spot_img
spot_img
spot_img

Így erősítsd az immunrendszered!

-

Article Top Ad (AdSense)

A koronavírus-járvány ilyen mértékű terjedésének fenyegetettségében bizony sokkal jobban oda kell figyelni az immunrendszerünkre. Az egészség megfizethetetlen és pótolhatatlan, így ezt a pár dolgot szívleld meg! Bár sajnos a vírus ellen még nincs csodaszer, az immunrendszered erősítésének érdekében ezeket megteheted.

Védelmi rendszerünk

Az immunrendszer az emberi test legösszetettebb rendszere. A sejtek és szövetek hatalmas hálózata állandóan figyeli a betolakodókat, és ha ellenséget észlel, komplex támadásba lendül ellenük. Az immunrendszer tehát az egész szervezetet átszövi, sokféle sejtből, szervből, fehérjéből és szövetből épül fel. Egy interaktív hálózat, amely a szervezetet védi a vírusoktól, baktériumoktól, idegen anyagtól.

Sokat hallott, de megunhatatlan aranyszabályok, amiket muszáj hangsúlyozni:

  • Fontos a rendszeres mozgás, akár otthoni rövid torna, vagy friss levegőn történő séta
  • Feldolgozott élelmiszerek, instant levesek, főzelékek, cukros, túl sós, előre csomagolt, vagy gyorséttermi „műételek” kerülés
  • Egy egészséges étrend kialakítása, melyben kapjanak előkelő helyet a friss zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok és halak
  • Legjobb a C-vitamin bevitelt friss gyümölcsökkel és zöldségekkel biztosítani, de ebben az időszakban szükség van kiegészítésre. A hivatalos ajánlás napi maximum 2000 milligramm egészséges felnőttek esetében, ahogyan az a BENU Gyógyszertárak honlapján is olvasható
kép: pixabay.com

Megszívlelendő tanácsok:

Igyál elég vizet!

Könnyű elfeledkezni a megfelelő folyadékmennyiség beviteléről a napi események forgatagában, ám most, hogy az életritmusunk is megváltozott, koncentráltabban figyelhetünk a vízfogyasztásra.

Nem a szénsavas üdítők, és nem a kávé, hanem víz „mossa ki” a szervezetünkből a salakanyagokat, és segít a megfelelő szinten tartani sejtjeink anyagcsere folyamatait. Ezt mindig tarts szem előtt! Azzal, hogy megittál egy csésze kávét, vagy egy nagy pohár szörpöt, nem váltottad ki a vizet. A National Academies of Sciences a nők számára körülbelül 2,7 liter mennyiségű vizet javasol naponta, amelyet az elfogyasztott ételekből és italokból kell összeadni, férfiak számára pedig 3,7 litert, tudhatjuk meg a hazipatika.hu oldalról.

 

Minőségi alvás

Életünk jelentős részét alvással töltjük, hiszen a szervezetnek, az agynak szüksége van regenerálódásra, és persze a léleknek is. Az Alvás Világnapja minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget megelőző péntekre esik. Pár éve ez volt a világnap szlogenje valahogyan így hangzik magyarul: „a pihentető mély alvás gyümölcse az egészséges és boldog élet”. Ez sokat elárul arról, hogy mekkora jelentősége van a minőségi alvásnak.

A jó alvás a REM fázis teljes alvásidőhöz viszonyított arányán múlik (a REM vagy Rapid Eye Movement) minél magasabb ez az érték, annál kipihentebbnek érzed magad.

Az alvászavar sokakat érint, de a megszüntetése nem feltétlenül igényel orvosi beavatkozást. Tudatos stratégiával, életmódváltással dolgozhatunk a problémán. Sok jól működő praktika létezik, melyek betartása megkönnyítheti az elalvást és elősegítheti a nyugodtabb éjszakai pihenést. Például a sötét, csendes szoba, kényelmes matrac, rendszeres lefekvési és felkelési idő, rendszeres napközbeni testmozgás, esti órákban a nehéz ételek, koffein és alkohol elkerülése.

kép: pexels.com

 

Bélben az egészség!

A legtöbb védekezésért felelős sejt a belekben található meg, ahol rengeteg mikroorganizmus él. Az immunrendszer feladata, hogy ezek közt megkülönböztesse a jó és a rossz, illetve az idegeneket, majd leküzdje az ártalmasakat, figyelve arra, hogy a jók ne sérüljenek. Az emésztőrendszered egészségi állapota rendkívüli mértékben kihat a szervezeted védekező rendszerének állapotára, sőt, a hangulatodra is!

