Bekeményítettek a német tornászlányok, bokáig érő dresszben kezdtek el gyakorolni a pekingi nyári olimpián. Ezzel állást foglaltak a sportban is előforduló szexuális bántalmazás ellen.
Az évek során valami szép lassan megváltozott a női tornászok hozzáállásában, és ez most Tokióban, az olimpián tetőzik egy nyílt, és nagyon konkrét üzenettel. A német tornászlányok már nem tűrik el, hogy a sok fáradsággal elsajátított gyakorlataik közben szexuális tárgyként nézzenek rájuk a zsűri tagjai és a nézők, mert apró dresszük a sok terpesztés közben sokkal többet láttat belőlük, mint ahogy szeretnék. Nem akarják, hogy szexuális fantáziálások tárgyai legyenek, miközben azért jöttek az olimpiára, hogy felkészültségüket mutassák be, ne a tökéletes testüket tegyék közszemlére.
Talán a a nőkkel szemben elkövetett szexuális zaklatások és bántalmazások gyakoriságára figyelmet felhívó MeeToo mozgalom, a rengeteg szexuális visszaélésről, bántalmazásról szóló történet adta nekik az indíttatást, hogy a maguk területén próbáljanak valamit tenni a nők szexualizálása ellen.
A német torna válogatott tagjai új és szokatlan egyenruhában debüttáltak a tokiói olimpia edzésén. Nem merész kivágásokkal vagy sokat sejtető csipkékkel tarkították versenyruhájukat, egyáltalán nem. A testüket, a feneküket és a lábukat egészében eltakaró, bokáig érő, hosszú szárú nadrágban jelentek meg, ezzel állást foglaltak a sportban is előforduló szexuális bántalmazás ellen.
Sarah Voss német tornász mindehhez egy fotósorozatot is megosztott az Instagram-on olimpiai csapatának tagjaival, Elisabeth Seitz-szel, Kim Buival és Pauline Schäferrel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Hogy jól tették és van ennek alapja, arra bizonyíték a múlt heti, hasonló kezdeményezés, amely nem végződött túl jól. A norvég női strandkézilabdások nem voltak hajlandók a feneküket teljesen megmutató bikiniben játszani, helyette ízléses, de a megszokottnál többet takaró fekete rövidnadrágban léptek pályára. Merész kezdeményezésükért félmilliós büntetést kaptak az Európai Kézilabda Szövetségtől, játékosonként 150, összesen 1500 eurót (több mint félmillió forintot). A szövetség indoklása pedig annyi, hogy ez nem odaillő öltözködés!!!– írta az eurohandball.com.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Pink, az énekesnő kiállt a lányok mellett, és úgy fogalmazott, hogy az Európai Kézilabda Szövetséget kellene megbüntetni szexizmusért.
I’m VERY proud of the Norwegian female beach handball team FOR PROTESTING THE VERY SEXIST RULES ABOUT THEIR “uniform”. The European handball federation SHOULD BE FINED FOR SEXISM. Good on ya, ladies. I’ll be happy to pay your fines for you. Keep it up.
— P!nk (@Pink) July 25, 2021
2013-ban hazánkban Szepesi Nikolett úszónő botránykönyve hívta fel rá először a figyelmet, hogy a sport területén is rengeteg a szexuális zaklatás, ugyanúgy, mint a színházi világban. Az úszónő elmesélte, hogy kislánykorában, 13 évesen szexuális zaklatás érte az uszodában. A Bp. Spartacus korábbi gyúrója, Kicsi bácsimasszírozás címén szexuálisan molesztálta őt és a társait is. A férfit végül nem kapta meg méltó büntetését, elévült a molesztálási ügye, a rendőrség lezárta a nyomozást. Ám a történet felhívta a figyelmet egy igenis létező problémára.
2020 tavaszán pedig 15 éves tanítványa szexuális zaklatásával gyanúsítottak meg egy magyar tornaedzőt Svájcban. Visszavonult tornászok és ritmikus gimnasztikázók megdöbbentő történeteket meséltek el a magglingeni edzőközpontban tapasztalható fizikai és pszichés bántalmazásokról, megalázásokról. Az RLZ Ostschweiz tornaegyesületnél öt évig dolgozó férfit elbocsátották állásából, munkáját a felesége vette át. A lány klubtársai közül viszont többen is azt állították, hogy a feljelentést tevő tornászlány krónikus hazudozó. Végül a lány befejezte sportpályafutását, mert úgy érezte, nem állt ki mellette senki-írta a 24.hu.