutató-vállalata, a SpaceX 2021 szeptemberében pedig kilőtte a kizárólag fizetős űrturistákat szállító űrhajót.
Focistának készült
A 72 éves Farkas Bertalan nem űrhajósnak készült, hanem focistának.
A kis Berci 4-5 éves korában focista akart lenni, annyira elbűvölte a szabocs-Szatmár megyei falu, Gyulaháza két bőrből készült focilabdája. Szerencsés volt, keresztapja megajándékozta eggyel, a születésnapján, innetől pedig egyenes út vezetett a focipályára.Tehetségére középiskolás korában figyeltek fel szülőfalujában, és 16 évesen bekerült a felnőttek közé.
Megtetszett neki a repülés
Ám időközben megismerkedett a repüléssel és elhatározta, hogy Repülőtiszti Főiskolára jelentkezik. Az iskola elvégzése után 1978-ban önként jelentkezett űrhajósnak. A legnagyobb titokban tartott egyéves kiképzés után 1980-ban a Szojuz–36űrhajó fedélzetén elindult a világűrbe, ahol 8 napig tartózkodott és a feladatait sikeresen végezte el. Élőben is bejelentkezett az űrállomás fedélzetéről, először hallatszott magyar beszéd a kozmoszban.
Nemzeti hős lett
Miután visszatért a Földre Magyar Népköztársaság Hőse és a Magyar Népköztársaság Űrhajósa kitüntetésben részesült. Hazatérte után mindenki kiváncsi volt a történeteire, bejárta a világot és csak mesélt és mesélt. Szívesen osztotta volna meg tapasztalatait egy újabb magyar űrhajóssal is, ám második magyar űrhajóst a mai napig nem képeztek. Néha arra gondol, hogy talán az egyik kisunokája követi, így a szintén Bertalan nevet viselő kisfiú már kapott egy szkafandert, hátha ő is célba veszi a csillagokat.
Az általa viselt szkafandert Közlekedési Múzeumban állították ki 1982-ben.
Egykori űrhajóstársa, Valerij Kubaszov szovjet űrhajós 2014-ban 79 évesen korában hunyt el.
Az évtizedek óta bajuszt viselő Barci mai napig az űrhajózással és űrkutatással foglalkozik, meghívásoknak tesz eleget a világ minden táján.
Bolygót neveztek el róla
Nevét a 240757 Farkasbercikisbolygó őrzi, melyetSárneczky Krisztiánfedezett fel 2005. május 26-án.
Az Eau de Parfum egyik legfontosabb jellemzője a magas parfümolaj-koncentráció, amely általában 15-20 százalék között mozog. Ez az összetevő garantálja, hogy az illat hosszabb ideig marad a bőrön, mint más illatok, például az Eau de Toilette. Az Eau de Parfum illatok mélysége és komplexitása egyedülálló, mivel több rétegben bontakoznak ki, és az idő múlásával változnak.
Versenyt futnak az online randialkalmazások a mesterséges intelligencia-alapú asszisztensek fejlesztésében, amely a Z-generáció frusztált tagjait segítené a romantikus beszélgetésekben.