spot_imgspot_img
spot_img

A vadgesztenye varázslatos tulajdonságai

-

Article Top Ad (AdSense)

A lehullott sárga és barna falevelek között megbúvó vadgesztenyére sokszor csak gyerekkorunk egyik emlékeként tekintünk, pedig ez a hatalmas fa fényes barna termésével nagyon sokat tehet egészségünkért és otthon is sokféleképpen használhatjuk.

Az őszi utcákon sétálva gondoltál már arra, hogy az az óriási gesztenyefa, ami mellett elhaladtál akár 300 éves is lehet? Milyen sok történetet tudna mesélni emberekről, nőkről, férfiakról, gyerekekről… A vadgesztenye jótékony hatását már több száz évvel ezelőtt felismerték. Magjából készült kivonatát izületi fájdalmakra, gyomor és bélrendszeri problémákra, lázra, légúti megbetegedésekre és lábgörcsökre használták. Maria Treben, a gyógnyövények tudósa szerint a vadgesztenye minden része gyógyító tulajdonságokkal bír, és milyen igaza van, hiszen a gyógyszergyártásban a kérgét, a levelét, a virágát és a magját is felhasználják.

Az erek gyógyítója

Manapság főleg a vénák támogatására és a vérkeringés fokozására alkalmazzuk, mert a vadgesztenye kivonata bizonyítottan támogatja a vénák egészségét, és gyulladáscsökkentő, illetve érszűkítő hatása miatt hatásosan alkalmazható visszér és aranyér kezelésére. A mozgásszegény életmód, az elhízás, a terhesség és az életkor előrehaladtával egyre többen találkozunk ezzel a problémával, amelyet a vér nem megfelelő áramlása okoz. Ráadásul a visszerek amellett, hogy nagyon kényelmetlenek – rosszabb esetben fájdalmasak tudnak lenni – gyakran jól láthatók is, és egyáltalán nem esztétikusak. Persze életmódunk megváltoztatásával sokat tehetünk a helyzet javítására, amihez tökéletes kiegészítők lehetnek a vadgesztenye kivonatot tartalmazó készítmények.

vadgesztenye-készítmény
Fotó: twenty20photos/envato.com

A környezettudatos csodaszer

A vadgesztenyének nagyon sok természetes és környezettudatos felhasználási módszere létezik, amelyeket otthon mi is alkalmazhatunk. Például készíthetünk belőle:

– Pakolást

Egy kis előáztatás után meghámozzuk a gesztenyét, majd a héjától megszabadított magot lereszeljük és kiszárítjuk, majd mézzel pépes állagúra turmixoljuk. Bőrünkön 10 percig hagyjuk hatni, majd langyos vízzel mossuk le.

– Vadgesztenye főzetet

A vadgesztenye leveléből készült főzetét alkalmazhatjuk pattanásos bőrre lemosószerként, hajöblítőként, visszeres, ödémás lábra borogatásként, aranyérre ülőfürdőként. Ehhez csak egy púpozott evőkanál vadgesztenye leveleket 2 dl vízzel leforrázunk és 10 perc pihentetés után leszűrjük. Ha kihűlt már használhatjuk is.

– Vadgesztenye fürdőt visszér és aranyér kezelésére

Két evőkanálnyi szárított és porrá zúzott vadgesztenyelevelet és két evőkanál vadgesztenye-lisztet 3 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk. 10 perc pihentetés után leszűrjük és a fürdővízhet önjük.

– Moshatunk is vadgesztenyével

Gyógyhatásai mellett magas szaponin tartalmának köszönhetően a vadgesztenye remekül használható környezettudatos mosószerként is.6-8 gesztenyét meghámozunk, felaprítunk, majd 1,2 liter vízben 10 percig főzzük, majd a végén botmixerrel pépesítjük és hagyjuk kihűlni. És a vadgesztenye, még a mosódiónál is környezetbarátabb, hiszen itt terem, ahol élünk, nem kell többezer kilométert utaznia, és saját mosószerünket mi magunk készíthetjük el alig fél óra alatt.

Ha tetszett, itt további érdekes olvasnivalót találsz:

Zabos finomságok az egészséges étkezés jegyében

 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!