A méh elengedhetetlen az egészséges környezet és a gazdálkodás szempontjából. Rájuk és más rovarokra számítunk, hogy beporozzák gyümölcsök és zöldségek nagy részét. Nem beszélve az egyik legnépszerűbb természetes édesítőről, a mézről, amit szintén ezeknek a szorgos állatoknak köszönhetünk. Tiszteletükre május 20-án tartjuk a Méhek Világnapját.
1. Elfoglalt méhek
Mit reggeliztél ma? Egy kis lekváros pirítóst? Vagy a tányérra került egy kevés paradicsom a kedvenc szendvicsedhez? Esetleg gyümölcslevet is ittál? Mindegy melyiket választod, mindenképp köszönetet kell mondanod a szorgos rovaroknak érte. A méhek nemcsak mézzel látnak el minket – de valójában biztosítják az elfogyasztott ételek nagy részét számunkra, beleértve a legtöbb gyümölcsöt és zöldséget. A vadon élő növények csaknem 90%-át és a világ legtöbb terményének 75%-át a méhek beporzásának köszönhetjük.
2. Drága lenne a méh hiánya
Az élelemforrásaink egyharmada nem is létezne, ha nem lennének a méhecskék, akik beporozzák azokat. Kijelenthető tehát, hogy döntő fontosságúak a gazdaságunk számára – nélkülük az Egyesült Királyság mezőgazdasági termelőinek évente 1,8 milliárd fontba kerülne a növények beporzása. A méhek nélküli világban az élelmiszereink előállítása sokkal többe kerülne, és a gazdaságunk is szenvedne.
3. Szárnyalás méhecske módra
A méheknek nem kettő, hanem valójában 4 szárnyuk van. A két-két szárny mindkét oldalukon összekapcsolódik, és repülés közben egy nagyobb pár képződik belőle, ezért tűnik úgy, mintha csak 1 pár szárnyuk lenne. Amikor nem repülnek a párok lekapcsolódnak egymásról. Szárnyaikkal percenként több, mint 10.000 csapást végeznek, ennek hangja adja meg jellegzetes zümmögésüket.

4. Különböző méh = különböző személyiség
Legtöbben a mézet is készítő háziméhet ismerjük, azonban ezen kívül több, mint 270 méhfajt regisztráltak Nagy-Britanniában. A háziméhek és a darazsak nagy közösségben, csoportosan tengetik az életüket a méhkirálynő vezetésével, de egyes fajok kifejezetten magányos életmódot folytatnak. Fajtától függ, hogy melyik méhecske társaságkedvelő, és melyik inkább introvertált fajta. é
5. Csak a nők dolgoznak
A méhcsalád egy méhkirálynőből, 24 ezer heréből (hím méhek), és 50-60 ezer dolgozó méhből áll. A női emancipáció lelkes harcosainak is tekinthetjük a háziméhek nőnemű tagjait, ugyanis a dolgozó méhek mind nőneműek. A hímek csak a párosodásért felelnek és nagyobb a szemük mint a nőstényeknek, hogy megtalálják a méhkirálynőt. Mindenkinek megvan a maga feladata: a méhkirálynő gondoskodik az ivadékokról petézés formájában, ami produktív időszakban akár 2000 pete is lehet.
6. Táncra fel!
A méheknek van egy jellegzetes, tánchoz hasonlító mozdulatuk, az úgynevezett „billegő tánc”. Ennek valójában semmi köze a tánchoz, inkább egy okos kommunikációs mód amit egymáshoz között használnak – például ezzel jelzik társaiknak, hová menjenek, hogy megtalálják a legjobb ételforrást. A sussex-i egyetem kutatóinak két évbe telt, hogy rájöjjenek a méh-tánc okára és funkciójára.

7. Meglepően szagos lábaik vannak
A Bristoli Egyetem tudósai felfedezték, hogy a darázsok képesek lábnyomaikat szagmintáit felhasználva megkülönböztetni az illatokat – legyen szó sajátjukról, egy családtagról, vagy egy idegen méhről. Ezzel jelentősen javulnak az esélyeik az élelem keresésében, mert elkerülhetik a már meglátogatott virágokat.
8. Királynőt választanak
A méhkirálynő legtöbb feladatát nyáron végzi el, amikor is akár 17 herével is párosodhat az 1-2 napos párzási időszak alatt és napi 2500 petét is lerak. A körülötte lévő kísérő munkaméhek folyamatosan táplálják és ápolják élete során, ami körülbelül 2-3 évig tart. Ha a méhkirálynő meghal egy méhkaptárban, a dolgozó méhek új méhkirálynőt választanak. Ennek folyamata, hogy kiválasztanak egy fiatal lárvát és bőségesen ellátják méhpempővel amíg termékeny királynővé nem érik.

9. Bajban vannak a színekkel – de ízlelésük kiváló
A méhecskék érzékelik a tárgyak alakját. Nem látnak élesen, de elvileg képesek megkülönböztetni a fekete, a fehér, a kék, a sárga és a zöld színeket – hacsak nem keverik össze őket, mert kutatások szerint erre is hajlamosak. A sárgával összetévesztik a narancsot és a zöldet, a lilát és a pirosat pedig feketének látják. Cserébe a szaglásuk kiváló, a virágok illatát akár több kilométerről is megérzik és mind a 4 alapízt (édes, savanyú, sós, keserű) be tudják azonosítani.
+ 10. A méhek nem akarnak bántani. Tehát nem akarnak megszúrni sem, mert abba belehalnak.
Források: Science Learning Hub, American Bee Journal, Friends of the Heart, WWF, 24.hu
Imádnivaló törpenyuszi háziállatként? – Ezek a legfontosabb tudnivalók a tartásukról