spot_imgspot_img
spot_img

A kávékapszulák új élete

-

Article Top Ad (AdSense)

A kávé mindig jó ötlet, és kevés dolog finom napindító van, mint egy jó kávé, legyen az espresso, cappuccino vagy latte. A Nespresso 1986-ban robbant be a nemzetközi kávépiacra, a kávékapszulákkal végleg megváltoztatva az otthoni kávézást. De vajon mi történik a kapszulákkal, miután felhasználtuk őket?

Kevesen tudják, de hazánkban is egyre többet fektetnek be az újrahasznosításba, és ahogy a BCOOL Magazin, úgy a Nespresso is elkötelezett amellett, hogy tudatosabbá váljon a bolygóra gyakorolt ​​hatásával, és gyakorlatban is fenntarthatóbbá váljon.  Ezért is örültünk nagyon, amikor a Nespresso minket is meginvitált, hogy megnézzük, mi lesz az aluminium kávékapszulák sorsa, miután a szemetesbe kerültek.

A Nespresso büszke kávéja egyedi ízére és magas minőségére. Azt mondják, sok múlik azon, hogy a mibe csomagolják a kávét. Az alumínium egy ideális anyag, mert megvédi a kávé minőségét és frissességét az olyan káros tényezőktől, mint az oxigén, a fény és a páratartalom.

A jó hír az, hogy az alumínium korlátlanul újrahasznosítható.

Az alumínium a világ egyik legnagyobb mértékben újrahasznosított anyaga. Olyannyira, hogy a világon valaha előállított alumínium 75%-a ma is körforgásban van, és fellelhető például a mindennapokban használatban lévő alumíniumcsomagolások anyagában. Ráadásul, ha egy termék nem újonnan előállított, hanem újrahasznosított alumíniumból készül, az lényegesen kevesebb energia felhasználását jelenti a gyártási folyamat során.

2020-ban — a világon elsőként — bemutatták a 80 százalékban újrahasznosított alumíniumból készült kávékapszulákat, és céljuk, hogy hamarosan az összes otthoni fogyasztásra szánt Nespresso kávét (Original és Vertuo egyaránt) újrahasznosított alumínium felhasználásával készült kapszulákba csomagolják.

Nespresso újrahasznosítás (14) kávékapszulák
Fotó: Nespresso

A világ több országában folyik a Nespresso kapszulák újrahasznosítása, így Magyarországon is már 2012 óta gyűjtik a használt kapszulákat. Akkor még csak a Boutique-okban, 2017-től viszont már a megrendeléseik kézbesítésekor a futárszolgálattal is visszaküldhetjük használt kapszuláinkat, illetve leadhatjuk őket az átvételi pontokon is.

2021 végén a Nespresso globális becsült újrahasznosítási aránya a visszagyűjtési rendszerekben 28% volt. Magyarországon a kapszulák újrahasznosítási aránya több, mint 40%, és egyre növekvő tendenciát mutat.

Élet a kávé után

A Magyarországon visszagyűjtött kapszulák a debreceni feldolgozópartnerhez kerülnek. A telepre beérkezéskor lemérik a használt kapszulák súlyát, ezután egy helyre gyűjtik őket. A kapszulákat kiöntik a gyűjtőzacskókból, és a kézi válogatás következik, mely során eltávolítják az idegen anyagokat. A kapszulák kiszárítás után egy speciális gépbe kerülnek, amely kisebb darabokra vágja a kapszulákat. Innen egy rázódobba érkeznek, amely szétválasztja az alumíniumot és a kávézaccot. Utóbbi tárolókba kerül, míg az alumíniumot összepréselik vagy zsákokba gyűjtik, és alumíniumkohóba szállítják, ahol beolvasztásra kerülnek. Az alumínium különböző használati tárgyak formájában születik újjá, toll, szemüveg, kerékpár formájában, a kávézaccot pedig komposztálás során hasznosítják.

Nespresso újrahasznosítás (22)kávékapszulák
Fotó: Nespresso

A Magyarországon visszagyűjtött kapszulákból származó kávézacc egy részéből speciális termőközeget fejlesztett a Nespresso, melyet a Pannonhalmi Főapátság levendulamezőinek talajjavítására használnak fel. A kezdeményezés teljes mértékben helyi: a kapszulák a hazai fogyasztóktól származnak, és mind a feldolgozásuk — az alumínium és a kávézacc szétválasztása —, mind a termőközeggyártás is Magyarországon történik. A kávézacc többi része Debrecen környékén, komposztálás során kerül újrafelhasználásra. Az egész folyamatról egy videó is elérhető itt…

Az újrahasznosítás azonban nem elég

Az újrahasznosítás fontos része a körforgásos szemléletnek, azonban nem csupán ezt kell figyelembe venni, egy termék környezetre gyakorolt hatása nem csupán ebből áll.

Megtudtuk, hogy egy csésze Nespresso kávénak hasonló karbonlábnyoma van, mint a csepegtetős, a kotyogós és a filterkávénak, valamint az is kiderült, hogy a Nespresso rendszer karbonlábnyoma 24%-kal kisebb, mint a szemeskávéval működő őrlős kávégépeké.

Az egy csésze Nespresso kávéra számított környezeti hatás 41 százalékát a felhasználási szakasz teszi ki, ezt követi a zöldkávé-ellátás 32 százalékkal, és a csomagolás csupán a harmadik helyen áll a maga 13 százalékával. Annak érdekében, hogy a zöldkávé-ellátás környezetre gyakorolt hatásait is csökkentse, a Nespresso erőfeszítéseit erőteljesen a regeneratív mezőgazdaságra összpontosítja az újrahasznosítás, a környezettudatos termékfejlesztés és -tervezés, a megújuló energiaforrások használata, valamint a logisztika optimalizálása mellett.

 

 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!