spot_imgspot_img
spot_img

40 napra búcsúzhatunk a hústól

-

Article Top Ad (AdSense)

Manapság már sokak húsmentes táplálkozási formát folytatnak, de a nagy többség még mindig rajong érte. Minden évben eljön a húshagyókedd, mely a keresztény hagyományok szerint az utolsó olyan nap, amikor a nagyböjt előtt fogyaszthatunk húst. A következő naptól, hamvazószerdától, nélkülözni kell 40 napon át ezt a táplálékot.

Fotó: Pixabay

Ünnepek, szokások – erre az időszakra a világból

Ezen a napon még „kibulizhatjuk” magunkat, mivel nem csak a hús elhagyásának első napja, hanem a farsang utolsó napját is jelenti. Sok helyen a világban, így hazánkban is felvonulásokat, karneválokat szerveznek ilyenkor. A három legismertebb a híres neves velencei karnevál, amelynek a húshagyókedd az utolsó napja, és a New Orleans -i karnevál, Amerika talán legrégebbi felvonulása. A riói karnevál ugyancsak húshagyó keddig tart, amit már 1928 óta tartanak. Kétségtelenül a legtöbben a szambatáncosok felvonulására kíváncsiak, amit milliók követnek világszerte.

Fotó: Pixabay

Érdekesség, hogy Nagy-Britanniában Palacsinta Nap -ként is emlegetik. Ez abból ered, hogy a nagyböjt előtti napon elhasználták a még megmaradt zsírt és tojást, méghozzá a legkézenfekvőbb módon, palacsintát sütöttek belőle. Ehhez kapcsolódva megrendezik a palacsinta-futást, melynek nem a sportesemény jellege a lényeg, hanem az, hogy a résztvevők minél viccesebb jelmezekben fussák le a távot.

Franciaországban úgy is hívják, hogy „Kövér Kedd” vagy „Zsíros Kedd”. Már a nevéből is gyanítható, hogy ilyenkor a zsíros, cupákos, kiadós ételek fogyasztása történik. Náluk is hagyomány a palacsinta falás. A lényeg, hogy a nagyböjt előtt az összes tilalom alá eső ételt, lehetőleg nagy mennyiségben, el kell fogyasztani.

Fotó: Pixabay

Izlandon kihagyják a farsangot, de a húshagyókedd előtt és alatt, náluk szokás a mértéktelen étkezés. Mivel feléjük az időjárás ilyenkor még köszönőfélben sincs a tavasszal, a mulatozások helyett inkább a „zabálásra” koncentrálnak. A böjt önmérséklet tartását próbálják kiegyensúlyozni. Fontos a szokás rendszerükben a fánk, a húsos sárgaborsóból ragu, a gyerekek pedig beöltözve, édességekért járják körbe az üzleteket, és a szomszédságot.

Német fesztiválok böjt előtti kelléke a nagy mennyiségű kolbász evésben nyilvánul meg. Ennek elég szerteágazó szokásai vannak náluk tartományonként is. Ízben, méretben, és a hozzá adott kiegészítőkben teljesen eltérő, de a lényeg a kolbászon van minden esetben.

Fotó: Pixabay

Húshagyás hazánkban is

Nálunk is jó néhány szokás kapcsolódik ehhez a naphoz. Ugyancsak a farsangi szezon befejezését jelenti. Kapcsolódik a „farsang farkához” – a böjt kezdetéhez. A karneváli hangulat miatt a húshagyókedd a többi egyházi ünnephez képes mondhatni vidám szokásrendszerek mentén élhető meg.

  • Időjárásjóslás. A húshagyó kedden a gazdák próbálták megjósolni az eljövendő időszak időjárását. Ha húshagyó kedden csillagos az ég, akkor a jószág fiadzik, sok tojást tojnak a tyúkok. Fűzfavesszőt kötöttek a nyakukba, hogy a földek sokat teremjenek, és mentesek legyenek a kártevőktől.
  • Az eső jelentősége, ha húshagyó kedden megfelelő az égi áldás, bőséges kukorica termésre lehet számítani nyáron.
  • Maskurázás, mely a gyerekek jelmezes édesség kéregétésében nyilvánul meg, főként Zala Vármegyében jellegzetes.
  • Szalmabáb -égetés a tél temetésének jelképe. Ezzel búcsúztatják a rideg, hideg világot, az égetés fényével várva a tavasz eljövetelét. Fontos szokás volt a bő termés megidézésére.
  • Sradózás – a legények szalonnát, kolbászt gyűjtenek házról házra járva, amit később nyársra húznak és elfogyasztanak. A lakoma közben történik a legény- és leányavatás.
  • Busójárás – tavaszváró, téltemető népszokás. Mohácson és környékén élők farsangi maszkos alakoskodásából fakadó néphagyomány. 2009-től szerepel az UNESCO szellemi örökség reprezentatív listáján is, hungarikumnak számít.
Fotó: Pixabay

A húshagyókedd tipikus ételei

Leginkább az a lényeg, hogy legyen benne hús, és minél laktatóbb legyen. Ilyenkor általában jó nagy lakomákat rendeznek. Ezen a napon még ki lehet használni a hús kedvelőinek a fogyasztás minden örömét. Tipikus a disznóhús, tepertő, kolbász, káposzta, kocsonya, pogácsa, és természetesen a farsangi fánk, ha valaki attól érzi jól magát, ha húst fogyaszthat. Érdemes erre a napra egy jó rántott szeletet, pörköltet, csülkös pacalt, paradicsomos húsgombócot, karajt rántva, sütve, töltve, egyben vagy rakottan, csirkét, pulykát fogyasztani. Grillezzünk meg bármit, és akármit, minek húsának jól áll a füstös íz, együnk vadat, de nem halat, bár az is mennyei falat. Remek lehet a tányéron egy sajttal, sonkával töltött pulykamell, egy mustáros csirkeragu, vagy egy tepsiben sült, vörösbabos oldalas.

Fotó: Pixabay

Semmiképp ne feledje senki ezen a napon a fánkot, mely lehet kerek fánk, szögletes fánk, a hosszú fánk csörögefánk, gömbölyű fánk, lapos fánk, tömör fánk, lyukas fánk. Csomagolt fánk, friss fánk, egész fánk, megkezdett fánk, édes csokoládés fánk, lekváros fánk, mogyorós fánk, töltött és töltetlen fánk, porcukros fánk, és minden fánk, amit csak készítenek a világon. (Csukás István, köszönöm!)

Farsangi télűző hidegterápiás buli

Jókai Mór botrányos házasságai

 

 

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!