Péntek 13.-a van. Egyesek most biztosan legyintenek egyet, számukra ugyanolyan nap ez, mint a többi. Vannak viszont, akik állítják, hogy bizony ezt a napot el kellene törölni a Föld színéről és semmi jóra nem számíthatunk, ha az utolsó hétköznap péntekre esik. De honnan ered ez a babona? Utánajártunk.
2000 évvel ezelőtt…
Az első emlékek a balszerencse napjáról a középkorból származnak. Ebben az időszakban az emberek egyébként is nagy jelentőséget tulajdonítottak a vallással kapcsolatos szimbolikának. Viszont korábban a péntek és a 13.a külön-külön számítottak hidegrázós élménynek, csak később forrt össze a nap jelentősége. Az ókori Rómában a kivégzéseket mindig pénteki napokon tartották és bibliai történetek is hozzájárulnak a negatív megítéléshez: (nagy)pénteken feszítették keresztre Jézust.
A számmisztiákban a 12-es szám nagy tiszteletnek örvend, szemben a 13-mal, ami teljesen megtöri ezt az egységet. 12 hónapból áll egy év, 12 jegy a zodiákusban, 12 isten az Olümpuszon és még sorolhatnánk…De talán a leghangsúlyosabb, hogy Jézusnak is 12 tanítványa volt, viszont az utolsó vacsorán tizenhárman ültek az asztalnál. És ki volt a plusz egy fő? Maga Júdás, aki később elárulta Jézust és hát aztán tudjuk, hogy a sztorinak nem happy end lett a vége.
Egy eltérő forrás szerint 1307. október 13-án, pénteken IV. Fülöp francia király parancsára elfogtak és bebörtönöztek, majd 7 éven keresztül kínvallattak 1300 templomos lovagot. A Da Vinci-kód című bestsellerben az áll, hogy ez az esemény az eredete a babonának.
Majd jött a regény
Az ominózus nap körüli félelmeket jelentősen felturbózta az 1907-ben megjelent Péntek 13. c. regény. Thomas W. Lawson könyvének főszereplője egy sötét lelkű bróker, aki a erre a babonára építve robbant ki egy Wall Street-i tőzsdepánikot. A regény és a sajtó által felkapott cím nagy mértékben hozzájárult, hogy péntek 13 a modern világ legismertebb babonájává vált. Azóta persze a filmipar sem hagyhatta ki ezt a szálat, híréhez hűen vérfagyasztó horrort készítettek ugyanezzel a címmel 2009-ben. Ha stílusosan töltenénk a napot, itt megvásárolható a könyv, bár valószínűleg már csak a következő rettegett napon olvashatjuk el, ami egyébként 2021. augusztus 13.-án lesz…
A mai napig él
Egészen megdöbbentő mekkora hatása van modern korunkra ez a régi babona. Franciaországban külön szakma is épült erre: úgy tartották, hogy ha tizenhárom ember étkezik együtt, az egyikük egy éven belül meghal. Ezért voltak hivatalos „tizennegyedikek”, akiknek csupán annyi volt a foglalkozásuk, hogy ha a vacsora vendégek száma 13-ra esett, helyet foglaltak az asztalnál és kellemesen eltöltötték az időt. Ez egy álommeló, ugye?
A mai napig több kórházban nincs 13-as számú szoba, ahogy New York-i felhőkarcolókban is kihagyták a borzongató számot és általában 14. emelet következik a 12. után. Látható, hogy az amerikai társadalomra van leginkább hatással ez a vélekedés, ők lifteknél sem mernek kockáztatni és inkább kihagyják a 13-as gombot. Az amerikai légierőnek nincs F–13-as típusjelű vadászgépe és egyes hotelek üzemeltetői is kihagyták a 13. emeletet, vagy egész egyszerűen oda helyezték a klímaberendezést/más üzemeltetési dolgot, hogy még véletlenül se merészkedjen ember erre a területre. A Forma–1-es versenyekről is hiányzik a 13-as rajtszám.
