Kohári Éva gluténmentes receptjeit rengeteget imádják, több mint 11.000 követője van a Gluténmentes Íz-lik nevű Facebook-oldalának. Lelkes követőivel rendszeresen megosztja legújabb finomságainak képeit, receptjeit, történetét. A gasztroblogger gyermekkori álma egy apró boltocska volt, tele különleges csokoládékkal, lekvárokkal. Egy apró kuckó, pici ajtóval, hatalmas felirattal: Íz-lik. Az álmok egyszer valóra válnak, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Éva virtuális konyhája nagy népszerűségnek örvend, és sokaknak segít ötleteivel. Kohári Évával beszélgettünk a lisztérzékenységről és a kreatív receptek ötleteinek megszületéséről.
– Sára lányod 5 éves kora óta cöliákiás, te pedig 2010 óta vagy gluténmentes diétán. Milyen alapvető szemléletbeli változást hozott ez az életedbe, életetekbe?
– A diagnózis után az egész addigi életünk megváltozott. Teljesen természetesen, maga a diagnózis először sokkolóan hatott a családra, de gyorsan tudatosítottuk magunkban, hogy kiderült Sára minden betegségnek az oka, így a diétával elindulhatunk a gyógyulás útján egy teljes értékű élet irányába. Egy hosszú tanulási folyamat vette kezdetét az egész család számára. Mindenkinek meg kellett tanulni, hogy mit szabad és mit nem. Én ekkor már gluténmentes diétán voltam, de magam miatt ebből nem csináltam nagy gondot. Sára is kapizsgálta, hogy anyának van amit szabad enni, van amit nem. Ő akkor még csak 5,5 éves volt, de rögtön megértette, ha tartja a diétát, nem lesz beteg. Elfogadta a diagnózist. Rengeteget beszélgettünk vele, kezdettől fogva bevontam a gluténmentes sütésbe, főzésbe. Megjegyezte, hogy innentől fogva csak azt eheti, amiről biztosan tudjuk, hogy gluténmentes, nem szabad idegen helyen enni, ételt elfogadni, vigyázni kell az oviban, nehogy morzsa kerüljön az ő ételébe, nem ehet bele más gyerekek nasijába sem.
Beletanultunk az előre tervezésbe: mi nem tudunk bárhol étkezni, ha éhesek leszünk. Így az egész napot előre tervezzük, visszük magunkkal az ételeket, desszertet, még a csokoládét is. Sokkal tudatosabbak lettünk a napi rutinokban, vásárláskor, a főzésben, sütésben. Ez persze sok plusz munkával járt és jár azóta is, de az egészségünk mindennél fontosabb.
– Az egyik mottód, hogy a lisztérzékenység nem probléma, gond, hanem megoldandó feladat. Mi a legelrettentőbb a kezdeti időszakban egy lisztérzékeny számára?
– Először is maga a diagnózis, hiszen egy gyógyíthatatlan betegségről van szó. Erre nincsen orvosság, kezelés, csak az élethosszig tartó diéta. Tudatosan érdemes erre gondolni és a szemünk előtt tartani, hogy bár gyógyíthatatlan a betegségünk, diétával abszolút teljes életet élhetünk. Ha nem társul mellé más betegség, nem kell gyógyszert szedni, folyamatosan orvoshoz járni, de persze évente egyszer azért érdemes kontrollra elmenni. Az ellenőrzéssel tudjuk nyomon követni, hogy a diétát helyesen tartjuk.
Ha túl vagyunk a diagnózis utáni első sokkon, akkor jön a tanulási folyamat: mit szabad enni, mi az, ami tilos. Szerencsére ma már rengeteg kész terméket találunk a boltokban, így a diagnózis után rögtön elkezdhetjük a diétát. Ha magunk szeretnénk otthon készíteni a gluténmentes péksüteményeket, süteményeket is, akkor az első vásárlás előtt mindenképp keressünk jól bevált, kipróbált recepteket, hiszen egy gluténmentes kenyér elkészítése nem annyira egyszerű, mint a hagyományos kenyéré. A szimpatikus receptben szereplő lisztet és egyéb hozzávalót vásároljuk meg és tartsuk be a recept minden lépését. Sokféle alaplisztet és lisztkeveréket találunk a boltok polcain, ezek használatát idővel mindenki meg tudja tanulni. A gyakorlott háziasszonyoknak is újra kell tanulni sütni, mivel a sikér nélküli lisztek teljesen másként viselkednek.
