A körhinta szédületes élmény, mely a gyerekkor meghatározó szórakozása. Felülni egy űrhajóra, meglovagolni a pacit, vezetni egy mozdonyt, vagy éppen tűzoltós autóban száguldozni körbe -körbe – ez álmaink megvalósulása. Egy olyan örömteli szórakozás, melyben megélhetjük vágyainkat. A fiúk lehetnek hős katonák a páncélos tankban, a lányok pedig királynők egy hintó ringásában.
A körhinta kicsiké – nagyoké és az enyém
A körhinta valójában mindenkié, én még most is szívesen felülnék egy sárkány hátára, aminek szemei néha vörösen sziporkáznak, vagy odaállnék egy hajó kormánya mögé felemelt fejjel, belenézve a szélbe azt kurjantva: Előre! Mindeközben csak megyünk körbe, és nem csak az én kacajom hangzik fel, hanem a felhőtlen gyerekzsivaj, mert ott és akkor gy függőleges tengely körül forgó emelvény, melyre láncos üléseket vagy falovakat, kocsikat szerelnek.
A körhintázás már sajnos kissé megkopott. Régi fényét elhomályosítják a modern vidámparkok, felturbózott high-tech impressziói. Viszont az igazi, az eredeti, a maga egyszerűségében mégis tökéletes körhinta életre szóló víg pillanatokat varázsol életünkben. Mára leginkább különféle alkalmak, ünnepek, búcsúk, falunapok elmaradhatatlan kelléke. Mikor összegyűlnek az emberek és a vattacukor illata rózsaszín mosolyt csal az arcukra, a sült kolbász csalogató sercegése, az árusok rikkantása, gyerekzsivajjal keveredik. Ilyenkor biztosak lehetünk abban, hogy találunk körhintát. Ezeken a napokon boldogan szippantjuk magunkba a közösségi élményeket, s szemünk elé tárul egy másik világ. Megszabadulunk a hétköznapoktól, a legkisebbek csattogós lepkékkel futkározhatnak, nyalókát szopogatnak, színes léggömbök pukkadnak el, vagy büszkén tovaszállnak az ég felé. Néhány mutatványos ámulatba ejtő ügyességgel dobálja a labdát, népi hagyományok, tárgyak kelnek életre, és az utcazenészek dallamok hullámain ringatják az embereket. A tömegben láthatunk szerelmespárokat egymásba gabalyodva, nevetgélő fiatalokat, pletykázó időseket, és önfeledten szórakozó családokat. Amott egy céllövölde, arrébb egy dodzsem – és igen – ott van a körhinta!
Mit jelent ez a játék
A körhinta, vagy ringlispíl, egy vidámparkokban, vásárokban használatos szórakoztató játékszer. A szerkezet egy függőleges tengely körül forgó emelvény, melyre láncos üléseket vagy falovakat, kocsikat szerelnek. Az emberek az ülésekben – vagy a falovon ülve – együtt forognak a szerkezettel. Rengeteg félét készítenek belőle, egészen a kisgyerekek által használható lassan forgó típusokon át, a felnőttek számára alkalmatos szerkezetekig.
Érdekesség: A legtöbb körhinta Európában és Amerikában az óramutató járásával ellentétesen forog. Nagy-Britanniában a körhinták az óramutató járásával megegyező irányban forognak.
A körhinta történeleme
Az elmélet szerint az első körhintát arabok készítették, furcsa, hogy elméletileg felnőttek szórakoztatására. Érdekesség, hogy a körhintához hasonló szerkezeteket Franciaországban a lovaglás gyakorlására alkalmaztak. Fából készült kifaragott lovakon katonák gyakorlatoztak, később már a szórakozás kedvéért is használták. Ekkor még a kezdetleges emelvényeket szolgák húzták körbe-körbe.
Az elmélet szerint a körhinta elődjét a 18. században egy francia játékkészítő alkotta meg, amire ugyancsak fából készült lovakat helyeztek. Ekkor még emberi erővel forgatták. Ez az egyszerű szórakozás részesévé vált a piactereknek, a mutatványosok, és utazó cirkuszok világának, és elég gyorsan el is terjedt a világban. Amerikában 1880. és 1930. között váltak népszerűvé. Michael Dentzel – egy német származású, Philadelphiában élő amerikai bevándorló forradalmasította a körhintát, mikor 1814 -ben gőz- vagy lóerővel megmozgatott forgó szerkezeteket kezdett el gyártani. A körhinták evolúciója a vidámparkok megjelenésével felgyorsult, és már gépek forgatták őket, 1898 -ban, Amerikában. A körhintát Európában a 19. században készítették, gyerekek számára.
Játék-szenvedély – Szemenyei János a színházról és a sakkról
Balatoni szórakozás, kicsit másképp! 5. rész – Lillalulla, falusi vendégasztal és gasztroporta