A magyar labdarúgás óriási hagyománnyal bír. Szinte a foci kezdeti időszakában is sikerült már jó eredményeket, figyelemre méltó fejlődéseket elérni. A hazai foci emléknapja alkalmából összeszedtünk néhány magyar vonatkozású sportsikert. 1938-tól egészen 2022-ig.
Puhl Sándor bíráskodása a VB-döntőben
A világbajnokság nem csak a focin belül bír kiemelt fontossággal, de az egyetemes sportvilág legnézettebb versenye is. A labdarúgás hőskorában, a ’90-es években ráadásul az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy egy honfitársunk, bizonyos Puhl Sándor vezethette az 1994-es finálét Brazília és Olaszország csapatai között. A 2021-ben elhunyt Puhlt joggal tartották akkoriban a világ egyik legjobb játékvezetőjének. Tekintélyt parancsoló, ám mégis empatikus stílusa és józan ítélőképessége miatt sok fontos meccset kapott. Élükön a már említett döntővel, amelyet hiba nélkül hozott le.
A legtöbb rúgott gól a VB-k történetében
Soha, egyetlen ország válogatottja sem szerzett több gólt világbajnokságon, mint Magyarországé. Az 1954-es tornán a mieink összesen 27 alkalommal zörgették meg az ellenfelek hálóját. Az eredményt még inkább nemesíti, hogy ezt a fantasztikus számot mindössze 5 mérkőzés alatt sikerült produkálni, ezzel átlagban több, mint 5 gólt szerezve meccsenként, ami azóta is abszolút csúcsnak számít. Ha ez nem lenne elég, az egy mérkőzésen szerzett legtöbb gól rekordját is mi tartjuk. Az 1986-os VB-n ugyanis 10-1-re vertük Salvador csapatát, ilyen sok gólt pedig egyetlen csapat sem tudott szerezni a torna történetében.
A 2016-os EB
Már önmagában óriási tett volt a magyar válogatottól, hogy az 1986-os VB után (tehát pontosan 30 év kihagyást követően újra kvalifikálni tudta magát egy nagy világversenyre. Látván a csoportbeosztást, a szakértők és a fogadóirodák egyértelműen az utolsó helyre várták a magyarokat, hiszen Izlanddal, Ausztriával és a későbbi győztes Portugáliával kerültünk egy kvartettbe. Bernd Storck legénysége azonban mindenkire rácáfolt, és erőn felül teljesítve, veretlen csoportelsőként jutottunk az egyenes kieséses szakaszba. Az már más kérdés, hogy utána a belgák egy tükörsima meccsen kiejtettek bennünket, de az odáig vezető örömmámort senki sem veheti el tőlünk.
Anglia-Magyarország 3-6
Ezt az eredményt talán még azok is ismerik, akik nem rajonganak a labdajátékok iránt, annyira világraszóló volt. 1953. november 25.-ét írunk (nem véletlenül erre a dátumra esett a magyar labdarúgás napja), a magyar válogatott pedig arra készül, hogy idegenben legyőzzék a legyőzhetetlennek hitt Angliát. A körítés pompás volt. Több, mint 100 ezer néző a futball mekkájának számító Wembley stadionban, aztán jött a hidegzuhany az angolok számára. A számukra ismeretlen fiatalokból álló magyar csapat ellentmondást nem tűrő játékkal, 6-3 arányban verte meg a kiváló angolokat. Az eredmény pedig nem csak a briteket sokkolta, hanem az egész világot is. A meccs kiérdemelte az évszázad mérkőzése címet, és azóta is nosztalgikus hangulatban idézzük fel.
Lőw Zsolt Bajnokok Ligája győzelme
Az európai klubfutball legrangosabb trófeáját egyetlen magyar sem nyerte meg, egészen 2021-ig. Ekkor ugyanis az angol Chelsea-nél másodedzőként dolgozó Lőw a magasba emelhette a nagy becsben tartott trófeát, miután a döntőben remek taktikai hadrenddel megverték 1-0 arányban az esélyesebbnek tartott Manchester City-t. Lőw és a Chelsea-t irányító Thomas Tuchel párosa remekül működött, más kérdés, hogy a német edzőt azóta már menesztették a londoni kékektől. A magyar edzőbe vetett bizalmat azonban jól jelzi, hogy ő maradt a klubnál, ezúttal a feltörekvő angol mester, Graham Potter oldalán.
Két világbajnoki döntő
A magyar csapat már a harmadik világbajnokságon döntőt játszhatott 1938-ban. A favoritnak számító olaszok ellen azonban alulmaradt a Zsengellér Gyula és Sárosi György nevével fémjelzett brigád. Az itthon csak Aranycsapatként ismert magyar válogatott nem érdemtelenül lőtt rekordmennyiségű gólt az 1954-es világbajnokságon. A jó teljesítménnyel egészen a döntőig meneteltek Puskásék, ahol mi számítottunk favoritnak. Sőt, 2-0-ra már vezettünk is a fináléban, ám a csapat összeomlott, ezt kihasználva pedig az NSZK válogatottja meg tudta fordítani a találkozót, így ők emelhették magasba a trófeát. Ez a két finálé pedig máris több, mint amiről néhány nálunk nagyobb futballnemzet csak álmodozni mert.
A Ferencváros kupatavasza
Magyarország legsikeresebb klubja, a Ferencváros idén ősszel történelmi tettet hajtott végre. Csoportelsőként továbbjutva kvalifikálták magukat az Európa Liga egyenes kieséses szakaszába, ami ezidáig magyar csapatnak sosem sikerült. Már az is ritkaságnak számít, ha egy hazai együttes a csoportkörbe tud jutni egy európai kupasorozatban, az onnan való továbbjutás meg szinte csodával volt határos. A Fradi játékát elnézve közel sem biztos, hogy a legjobb 16 között véget ér a zöld-fehérek számára az álomszerű menetelés.