– Melyek azok az alapanyagok, lisztpótlók, amelyeket mindenképp be kell szerezni egy gluténmentes étrend kialakításához?
– Ez elég sok mindentől függ, de leginkább az határozza meg, hogy ki mekkora háztartást vezet és anyagilag mit engedhet meg a család magának. Sajnos a gluténmentes lisztkeverékek sokkal drágábbak, mint a hagyományos lisztek. A legolcsóbb gluténmentes lisztek a rizs- és a kukoricaliszt. A rizs abszolút semleges ízű, a színe megegyezik a búzaliszt színével és főzés során nagy hasznunkra van. A kukoricaliszt íze meghatározóbb, a színe sárga, de akit ez nem zavar, használhatja szintén eléggé sokrétűen.
Nálunk a főzési alapanyag a rizsliszt. Ezzel készítem a habarást, rántást, panírt. Azt szoktam mondani, hogy tökéletes minden olyan süteményhez, amit keverőgéppel keverünk. Ilyen pl. a piskóta, muffin, brownie, egyszerű kevert tészták. A linzer jellegű süteményekhez és a kelt tésztákhoz ennyire egyszerűen már nem használható önmagában, a hagyományos receptek alapján nem dolgozhatunk vele.
Ez a két liszten kívül is számos alternatív alap lisztet használhatunk, ilyen pl. a köles, a csicseriborsó, a hajdina, tápióka, de ezeknek mindnek van egy jellegzetes, meghatározó íze, amit vagy szeret valaki, vagy nem.
Számtalan lisztkeveréket tudunk vásárolni nagyobb áruházakban, bioboltokban, vagy ezeket meg tudjuk rendelni webáruházakból is. Vannak lisztkeverékek kifejeztetetten kelt tésztákhoz, péksüteményekhez, univerzális lisztek, amik jók sütéshez, főzéshez egyaránt.
A liszteken kívül igen nagy hasznát vehetjük az útifűmaghéjnak. Ezzel tudjuk pótolni a gluténmentes lisztekből hiányzó sikért, ami a tészta rugalmasságát adja. Fontos, hogy az élesztőtől kezdve, a pudingporon, kakaón át, minden alapanyag gluténmentes legyen. Az otthon található összes sütési, főzési alapanyagot alaposan át kell nézni, mert még a fűszerek is tartalmazhatnak glutént, nem beszélve a szószokról, mártásokról.
– Miről kell lemondania annak, aki gluténmentesen kíván étkezni?
– Minden olyan kész, félkész termékről, ami búzát, rozst, árpát és jelöletlen zabot tartalmaz, vagy olyan üzemben készült, ahol ezeket a gabonákat használjál. Ha mi magunk készítjük otthon az ételeket, süteményeket, akkor viszont szinte semmiről, hiszen mindent meg tudunk oldani gluténmentesen.
– A gluténmentes étrend egyfajta divat is lett mostanában. Ám annak, aki nem gluténérzékeny, egészséges, ha átáll erre a fajta étkezésre?
– Aki nem érzékeny a gluténre, annak sem lesz semmi egészségügyi problémája, ha nem fogyaszt búzát, rozst, árpát és jelöletlen zabot, hiszen ezeken a gabonákon kívül rengeteg értékes gabonát tudunk fogyasztani. Az viszont sajnos elég nagy tévhit, hogy a gluténmentes diéta fogyókúrás étrend. A legtöbb gluténmentes kész lisztkeverék keményítő, kukorica alapú, aminek nagyon magas a szénhidrát tartalma, ráadásul gyors felszívódású. Szerencsére egyre több teljes kiőrlésű, szénhidrátcsökkentett, lassú felszívódású lisztkeveréket is tudunk már vásárolni. A legfontosabb, mint minden más étkezésben is, a kiegyensúlyozott és mértékletes táplálkozás.
– Minden recept alkalmas arra, hogy gluténmentes változatra is áthangoljuk?
– Én inkább úgy fogalmaznék, hogy szinte minden receptet el tudunk készíteni gluténmentesen is. Van, amiben a lisztet egész egyszerűen lecserélhetjük gluténmentes lisztre, ilyenek az egyszerű kevert tésztás sütemények, de a legtöbb esetben a recepthez azért rendesen hozzá kell nyúlni. Pont ezért fontos, hogy egy kezdő diétázó megbízható gluténmentes recepttel dolgozzon.
– Hogyan kísérletezel a receptekkel? Honnan jönnek az ötletek?
