Akinek van kiskedvence, az tudja, hogy az éles, hirtelen hangokkal és fényekkel nincsenek kibékülve az állatok, főleg a kutyák és a macskák, így egy tűzijáték megtestesít mindent, amitől félhetnek. Az ő érdekükben készüljünk fel tudatosan a tűzijátékokra, tegyünk meg minden óvintézkedést! Hogyan?
Mit kezdjünk a megijedt háziállatokkal?
Mindenekelőtt, ha tehetjük, kerüljük el a tűzijátékot, akkor is, ha alapjáraton nyugodt természetű a kiskedvencünk. A hirtelen hangoktól és fényektől bármelyik állat bepánikolhat, agresszívvá válhat, elszökhet, ezért legjobb, ha otthon maradunk vele és egy zárt, minél jobban hangszigetelt helyen várjuk ki a tűzijáték végét.
Figyeljünk a saját reakciónkra is! Ne fordítsunk nagy figyelmet a tűzijátékra, ne hüledezzünk, próbáljunk nem izgulni, mert az állatok ezt megérzik. Maradjunk nyugodtak, erősítsük bennük a biztonságérzetet.
Az eseményhez egy pozitív élményt is párosíthatunk. A tűzijáték hallatán vegyük elő a kedvenc játékukat, adjunk nekik a legfinomabb falatokból, így a hangokról egy jó élmény fog eszükbe jutni!
Készüljünk fel a legrosszabbra!
Az óvintézkedések ellenére számításba kell vennünk a szökést. Előfordulhat, hogy nem mi, hanem valaki más fog rátalálni az elkóborolt kiskedvencünkre. Ilyenkor különösen fontos, hogy a beültetett mikrochip, ha van neki, regisztrálva legyen, mert a rajta lévő adatokkal tudják visszajuttatni hozzánk. Extra biztonság érdekében olyan nyakörvet vagy bilétát is rakhatunk rá még a tűzijáték kezdete előtt, amin szintén szerepelnek az elérhetőségeink.
Ha megtörtént a baj…
Szökés esetén azonnal vegyük fel a kapcsolatot a legközelebbi állatmenhellyel, az ebrendészeti teleppel (sintérekkel). Minden fontos információt adjunk le nekik, hogy pontosan honnan és mikor szökött el, hogyan néz ki a háziállatunk, mi a neve, mik az elérhetőségeink stb.
Használjuk ki a közösségi médiát is! Bátran kérjünk segítséget a Facebook-on és az Instagram-on. Több szem, többet lát!
Mit tegyünk, ha mi botlunk bele egy ismeretlen, elkóborolt háziállatba?
Értesítsünk egy állatmenhelyet. Ha tudnak, kijönnek hozzánk a helyszínre, de előfordulhat, hogy túlterheltség miatt nekünk kell a menhelyre kísérni az állatot. A további teendőket már ők intézik. Illetve most se feledkezzünk meg a közösségi média erejéről! Egy képpel ellátott poszt sokat segíthet!