spot_imgspot_img
spot_img

Givenchy sikkes világának titkai

-

Article Top Ad (AdSense)

A stílusáról messziről felismerhető Gróf Hubert James Marcel Taffin de Givenchy 1952-ben alapította a House of Givenchy divatházat. Audrey Hepburn és Jacqueline Kennedy tervezőjeként szerzett magának hírnevet, majd nők ezreit hódította meg ruhakölteményeivel.

Hubert de Givenchy 1927. február 21-én született Beauvais-ban, egy arisztokrata család legkisebb gyermekeként. Hároméves volt, amikor édesapja meghalt. Édesanyja és anyai nagyanyja nevelte fel, akik felkeltették benne a kreativitás, a divat és a szövetek iránti szenvedélyt, amit nagyapja a világ minden tájáról származó kiterjedt ruhagyűjteménye csak fokozott.

Jogról a divatiskolába

Givenchy eleinte jogot tanult, később azonban rájött, hogy semmilyen szenvedély nem lobbant fel benne e száraz tudomány iránt.  Így 1944-ben úgy döntött, hogy Párizsba költözik, hogy megvalósítsa divattervezői vágyait. A családi legenda szerint már tízéves korától kezdve dolgozott benne egy rögeszme, hogy megszökjön otthonról és találkozzon bálványával, Cristobal Balenciagával. Ez tizenhét éves korában arra késztette édesanyját, hogy feladja abbéli vágyát, hogy fiából ügyvéd lesz, és megengedje neki, hogy elinduljon a divat világába. Gyakornoki állást kapott Jacques Fath mellett, és az École Nationale Supérieure des Beaux-Arts-ban, a Francia Nemzeti Képzőművészeti Iskolában tanult rajzolni. Az évek során a divat legnagyobb neveivel dolgozott együtt, köztük Pierre Balmainnel, Christian Diorral és Elsa Schiaparellivel. Ezek a tapasztalatok aztán segítettek neki létrehozni saját névadó couture házát.

cristobal-balenciaga
A 32 éves Cristobal Balenciaga Boris Lipnitzki fotóján 1927-ben. Fotó: Kristine/flickr.com

Givenchy és Balenciaga

Givenchy sokféle tervezővel dolgozott együtt, de egyik legjelentősebb inspirálója és közeli barátja Cristobal Balenciaga volt. Hubert de Givenchy egyszer nyilvánosan kijelentette, hogy mindent, amit tudott, azt Balenciaga tanította meg neki: „Megtanított arra, hogy törődjek a részletekkel, vagyis nem szükséges felvarrni egy gombot oda, ahol nincs semmi funkciója. A ruha önmagában gyönyörű… nem kell felesleges részlet.” Legendás barátok voltak…

„Újragondolt chic”

Bár Hubert de Givenchy arisztokrata családból származott, kezdetben mégis kis költségvetésből dolgozott, és vászonból készített ruhákat. Ezt az anyagot gyakran használták prototípusok készítésére, mielőtt elkészítették volna a végleges darabokat olyan drágább anyagokból, mint a selyem. Érdekes módon ez a szövetbeli különbség „előnyt” jelentett számára, éppúgy, mint az az innovatív ötlete, hogy olyan darabokat készítsen, amelyeket kombinálva sokoldalú gardróbot építhet. Mondanunk sem kell, hogy első kollekciójának bemutatása óriási siker volt – a vásárlók imádták pamutingeit. Hamarosan vissza tudta fizetni befektetőinek a pénzt, és átvette a couture ház teljes tulajdonjogát.

A Givenchy-ház

Más tervezőkkel együttműködve megnyitotta divatházát, a Plaine Monceau-t. Hubert barátját Bettina Graziani-t választotta modellnek a megnyitóra, aki egy fodros ujjú blúzt viselt, amely később Bettina néven ismer meg a világ, és amely jellegzetes, felvágott derékszoknyával párosult. Graziani egész életen át tartó munkatársaként Hubert elsőszámú múzsájaként szolgált, és később PR-vezetőként fontos szerepet játszott a Givenchy-ház megalapításában és működésében.

givenchy és bettina
FASHION HOUSE

Givenchy másik múzsája

Számos hírességnek tervezett ruhákat, köztük Audrey Hepburn-nek. Ők ketten 1953-ban találkoztak először a Sabrina című film forgatásán, és később is szoros kapcsolatban maradtak. A Hepburn számára készített tervei között szerepelt a Mókás arc című filmhez készült (Funny Face) 1957-es öltözéke, valamint az 1961-ben az Álom luxuskivitelben című filmben viselt fekete ruha. Hepburn az ő ruháját Ő vette át az öltözéket is, amelyet olyan filmeknél viselt, mint az Amerikai fogócska vagy a Hogyan kell egymilliót lopni című klasszikusok. A Givenchy egy Hepburn ihlette parfümkollekcióval is előállt, L’Interdit és Le de Givenchy néven. Hepburn lett az illat arca, így ez volt az első alkalom, hogy egy híresség egy illatreklám-kampány arca lett. Hubert de Givenchy olyan híres figuráknak is tervezett ruhákat, mint az amerikai first lady Jacqueline Kennedy Onassis, Ingrid Bergman, Lauren Bacall , Grace Kelly,  Salimah Aga Khan hercegnő.

Audrey Hepburn és Givenchy
Audrey Hepburn és Givenchy. Fotó: Rare Audrey Hepburn/flickr.com

Hubert de Givenchy Pret-a-Porter kollekciója 1954-ben debütált, majd 1958-ban ezt követte a „Léggömbkabát” és a „Baby Doll” ruha. Bár elsősorban női ruházattal foglalkozott, 1968-ban egy férfi vonalat is létrehozott.

A Givenchy-stílus titka

A Givenchy stílusát élénk, vidám színek és fiatalos nőiesség jellemezte. Egyszerű ruhái mindig a sikkes eleganciát képviselték, disztítések helyett a vonalakat hangsúlyozva. „Tudni kell, mikor kell abbahagyni” – mondta egyszer. „Ez a bölcsesség.”

givenchy-ruha
Nancy Berg modell Givenchy ruhában a Vogue 1954. szeptemberi számában. Fotó: Taffeta Rose/flickr.com

Búcsú a divat világától

Vállalkozásának eladása után John Galliano követte a vezető tervezői poszton és Hubert de Givenchy 1995-ben elbúcsúzott a divatvilágtól. Ezután a 17. és 18. századi bronz- és márványszobrok gyűjtésére összpontosított, és Párizshoz közeli kastélyában élt. 91 éves korában, 2018. március 10-én, álmában halt meg. A párizsi Passy temetőben nyugszik…

Olvasd el ezt is:

Barbie baba születésének igaz története

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!