Családtagjaiktól, felmenőinktől örökül kapott rejtett örökségünk nagy befolyással van az életünkre. A traumák, a megakadások, a rossz választások mögött bizony sokszor egy mélyebb, családi tudattalan áll. A családtól kapott minták, emlékek, beidegződések hihetetlen összetett világába kalauzol el a Transzgenerációs történetek című könyv.
Generációs örökségek
Sokan érzik úgy, hogy egy ismétlődő, rossz minta alapján választanak párt, vagy éppen egy reménytelenül nagy megakadás miatt nem képesek a vágyott életminőségben élni. Vannak, akik egy gyötrő trauma, betegség, lelki krízis, megrázó életesemény, szenvedélybetegség miatt érzik úgy, hogy mélyebbre kell ásniuk önmagukban.
Néha azonban a saját életút mellett meg kell vizsgálni a felmenőkét is, és a családi kötelékek minőségét is. Az egyre meggyőzőbb pszichológiai kutatások, esettanulmányok miatt sokat hallani, olvasni arról, hogy a felmenőink egyéni és családi veszteségei beleszólnak a hogylétünkbe. A családi múlt hatással van a kapcsolati hálóinkra, a párválasztásunkra, az önértékelésünkre.
Feldolgozatlan veszteségek, halálesetek, családi szerepek körüli gondok, borzasztó történelmi események megélése is bekerül a generációs örökségek tárába.
A Transzgenerációs történetek című könyv szerzői a témában szerezett tapasztalataikat, terápiás eseteiket írják le a lelki gyógyuláshoz új perspektívákat nyitó módon.

Családi tudattalan
Szondi Lipót magyar pszichológus zseniális felfedezése a családi tudattalan. Szondi meggyőződése volt, hogy a család tudattalanja befolyásolja, hogy az egyénnek milyen hajlamai, szenvedélyei, pályája, hivatása, betegsége alakul ki. Afféle rejtett génként bizony ezt a családtagokon átívelő közös tudattalant is számításba kell venni az önelemzésnél. A könyv részletesen kitér erre is.
Kényszersors
Szondi módszere szerint a sorsanalízis a család történetének megismerésén alapul. A Szondi-elmélet meglehetősen nagy hatással van a 21. századi terapeutákra is. A kényszersors azt jelenti, hogy az utódok tudattalanul is másolnak, követnek, s ezáltal megismétlik az elődök hibáit, tévedéseit, s ami keményen hangzik: bűneit, tragikus életeseményeit is. Ez a felismerés lehetővé teszi a leszármazottaknak, hogy kimunkálják, megalkossák a saját, a végzettől megszabadító sorsukat. A könyv esetleírásai erre hoznak konkrét példákat.
Hús-vér, létező emberek terápiáin keresztül akár magára is ismerhet az olvasó.

A ki nem beszélt múlt árnyékában
Egészen megdöbbentően hangzik, de a könyv kitér arra is, hogy vannak családi kísértetek, elgyászolatlan elődök, transzgenerációs fantomok. Léteznek olyan álmok, fantáziák, amelyek a személyes élettörténetből nem magyarázhatóak, csak a család történetének ismeretében. Ennyi rejtélyes dolog feltárása is fontos lehet a tudattalan félelmeink, szorongásaink, tévcselekedeteink felismerésekor és kezelésekor. A Transzgenerációs történetek részletesen mesél ezekről.

Családfa feldolgozása
A könyvben az egyik kedvenc fejezetünk a Családi örökségeink – Gyakorlatok című. Dr. Koltai Mária oszt meg ebben hasznos információkat a témára nyitott olvasókkal. Pár kérdés, amit meg kell vizsgálni a családfa (legalább 3 generációig visszamenőleg) felállításánál, kutatásánál:
- Milyen kiemelkedő események befolyásolták döntően az életünket?
- Milyen lelki, szellemi, társadalmi értékek irányították az életünket?
- Kit éreztem magamhoz legközelebb?
- Milyen volt a szüleim egymáshoz való viszonya?
Ezek megválaszolásához persze szükség van a felmenőkkel való bensőséges kommunikációra is, hiszen ahány családtag, annyi nézőpont.
A téma tehát érzékeny és mély, a könyv elolvasása után biztosan élesebben kezded látni a problémáid megoldásának lehetőségeit.
Fontos: A családtörténet kincsesbánya is, hiszen az elődöktől kapott érdemek, szellemi kincsek, tehetségek, erők ott munkálkodnak bennünk is. Ezeket az erőforrásokat is jó felismerni!
A könyvbe itt bele is tudsz lapozni hvgkonyvek.hu/konyv/transzgeneracios-tortenetek