Fóbia, aminek még gazdasági hatása is van
A HVG cikke szerint külön nevet kapott a baljós dátumtól való rettegés, csak győzzük megtanulni: a péntek 13 undort a tudományos világban paraskavedekatriafóbiának, vagy friggatriskaidekafóbiának hívják. Aki pedig „csupán” a 13-as számot kerüli, az triskaidekafóbiásnak nevezhető. Érdekesség, hogy Franklin D. Roosevelt szenvedett ettől a fóbiától: az egykori amerikai elnök nem volt hajlandó utazni egyik hónap 13. napján sem és kínosan ügyelt rá, hogy vacsoravendégeinek száma soha ne essen 13-ra. Egyébként Napóleont és Hoover elnököt is gyötörte a számtól való félelem.
A liftekben kihagyott számokon kívül van ennek bármilyen észrevehető hatása? Nagyon is. Egy amerikai felmérés szerint a triszkaidekafóbia 17-21 millió embert érinthet. Az Egyesült Államokban komoly gazdasági mélyrepülés történik péntek 13.-án: körülbelül 800-900 millió dollár bevételkieséssel számolnak a közgazdászok ezen a napon, mert sokan ilyenkor nem hajlandók repülőre ülni, autóba szállni, de még szabadságot is kivesznek, hogy útközben se érje őket végzetes balszerencse.
Különös esetek
Az Index cikke szerint Arnold Schönberg osztrák zeneszerző hírhedt triszkaidekafób volt, és őszintén hitte, hogy a 13-as számnak is szerepe lesz a halálában. 1951-ben, 76 éves korában (7 + 6 = 13) rettegés fogta el, amikor rájött, hogy július 13-a péntekre esik. Aznap inkább ágyban maradt, hogy elkerülje a rá leselkedő veszedelmet. Párnák közt érte a halál – július 13-án, pénteken, 11 óra 47 perckor, vagyis 13 perccel éjfél előtt.
Azért ha utánanézünk, tényleg történt pár olyan dolog, amitől kirázza a hideg a jóérzésű embert. Fölöttébb érdekes, hogy a Thomas W. Lawson nevét viselő hajó – aki a Péntek 13 regényt írta – éppen pénteken, 13-án süllyedt el. 1996. szeptember 13-án, pénteken lőtték le Tupac Shakur rappert is és az Apollo–13 legénysége minden bizonnyal a mai napig ódzkodik ettől a számtól, amióta űrhajójuk meghibásodott és életveszéllyel kellett szembenézniük. Jó hír, hogy végül élve visszatértek a Földre.
Miket ne csinálj ma?
Ha meg vagy győződve arról, hogy ez a nap valóban csak balszerencsét tartogat, A Funsize cikkének segítségével összegyűjtöttük, hogy a hiedelem szerint miket tartogass inkább szombatra. Vagy a jövőhétre.
- A péntek 13.-án köttetett üzlettel később csak a problémánk lesz, úgyhogy tegyük félre a munkát, vagy legalábbis toljuk át a nagy döntéseket jövő hétre.
- Ha összefutnánk egy fekete macskával, köpjünk hármat hátra a vállunk felett, de előtte azért nézzük meg, hogy nem-e sétál mögöttünk valaki….
- Aki pénteken házasodik, küzdelmes életre számíthat.
- Egy pénteken megkezdett utazás csak szerencsétlen véget érhet (bár a járványügyi korlátozások közepette erre sajnos nincs sok esély).
- Nagyon vigyázz ma a tükrökre, mert 7 év balszerencse vár rád, ha véletlenül kipottyantod a kezedből – bár ez tudomásom szerint nem csak péntek 13.-án igaz.
- Ne edd túl nagy falatokban az ételt, mert könnyebben a torkodon akadhat.
- Kerüld el az italautomatákat, mert évente ketten abba halnak bele, hogy rájuk dől!
- Ne borítsd ki a sót, ha mégis úgy alakul, szórj magad mögé egy keveset, hogy megtörd az átkot!
- Ne vágj ma a hajadból vagy körmödből, mert a babona szerint nem nő vissza.
- Kerüld el nagy ívben a létrákat, ha mégis megpillantasz egyet semmiképp ne sétálj el alatta!
- És a legfontosabb tanács: élvezd ezt a napot is szorongás és félelmek nélkül, mert meggyőződésem, hogy a legtöbb szerencsétlenséget és balesetet inkább a péntek 13 tudata okozza, semmint a nap körül ólálkodó mágikus erők.
Olvasd el ezt is!
Imádnivaló törpenyuszi háziállatként? – Ezek a legfontosabb tudnivalók a tartásukról