spot_imgspot_img
spot_img

Joghurt, mint terápiás eszköz – Sztamen Grigorov felfedezése

-

Article Top Ad (AdSense)

Egy olyan egyszerű dologról, mint a joghurt, nem gondolnánk, hogy életeket menthet. A bolgár származású Sztamen Grigorov azonban szó szerint meglátott benne valamit, amit más addig nem.

A bolgár joghurt

Bolgár felmenőim miatt sokáig nem kérdőjeleztem meg az étkezési szokásainkat. Teljesen magától értetődő volt, hogy minden egyes étkezésnél előkerül valamennyi joghurt. Nyáron alig várjuk, hogy hűsítő sós levest készítsünk belőle, aztán desszertnek ott van a krémes, joghurt alapú fagylalt. Főételek, tészták, de tulajdonképpen minden mellett elfér egy kis joghurt. Már csak ezt visszaolvasva is megmosolyogtat az, hogy nem tűnt fel, hogy a bolgárok ekkorra mennyiségben fogyasztják ezt, a valójában igen jótékony hatású tejterméket. De miért olyan különleges? Sztamen Grigorov, bolgár orvos és mikrobiológus volt az első, aki ennek utánajárt és emberek gyógyított meg a felfedezésével.

Grigorov egy picike bolgár faluban, Sztuden Izvorban született 1878. október 27-én és valószínűleg az ő mindennapjainak is részévé vált a joghurtfogyasztás. Mivel már fiatalon érdekelték a tudományok, senki nem lepődött meg azon, hogy ambíciói először Franciaországba csábították, ahol természettudományokat, majd Svájcba, ahol orvostudományt tanult. A kettő kombinációja és felesége teremtette meg sikerének alapjait.

Fotó: shutterstock

A nagy felfedezés

Grigorov tanulmányai során többször hazalátogatott. Egyik alkalommal állítólag a felesége bolgár joghurtot ajándékozott neki, hogy majd, ha megint elutazik, akkor az idegen tájakon legyen valami ismerős is a férjénél. Mindössze 27 éves volt, amikor a Léon Massol mikrobiológiai laboratóriumában górcső alá vette a Bugáriából hozott joghurtot és felfedezte, hogy a tej joghurttá válásáért egy bizonyos bacillustörzs felelős, amit nem saját magáról, pusztán a származásáról, Lactobacillus bulgaricusnak nevezett el. Ez miért akkora felfedezés?

A továbbiakban képes volt rá, hogy a joghurt gyógyhatását vizsgálja. Felfedezte, hogy terápiás eszközként lehet használni, hiszen B1, B2, C, A, D, E, PP, B12-vitamintartalmának köszönhetően segít a fül-orr-gégészeti szindrómákon, gyomorbántalmakon, fekélyeken, nőgyógyászati problémákon, de a legnagyobb felfedezése, hogy még a tuberkulózison is segít!

1906-ban a párizsi La Presse Médicale folyóiratban részletesen kifejtette a tuberkulózis lehetséges ellenszerét. Egy sikeres kezelést demonstrált penicillingombával, 20 évvel a penicillin felfedezése előtt! Bebizonyította, hogy a penészgomba alkalmazása gyógyító hatással van a tuberkulózisos betegekre.

Fotó: Sztamen Grigorov_thesite.bg

Közbeszólt a háború

Kutatásait azonban fel kellett függesztenie a balkáni, majd az első világháború miatt, ahol élesben, nyomás alatt továbbra is gyakorolta az orvostudományt. Óriási szolgálatot tett népének, amikor az első világháború alatt sikeresen elfojtott egy kolerajárványt, ami felbecsülhetetlen vesztességet okozhatott volna. Bátorságáért aranyéremmel tüntette ki a Vöröskereszt.

A háború után visszatért a kutatásaihoz és tovább dolgozott a tuberkulózis gyógymódján, ami cura bulgara, azaz bolgár gyógymód néven híresült el a szakmában.

Sztamen Grigorov, aki 1945-ben ugyanazon a napon hunyt el, amelyiken megszületett, egy egészen egyszerűnek és érdektelennek tűnő dologtól, a joghurt tanulmányozásától eljutott emberek életének megmentésééig. A tiszteletére egy páratlan joghurtmúzeumot állítottak Bulgáriában, a szülőfalujában.

 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!