Tudjuk, hogy könnyű mondani, és azt javasolni, hogy űzzük el a stresszt, mivel a stresszt sajnos nem lehet csak úgy kiiktatni, eltüntetni! Tisztában vagyunk ezzel, viszont létszükséglet találni valami olyan cselekvést, meditációs formát, stresszűző tevékenységet, ami kikapcsol, és kidobálja az agyunkból a sok felesleges spamet. Van egy nagyon ütős érvünk, miért próbálj meg valóban nekiállni foglalkozni ezzel a kínos és nehéz kérdéssel. Ez a fentebb leírtakhoz, a bélműködéshez is szorosan kapcsolódik.

A baktériumkutatók szerint a stressz nem „higiénikus”, vagyis megváltozott körülmények között (feldúlt lelkiállapot, idegeskedés) a bélben más baktériumok maradnak életben, mint a nyugodtabb időkben. A stressz mondhatni megváltoztatja has „időjárását”. A belek bizony szólnak, jeleznek, stressz esetén beleszólnak az érzéseinkbe, kedélyállapotunkba, és döntéseinkbe is.

kép: pixabay.com

 

Gyömbért a teába!

A gyömbér segít megakadályozni a szervekben a toxinok felhalmozódását, megtisztítja a nyirokrendszert, azaz a szövetek és szervek hálózatát, amely segít megszabadulni a sejtanyagcsere hulladékától, és egyéb nem kívánt anyagoktól. A gyömbér gyökere immuntámogató és a gyulladáscsökkentő hatása miatt kincset ér a konyhába. Egy kb 4cm-es gyömbért hámozás után vékony darabokra szeletelve dobd bele egy kancsóba, majd önts le felforralt teavízzel, kb 30-40 percre hagyd is benne ázni a darabkákat. A gyömbéres teát mézzel is felturbózhatod!

kép: unsplash.com

 

Csodálatos kasvirág

Légúti megbetegedések utáni regenerálódásban és a megbetegedés megelőzésében is fontos szerepet játszik ez az immunerősítő gyógynövény. A kasvirágot (Echinacea purpurea) Észak-Amerika őslakosai évszázadok óta használták már, mire a hivatalos gyógyászatban ismertté vált. A bíbor kasvirág gyökere és virágzó hajtásai értékes hatóanyagokat tartalmaznak: cikóriasavat, alkilamidokat, poliszacharidokat, illóolajat, flavonoidokat és poliacetiléneket. A növényből készült termékeket elsősorban a téli megfázásos megbetegedések megelőzésére és gyógyítására, az influenza, a felső légúti betegségek kezelésére használhatjuk, immunstimuláló hatása van.

 

Ha a testi és lelki egészség témában még olvasnál, ezeket a cikkeinket is Neked ajánljuk:

5 gyógytea, amelyre az immunrendszerednek most nagy szüksége van

5 fontos dolog, amit a mindfulness megtaníthat neked

 

 

FRISS CIKKEINK

Női téli csizmák – milyen fazonok divatosak ebben a szezonban?

A hideg évszak beköszöntével a megfelelő lábbeli nemcsak praktikus kiegészítő, hanem a téli öltözék egyik központi eleme is. Az aktuális divat sokszínűsége lehetővé teszi, hogy mindenki megtalálja a stílusának és igényeinek leginkább megfelelő csizmát. Idén a női téli csizmák divatja az elegancia és a kényelem tökéletes egyensúlyára helyezi a hangsúlyt.

Hótaposók – megbízható cipők a család minden tagjának a zord időben

Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, a megfelelő lábbeli kiválasztása kulcsfontosságúvá válik kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Nem csupán a fagyos időjárás és a csúszós utcák jelenthetnek kihívást, de a latyak, a hó vagy az eső is megnehezítheti a mindennapos közlekedést. Ilyenkor jön jól egy strapabíró, meleg és vízlepergető cipő, amelyben nem csak biztonságosan járhatunk, de a komfortérzetünk is megmaradhat. A hótaposók pont ezt a célt szolgálják: a család minden tagja számára ideális megoldást kínálnak.

Tökéletes ajándékötletek kisbabáknak

Az ajándékozás mindig öröm, de ha kisbabáknak vagy friss szülőknek keresel ajándékot, a praktikum és az esztétika egyaránt fontos szempont. Ebben a különleges időszakban az életüket megkönnyítő, a baba kényelmét és fejlődését támogató ajándékok igazán értékesek. Íme néhány ötlet, amelyek garantáltan mosolyt csalnak minden családtag arcára.

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!