“Adjanak Nobel-díjat ennek a nőnek!”
A kijelentést Richard Dawkins evolúcióbiológus egy Twitter-üzenetben tette közzé, ugyanis szerinte Karikó Katalin, a BioNTech magyar alelnökének munkássága a koronavírus vakcina kifejlesztéséért megérdemli ezt az elismerést, a Nobel-díjat.
Karikó Katalin Drew Weismann-nal együtt dolgozta ki a mostani koronavírus-vakcinák alapját, az úgynevezett hírvivő mRNS-t. Módszerüknek az a lényege, hogy a vakcina nem DNS-alapú, hanem a módosított, hírvivő mRNS-t használja fel. A fehérjét kódoló, szintetikusan készített génből két óra alatt elkészíthető a módosított mRNS, amely aztán a szervezetbe bejuttatva működésbe lép.
Karikó Katalin Kisújszállásról származik, de Szegeden végzett 1978-ban a JATE biológus szakán. 1985-ig dolgozott a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, ahol 1985-ig dolgozott, miután létszámcsökkentés miatt a születésnapján elküldték.
A Fókusznak úgy nyilatkozott, hogy azt gondolták, hogy amin dologzik, az egy zsákutca és soha semmire nem fog vezetni. A beadott pályázatait mind elutasították, hogy az mRNS-semmire nem való, és nem lesz semmiféle gyógyszer gyártására alkalmas.
Több nyugati egyetemre is próbált jelentkezni, de végül az Egyesült Államokban talál állás. A philadephiai Temple Egyetem kínált neki ösztöndíj nélkül pozíciót, így oda indult férjével és kislányával, akinek a játékmackójába varrták be az illegálisan átváltott 800 dollárt, amit a Ladájukért kaptak. A hazai munkafeltételektől teljesen eltérő módon, nagyon sokat dolgozott, ugyanis az állásuk főleg attól függött, milyen eredményeket produkáltak