Mindannyian megérdemeljük, hogy testünket elfogadjuk, annak ellenére, hogy mit mond a környezetünk, a média, a populáris kultúra.
A testi szépség eszményéről és idealizált képéről évezredek óta megannyi vers, könyv, film, dal, alkotás született. Az embereket kezdettől fogva érdekelte a küllem. Ha bár a szépség megítélése tökéletesen szubjektív és mindenkinek megvan saját szépségideálja, a Milói Vénusz, a Dávid szobor, Marilyn Monroe és Brad Pitt esztétikumával sokan egyetértünk. De mi van, ha én nem a Milói Vénusz, a Dávid szobor, Marilyn Monroe vagy Brad Pitt vagyok? Egészen pontosan semmi. Attól még, hogy ők a nagybetűs szépségideálok, nekem nem kell Marilyn Monroe-hoz hasonló mell- és csipő aránnyal rendelkeznem vagy azok hiányában önbizalomhiánnyal küzdenem.
Oh hányszor megkaptam én is bizonyos mondatokat.
Beteg vagy, hogy ennyit híztál?
Milyen jó gazella tested volt régen.
Beteg az agyad, hogy ennyit fogytál.
Ki ne rúzsozd a szád, mert különben olyan, mint a felnőttfilmes feltöltött szájú lányoké…
Minannyian egyetértünk abban, hogy ezek a nüansznyi „megerősítések” nem kifejezetten támogató jellegűek az egészséges önbizalom elérése érdekében. A nagyobb probléma ott kezdődik, amikor már saját magunk által kerülünk be egy negatív belső narratívába, amely képes néhány pillanat alatt leradírozni önbizalmunkat.
A body positivity egy olyan értékteremtő mozgalom, amely segíthet abban, hogy adottságainkat elfogadjuk, és megéljük a saját testi szépségünket. Fontos kiemelni, hogy ez nem beletörődömség, és nem megy szembe az egészségtudattal, hanem ez saját magunk értékei mellett való kiállás.
Body positivity gyakorlása
Hálalista a testedről
Ez a pszichológiai technika is lényegében a hálanaplózás egyik fajtája. Írd le a testeddel kapcsolatban, hogy miért vagy hálás. Lehet ez jó közérzet, az ajkaid, amellyel csókolsz, a karjaid, amelyek ölelést tudnak adni szeretteidnek, hajkoronád, amelybe belekap a szél, a lábaid, amelyek visznek egyik helyről a másikra.
Összehasonlító játék – GAME OVER
Fejezd be azt, hogy másokhoz hasonlítod magad! Bár a közösségi médiában zúdul ránk másodpercről másodpercre a „tökéletesnek” hitt alakok áradata, ne dőlj be ennek! Ez talán súlyosabb játék, mint ha valaki negatív jelzőt aggat a testeddel kapcsolatban rád! Az, hogy te magadban újra és újra mondogatod, hogy bezzeg milyen alakja van x-nek y-nak és neked miért nem olyan, az toxikusan hat az önértékelésedre. Kövesd ki azokat a profilokat, amelyeknél ezt érzed, de ennél még fontosabb az, hogy tisztázd magadban, hogy mindenki különálló személy, más-más adottságokkal. Kövesd be, akik inspirálóan hatnak rád, tetszik az életfelfogásuk, kisugárzásuk.
Test- és elmeszerető mozgás
Ha még nem sportolsz fontold meg! Próbálj ki olyan mozgásformákat, amelyek legjobban illenek a személyiségedhez, amelyre titkon vágytál. Legyen akár rúdtánc, salsa, pilates vagy a bevállalósabbaknak akár box. Óriási köszönetet fog mondani a lelked és tested egyaránt, hogy foglalkoztál velük!
Test- és elmeszerető táplálkozás
Veled is előfordult biztos, hogy egy kiadós pizzázás után puffadt voltál, lomha, esetleg ingerlékeny. Emiatt is érezheted azt, hogy „bűnöztél”, mert érzed, hogy nem volt jó hatással befalni a zsír- és szénhidrátbombát egyszerre. Válaszd az energiadús, friss, vitalizáló ételeket!
Mindannyiunknak vannak démonjai és azokkal naponta meg is kell küzdenünk. Ezekkel a tippekkel javíthatsz általános közérzeteden, felpumpálja az önbizalmadat, és hosszú távon jelentősen javíthatsz a magaddal való kapcsolatoddal is.
További izgalmas cikkeket olvashatsz:
Soltész Krisztina: Fontos lenne, hogy kicsit utolérje a lélek a testet