– A legnagyobb inspirálóm a lányom. Általában ő álmodja meg az elkészítendő ételt, süteményt én pedig addig dolgozom rajta, míg tökéletes lesz. Én sokféle lisztkeveréket használok már igen sok éve, ezért eléggé érzem, hogy mit mivel tudok helyettesíteni, melyik liszthez nyúljak. Szerencsére ma már ritkán landol egy étel a kukában, de bizony vannak olyan receptek, amik sokadik nekifutásra lesznek csak tökéletesek. Én eléggé maximalista vagyok és nehezen engedek el egy-egy nem tökéletes végeredményt. A számomra tökéletesnek nyilvánított kifli receptje közel 4 év alatt született meg. Persze a 4 év alatt is ettünk kiflit, de mára már azt mondom, hogy a mi kiflik is pont olyan, mint a hagyományos.
Sárám nagyon szeret sütős, főzős videókat nézni egész kicsi kora óta, így az ötletek általában tőle származnak, nekem pedig „csak” mentesítenem kell a gluténtől, a 4,5 éves fiam miatt pedig a tejtől is. Soma nem gluténérzékeny, viszont ő tejfehérje allergiás már lassan 3 éve.
Itt tudod megnézni Kohári Éva oldalát és finom receptjeit: https://glutenmentesizlik.com/author/koharieva/
Itt pedig a Gluténmentes Íz-lik Facebook-oldalán is nézelődhetsz: https://www.facebook.com/Glut%C3%A9nmentes-%C3%8Dz-lik-2270915619615301
– Az ételek lefotózása is kreatív munka. Hogyan zajlik egy ételfotózás, esetleg a család segít ebben?
– Számomra a fotózás sokkal nagyobb kihívás, mint a sütés, főzés. Törekszem arra, hogy ne csak ízre legyen finom valami, hanem látványra is étvágygerjesztő legyen. Sajnos nincs túl nagy érzékem a fotózáshoz, ez már egy abszolút külön szakma, de minden tőlem telhetőt megteszek. Elvégeztem egy online fotó tanfolyamot, próbálom az összes leckéjét észben tartani minden fotózás alkalmával. Vettem lámpát, hogy este is meg tudjam örökíteni az elkészült művet. Rengeteg fotóhátterem, kiegészítő kellékem, tányérom, tálaló tálam van már, lassan egy külön szobára lenne szükségem ezekhez.
A leglelkesebb segítőm a fotózásban a kisfiam. Ő már nagyon jól tudja, hogy mi a dolga: szépen ott tartja a kezét, ha éppen kézdublőrre van szükségem, vagy bármikor elmondja egy mosoly kíséretében, hogy ez mennyire finom, még akkor is, ha csak fotó készül és nem videó. A kamasz lányom is bármikor segít kérésre, bár az ő kedvenc feladata inkább az elkészült ételek tesztelése.
– Vannak a családodnak kedvenc receptjei, ételek, amik mindig slágerek?
– Naná! A lányomnak a legnagyobb kedvence a tortilla lap és az ebből készíthető bármilyen étel. Legyen ez tojásos, húsos, salátás tortilla, burrito, enchilada. Lassan becsukott szemmel készítem a hajszálvékony, könnyen tekerhető tortilla lapokat. A kisfiam, ha tehetné, kizárólag rántott húst enne, ami itthon természetesen mindig gluténmetesen készül, még akkor is, ha ő ehetné a hagyományosat. A férjem szerintem heti háromszor kérne szíve szerint spenótos lasangne-t, házi, gyúrt, gluténmentes tésztával. Nekem a gyenge pontjaim a kelt tészták, legyen ez édes, sós, vagy akár egy egyszerű gluténmentes bagettből készült szendvics.
– Milyen olvasói visszajelzések inspirálnak?
– A pozitív visszajelzések természetesen nekem is nagyon jólesnek, mint mindenki másnak. Ha esetleg valakinek nem sikerül tökéletesre egy receptemből elkészített étel, sütemény, akkor mindig segítek megtalálni a hibát, kibogozzuk, hogy hol csúszott el. Örökké hangsúlyozom, hogy a receptet szó szerint kell betartani, a liszteket önkényesen nem cserélhetjük, mert akkor az már egy teljesen más recept lesz.
Készítette: R. Szabó Zsuzsa
Kapcsolódó cikkek:
Ez az almás recept tarol most a neten: egy finom minipalacsinta