spot_imgspot_img
spot_img

Az elefántok világnapját ünnepeljük augusztus 12-én – a szadai elefántok rejtélyes halála

-

Article Top Ad (AdSense)

Hiába számít védett állatnak a hatalmas ormányos, agyaráért a mai napig vadásszák. Az elefántcsonttal való kereskedelem a virágkorát éli, hisz számos országban varázserőt társítanak hozzá.

A környezetvédők szerint naponta 100 elefántot mészárolnak le az orvvadászok és alig 400 ezer egyed él már csak a földön.
A leghíresebb ismert elefánt ügy hazánkban 2020-nyarán robbant ki. A Magyar Nemzeti Cirkusz által működtetett Szadai Szafaripark két elefántja váratlanul és különös körülmények között elhunyt. Miután egy egy nemzetközi állatvédő oldalon írtak az esetről a tulajdonosok, a Casselly család a közösségi oldalán több hónappal később, októberben végül bejelentette, hogy nyár végén elveszítették szeretett állataikat. A tavasz óta Szadai Szafari Parkban élő 37 éves Mambo Európa egyetlen cirkuszi bikája volt, a porond csillagjaiként léptek fel társával, a 35 éves Bettyvel.
A rejtélyes halál okát a mai napig nem tudták kideríteni.
Az állatvédők szerint szállítás közben, a szállító kamionban pusztultak el. Az elefántokhoz kihívott állatorvost, Dr. Sós Endre sem tudta megmondani a halál pontos okát, csak a harmadik elefántot tudta megmenteni.
A Nébih vizsgálatot kezdett, mert járványügyi okból ki kellett volna már akkor vizsgálni a halál okát és elhullásuk után hatósági igazolást kellett volna kiállíttatni.
A viszont több tonnás tetemeket anélkül, hogy bárhol, ( állatorvos NÉBIH) jelentették volna az elhullásukat, a park végében elásták, ami szembe ment minden jogszabállyal. A cirkuszoknak, állatkerteknek az állategészségügyi hatóságnak kell jelezni, ha elpusztul egy ott tartott, kisebb vagy nagyobb testű állatuk.
„Vannak olyan állatfajok, mint az elefántok is, amelyek úgynevezett CAz ilyen állatokat mikrocsippel kell azonosítani, az elhullásukat pedig kötelező jelentetni” – mondta a Telexnek Mándoki Míra egyetemi docens, az Állatorvostudományi Egyetem Patológiai Tanszékének vezetője.
A Gödöllői Rendőrkapitányság pedig állatkínzás gyanújával nyomozást indított, ekkor derült ki, hogy a temetés előtt valaki lefűrészelte az elefántok értékes agyarait és ezek nélkül kerültek a kert végébe ásott gödörbe.
Az Állatsereg közösségi oldalán megjelent poszt szerint az ilyen termékeknek a feketepiacon nagy értékük van: John Scanlon, a CITES-egyezmény mögötti nemzetközi szervezet főtitkára szerint egy kiló elefántcsontért akár félmillió forintnak megfelelő dollárt is elkérnek az orvgazdák.
A nyitókép a Safari Park Szadán a sajtóbejárás napján készült, 2020. május 19-én.
Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!