Miért érzünk gyakran bűntudatot, ha betegek vagyunk, és hogy lehet ezt feloldani? Miként termelhetnek újabb aggodalmakat a divatos diéták, a „mentes” étkezés és a boldogságtréningek? Hogyan befolyásolja a testképünk az önértékelésünket? Prof. Dr. Csabai Márta többek közt ezekre is keresi a választ Aggódó testünk című új könyvében.
Szorongás és testi tünetek
Ha te is hiszel abban és tapasztaltad is, hogy a benned lezajló lelki folyamatról a tested is küld üzeneteket, akkor ez a könyv sok kérdésedre választ adhat. A globalizáció és az információs társadalom hatására már jó ideje velünk van az általános elbizonytalanodás, de a koronavírus-járvány, a klímaválság és a háború fenyegetése miatt az elmúlt időszakban különösen felerősödtek a szorongásaink. Egzisztenciális félelmeink érzéseinkben is tükröződnek: aggódunk, hogy miként tudjuk megőrizni az egészségünket, biztonságosak-e az élelmiszereink, tudjuk-e kontrollálni a stresszt, a betegséget, megfelelő tájékoztatást kapunk-e a gyógyszerek kockázatairól. Mindez jelentős hatást gyakorol a viselkedésünkre, egészségünket védő vagy károsító szokásaink és függőségeink kialakulására is.
Csabai Márta, a hazai egészségpszichológia meghatározó személyisége nemzetközi kutatások, társadalmi-kulturális példák, továbbá média- és internetes tartalmak pszichológiai elemzése alapján feltárja, hogyan kezeljük egészségünkkel és testünkkel kapcsolatos félelmeinket, szorongásainkat. A kötet megerősít minket abban, hogy nem vagyunk egyedül kérdéseinkkel, aggodalmainkkal, a társadalmi és pszichológiai összefüggések megértése, a felvázolt megoldások pedig közelebb visznek testi-lelki biztonságunk megtalálásához.
A szerzőről
Prof. Dr. Csabai Márta a Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológiai Intézetének egyetemi tanára. A hazai egészségpszichológia egyik meghatározó személyisége. Három évtizede vesz részt a felsőoktatásban, kutatásban és az egészségügyi ellátásban. A Gyógyító Nőkért Alapítvány alapítója és aktív munkatársa. Húsz könyvet szerkesztett és írt önállóan vagy társszerzőkkel, melyek az egészségpszichológia, a gyógyító kapcsolat és kommunikáció, a testreprezentációk és a pszichoszomatika társadalomlélektana témáival kapcsolatban jelentek meg. Ismeretterjesztő kisfilmek, oktató szoftverek készítésében is részt vesz. Könyvei közül az Egészség betegség, gyógyítás című kötetet a Springer Orvosi Kiadó nívódíjával, az Eset – történet ‒ A klinikai mesétől az esetbankig című könyvet a Magyar Pszichiátriai Társaság Nyírő Gyula díjával tüntették ki.
Az Aggódó testünk könyvbe itt tudsz beleolvasni: beleolvasó
Kapcsolódó cikkeink hasonló témában:
A családtól örökül kapott emlékek, traumák felismeréséről és kezeléséről