Nemzeti ünnepünkön országszerte felvonulásokkal, beszédekkel, rendezvényekkel emlékezünk meg azokról, akik nagyon sokat tettek népünk szabadságáért. Kiváncsiak voltunk rá, hogyan ünnepelte nagyszüleink generációja az 1848-as forradalom hőset, erről hoztunk egy nosztalgikus galériát.
Ünnepi felvonulás 1947-ből
Budapest V. kerületében, a Kossuth Lajos téren zajlik a felvonulás, a háttérben a Földművelésügyi Minisztérium látható.
Ünnepi beszéd 1947-ből
A kép a Kossuth Lajos téren készült, a megemlékezés díszvendégei kaptak helyet a Parlament előtt. A háttérben a forradalom egyik jelképének, Petőfi Sándornak a képe látható.
Fiatalok ünneplik a szabadságot – 1950
Jó volt a hangulat 72 éve a Petőfi téren, zeneszóval vonuló fiatalok ünnepelték a forradalom hőseit.
Megemlékezés a Nemzeti Múzeumnál – 1952
Hatalmas tömeg gyűlt össze a Múzeumkertben a március 15-ei ünnepségen. A Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőjéről láthatunk rá a résztvevőkre.
A szabadság ünnepe Monoron – 1970
Monoron a Kossuth Lajos utcában zajlik a megemlékezés, háttérben a református templom. A forradalmi ifjúsági napok megnyitó ünnepsége március idusán Kossuth Lajos mellszobránál.
Március 15-ei ünnepség – 1980
Felvonulók a Múzeum körúton, háttérben a Magyar Nemzeti Múzeum látható.
Pákh Tibor – 1988
Pákh Tibor az ’56-os szabadságharcos beszédet mond a Bem József téren. A felvétel a demokratikus ellenzék március 15-i megemlékezéssel egybekötött tüntetésén készült.
A Petőfi szobornál – 1989
Megemlékezők a Petőfi téren, ahol 1989-ben egyben békés tüntetés is zajlott. A résztvevők virágot helyeznek a Petőfi szobor talapzatára.
Nemzeti ünnep már színesben – 1989
Megemlékezés 1989. március 15-én a Kossuth Lajos téren. Szemben az Igazságügyi Palota, ami ekkor egyben a Néprajzi Múzeum és az MSZMP Párttörténeti Intézete is volt.
Fotó 1990-ből
Március 15-i megemlékezés résztvevőit láthatjuk a Petőfi téren 1990. március 15-én.
Forrás: Fortepan